Rosický: Spekulace už mě nechávají netečným

Dlouholetý reprezentant Tomáš Rosický, záložník londýnského Arsenalu, je přesvědčen o tom, že se tým České republiky probojuje do baráže o účast na mistrovství Evropy v roce 2012.

Rosický: Spekulace už mě nechávají netečným
Kapitán národního týmu si do sídla Pumy přišel převzít novou verzi kopaček této značky, pro niž je tváří v marketingových kampaních po celém světě, podobně jako například jamajský sprinter Usain Bolt.

Rosický si užívá zatím dovolenou a přes různé mediální vzruchy, že by měl v létě z Arsenalu odejít, je kolem něj klid. "Už mě to nechává netečným. Média avizuji velké změny v našem kádru, ale za více než měsíc se nestalo vůbec nic. Nikdo neodešel ani nepřišel, i když si myslím, že trenér určitě něco udělá. Pokud jde o mě, tak já nastoupím do přípravy mužstva podle plánu. Já se dovídám něco jen když mi zavolají kamarádi. Jeden z nich mi řekne - prý prodlužuješ v Arsenalu smlouvu, četl jsem to v novinách. Za čtyři dny mi zavolá někdo jiný - prý odcházíš z klubu, četl jsem to. Jenom já nic nevím. Mám prostě smlouvu ještě na jeden rok. Nikoliv s opcí, jak se skoro všude píše. Vloni jsem prodlužoval o dva roky bez opce," prohlásil Tomáš Rosický.

Zhruba před dvěma týdny proběhla evropskými médii zpráva, že Rosický zřejmě přestoupí do španělského Atlétika Madrid a doporučuje mu to Tomáš Ujfaluši. Skutečnost je taková, že Ujfaluši přestoupil z Atlétika do Galatasaray Istanbul a Rosický neví nic o tom, že by měl z Arsenalu odejít. "Nemám ve zvyku měnit klub každé dva tři roky. Ve Spartě jsem byl odmalička, v Dortmundu pět a půl roku, v Arsenalu pět let. A trenér Arséne Wenger mi dal najevo, že o mě i nadále stojí," upřesnil "Rosa."

Kapitán reprezentace připouští, že španělská liga je zajímavá a mohl by se v ní prosadit. "Říkám to teoreticky - španělská liga by mi nebyla proti mysli, je volnější a asi bych v ní uspěl. Slyším ze všech stran, že bych do ní měl jít, říká mi to i trenér národního týmu Michal Bílek a reprezentační manažer Vláďa Šmicer. Jsem však přesvědčen, že bych se prosadil úplně všude. Já chci ale dodržet smlouvu s Arsenalem a zůstat v Anglii. Premier League bude vždycky nejzajímavější soutěží na světě. Každý rok vyskakuje silné čtyřce nový velký soupeř, už to není jenom o Manchesteru United, Liverpoolu, Arsenalu a Chelsea. V minulé sezoně vstoupil do hry Manchester City, teď tu špičku bude rozšiřovat Tottenham, možná někdo další," pochválil Rosický Premier League.

Přestože se zatím v Arsenalu nic neděje, tak se český reprezentant domnívá, že k nějakým větším změnám dojde. "Minulá sezona nám i fanouškům přinesla obrovské zklamání. Měli jsme to výborně rozehrané, ale v březnu přišel příšerný kolaps. Dá se to datovat asi tak od toho posledního kvalifikačního termínu, ve kterém jsme hráli se Španělskem a Lichtenštejnskem. Z osmi zápasů jsme potom vyhráli jen dva a děly se hrozné věci. Vedli jsme v Newcastlu 4:0 a stejně jsme nezvítězili. Měli jsme na dosah ruky postup do čtvrtfinále s Barcelonou, první zápas jsme vyhráli, ale v odvetě nás zastavilo vyloučení van Persieho. Kdyby se to nestalo, tak věřím, že jsme postoupili my. Prohráli jsme finále Carling Cupu s Birminghamem. Prostě hrozné. Takže trenér asi něco udělat musí. Byl bych ale rád, kdyby zůstal Fábregas. Je to skvělý hráč, navíc ohromný kamarád."

Britská média Rosickému vyčítala, že byl viníkem prohry ve finále Carling Cupu. "Noviny o mně napsaly, že jsem nestíhal fyzicky a moje centry nenecházely adresáty. Lze se na to dívat různými způsoby. Pokud vím, tak jsem během toho zápasu neposlal ani jeden centr. A pokud jde o fyzickou kondici, tak jsem měl z celého mužstva naměřený největší objem práce. No tak to tedy opravdu nevím," kroutil Rosický hlavou.

Rosický je vůdcem reprezentačního týmu a na rozhodující fázi kvalifikace o účast na evropském šampionátu 2012 se dívá optimisticky. "Osobně jsem naprosto přesvědčen, že tenhle kádr má na to, aby se z druhého místa ve skupině probojoval do baráže o účast na EURO 2012," tvrdí kapitán národního mužstva. "Šance je pořád velká, ale nesmíme už v nejbližším zápase vrátit Skotsku ty body, které jsme si vzali doma. Když vyhrajeme, tak máme baráž prakticky jistou. Každopádně za předpokladu, že vyhrajeme v Litvě. Náše mužstvo má pořád tu sílu, abychom to dokázali," poznamenal tvůrce hry českého mužstva.

Se Skoty mají Češi v poslední době dobrou bilanci, prohráli s nimi za posledních 12 let v pěti duelech jen jednou, a to v přátelském střetnutí vloni 3. března 0:1 v Glasgowě. Ostatní zápasy byly kvalifikační a tým ČR všechny vyhrál včetně toho loňského říjnového v Praze v kvalifikační skupině o EURO 2012. "V Glasgowě jsme byli lepším mužstvem a hráli jsme dobrý fotbal. Soupeř proměnil svou jedinou šanci. Takže s nimi dokážeme hrát i na jejich půdě. Asi do nás dost půjdou, ale s tím se dokážeme vyrovnat. V Litvě už neuděláme stejnou chybu jako v Olomouci. V baráži už budou šance padesát na padesát," dodal Tomáš Rosický. Zápas se Skotskem se hraje 3. září.

Tomáš Rosický se zamyslel i nad odchodem Ivana Haška z funkce předsedy výkonného výboru Fotbalové asociace ČR. "Přiznám se, že mě to příliš nepřekvapilo. Viděl jsem v Ivanovi vždycky především trenéra a já jsem tušil, že se mu bude stýskat po hřišti. Do hodnocení, proč to Ivan udělal, se nechci pouštět. Pro atmosféru v národním týmu to asi příliš mnoho neznamená," podotkl ještě tahoun reprezentace.