Bude Chelsea letos bez trofeje?

Tým snů. Tak by se dal charakterizovat kádr londýnské Chelsea, která se v létě posílila o několik fotbalistů včetně dvou megahvězd Michaela Ballacka a Andreje Ševčenka. Slavná jména, jež zaručí úspěchy na marketingovém poli, však nemusejí automaticky znamenat zdar na hřišti, jak se o tom v minulých sezonách přesvědčili například v Realu Madrid.

Bude Chelsea letos bez trofeje?
Manažer Blues José Mourinho se před sezonou chvástá, že jeho tým bude nejlepší. „Chceme opět obhájit titul v Premier League a konečně prorazit na evropské scéně,“ říká Portugalec, jehož trenérské křeslo je údajně ohroženo. Pokud se mu totiž nepodaří vyhrát Ligu mistrů, s týmem se může po sezoně rozloučit. Proto neváhal a okamžitě posílil útok. „Ten byl loni slabý. Po příchodu Ballacka a Ševčenka jsme vepředu o hodně silnější,“ tvrdí. „Oba mají potřebné zkušenosti a charakter.“

Lepší fotbalisty si Chelsea na první pohled ani nemohla pořídit. Jenže po nákupu těchto hvězd se klubu z Stamford Bridge začíná přezdívat „Modrý balet“ jako narážka na Real Madrid, který tři sezony po sobě nezískal žádnou trofej. To se nyní může přihodit Chelsea. Premier League je v Mourinhových očích na druhé koleji a se svými svěřenci se zaměří především na evropské poháry. Jenže v Lize mistrů je to loterie, hlavně ve vyřazovací části soutěže. Stačí si připomenout poslední dvě sezony. V roce 2005 Chelsea vypadla v semifinále s Liverpoolem a o rok později v osmifinále s Barcelonou.

Chelsea se nedařilo ani ve třech přípravným zápasech, kdy dokázala jen jednou vyhrát proti Feyenoordu (1:0). S Celtikem remizovala (1:1) a na all-stars MLS neměla nárok (0:1). Blues nevyzráli ani na Liverpool v Community Shield (1:2). Mourinho přesto na tiskové konferenci mluvil klidně. „Všichni fotbalisté ještě nenabrali dostatečnou fyzickou kondici, aby mohli utkání proti tak těžkému soupeři zvládnout,“ uvedl.

Kdy to ale chce stihnout? Druhý den si uvědomil, že tento týden jsou na pořadu reprezentační přátelská utkání a Premier League začíná o víkendu. Na trénink se mu sešli jen dva hráči a dva brankáři – Cudicini, Hilário, Carvalho a Ferreira. „Fyzičku tento týden už asi nedoženeme. Může se stát, že v prvních zápasech ztratíme body. Nepřestávám ale věřit, že za několik kol budeme první,“ neztrácí Mourinho ani v této situaci sebevědomí.

Přijdou ještě dva obránci, říká Mourinho

[obrazek id="3352" zarovnani="vpravo"]Mourinho nepřestává s nákupy a hledá dva kvalitní obránce, kteří by mohli posílit jeho tým. „Potřebujeme jednoho nebo dva hráče na kraj obrany. Jen jsme prodávali a nikoho nekoupili,“ naráží na fakt, že se mu nepodařilo získat Ashleyho Colea z Arsenalu. Navíc se zbavil Asiera del Horna a Glena Johnsona poslal na hostování. A aby toho nebylo málo, Chelsea chce i nadále opustit William Gallas. „Trvám na tom, že chci odejít. Doufám, že se můj přestup uskuteční co nejdříve,“ přiznal francouzský obránce. Nicméně prezident klubu Bruce Buck v rozhovoru pro rádio BBC uvedl, že Chelsea nehodlá Gallase prodat. „Chceme se s ním domluvit na nové smlouvě,“ podotkl.

Mourinho neměl problémy jen v obraně. O odchodu přemýšlel dokonce i Didier Drogba. „Je to pravda. Chtěl jsem odejít, ale pak mě přesvědčil trenér, abych zůstal,“ svěřil se britským novinářům, kteří na něj v minulé sezoně vyvíjeli velký tlak, což se odrazilo na jeho výkonech. „Byl to neskutečný tlak. Nakonec se mi podařilo odcestovat do Paříže, kde jsem byl chvíli v tamějším celku. Nyní jsem ale opět v Chelsea a připravuji se na první ligový zápas,“ řekl. Drogba byl měl teď společně se Ševčenkem tvořit nejnebezpečnější útočné duo v Evropě. „Jsme silnější než loni. Hodně silní,“ dodává Mourinho.

Má pravdu?

[ 17.08.2006 - Pavel Janega | Foto: Reuters ]