Rosický: Teď je na mně a Plašilovi, abychom hráli dobře i dopředu

Národní tým se sešel v Praze před středečním přátelským zápasem v Norsku až na zraněné Jana Poláka a Romana Hubníka v nejsilnějším možném složení, protože duel v Oslo bude generálkou na kvalifikační zápas proti Skotsku. Kapitán mužstva Tomáš Rosický je optimistou.

Rosický: Teď je na mně a Plašilovi, abychom hráli dobře i dopředu
"Zápas s Norskem bude velmi náročným a potřebným testem. Norové hrají podobný fotbal jako Skotové a mají přinejmenším podle postavení v žebříčku FIFA kvalitnější tým. Při nedávném losu kvalifikace mistrovství světa 2014 je tahali z prvního výkonnostního koše. Bude to prestižní střetnutí," prohlásil Tomáš Rosický při setkání s novináři v hotelu Praha.

Z hlediska kvality hry letos mužstvo České republiky nepředvedlo nic mimořádného. "Tým, který se nyní sešel, je svým složením pozitivní. Na turnaji v Japonsku sice český výběr nedal branku, ale ani žádnou nedostal. Hrál bojovně a dobře dozadu. Teď je na mně a Jardovi Plašilovi, abychom hráli dobře i směrem dopředu. Chceme v Norsku udělat dobrý výsledek a hlavně zvítězit ve Skotsku. Tři body z Glasgowa nás prakticky posunou do baráže o účast na mistrovství Evropy 2012," připomněl záložník londýnského Arsenalu.

V Anglii ještě nezačala Premier League, na britských ostrovech všechno startuje v sobotu. Rosický má z letní přípravy v Arsenalu velmi dobrý pocit. "Bylo to náročné a výživné, ale všechno jsem absolvoval bez zdravotních problémů. Hodně jsme cestovali, dal nám zabrat hlavně ten zájezd do Asie. Vynechal jsem jenom dva tréninky. Ne však úplně, trenéři mě poslali místo nich klusat, když viděli, že toho mám v té dvoufázové zátěži plné zuby. Hodně jsem toho v přípravě nahrál, určitě víc než vloni. Většinou jsem nastupoval ve středu záložní řady, kde se cítím určitě lépe než na kraji," líčil Rosický.

Hrál daleko více než Španěl Cesc Fábregas a Francouz Samir Nasri, o nichž se spekulovalo, že jsou na odchodu, takže se Rosický připravoval na roli hlavního tvůrce hry. "Já vám k tomu můžu těžko něco říct. Trenér Wenger se se mnou o těch věcech nebavil. Fábregas a Nasri měli nějaká zranění a víc o tom nevím. Jsem rád, že jsem to takhle zvládl. Můžu těžko mluvit o své formě, když to ještě nezačalo, ale herně to špatné nebylo. Od soboty však už pojedeme stále v tradičním zápasovém rytmu sobota - středa - sobota, teprve pak budu moct mluvit o své výkonnosti," zamyslel se reprezentační kapitán.

Rosický na dálku poblahopřál reprezentačnímu celku do 19 let, který přivezl stříbrné medaile z evropského šampionátu. "Byli výborní, ale musíme to střízlivě hodnotit tak, že hráli devatenáctiletí proti devatenáctiletým, čili děti proti dětem. Pro tyhle kluky bude klíčové, jak zvládnou přechod do dospělého fotbalu. Pamatuji se na jednoho svého spoluhráče už od žáků. Byl daleko lepší než já, na hřišti si s námi dělal, co chtěl. Ale nikdy nezvládl přechod mezi dospělé a dneska o něm není slyšet. Vzpomeňte si na složení reprezentační dvacítky z mistrovství světa 2007. Byla tehdy v Kanadě stříbrná. Kolik z těch hráčů je dnes v silných týmech v základních sestavách? Když jsem byl já mladý, tak jsme s těmi nároďáky nikdy nikam nepostoupili, o medailích ani nemluvě. Ale zvládli jsme ten přechod. Hráli jsme tehdy spolu já, Milan Baroš, Honza Polák nebo Zdeno Grygera a další. Přeju těm klukům z devatenáctky, aby se jim to podařilo," dodal Tomáš Rosický před odjezdem na odpolední trénink.