Zlín v boji o záchranu nezaváhal

Hráči Zlína dokázali v sobotním utkání 28. kola Gambrinus ligy porazit na domácím hřišti České Budějovice 2:1 a udělali důležitý krok v boji o záchranu. V závěru prvního poločasu poslal hosty do vedení Adamec, v úvodu druhé půle ale vyrovnal na 1:1 Zbožínek a obrat završil v závěru parádní dalekonosnou ranou Dian.

Domácí začali klíčový boj o záchranu velmi zostra. Už v první minutě hlavičkoval Zbožínek, jenže míč mířící do sítě odkopl před brankovou čárou Pravda. Zlínský stoper Zbožínek, hrající stý ligový zápas, byl při chuti, jeho další pokus ovšem skončil mimo. První ostrý zákrok si budějovický gólman Křížek připsal po ráně Krause, který se v šestnáctce snadno zbavil Pravdy.

Zlín byl aktivnější, ale v 11. minutě měl štěstí po hlavičce hostujícího kapitána Skály, který zamířil těsně vedle. Tento pokus byl na dlouho ze strany Jihočechů poslední.

Ve 26. minutě zkoušel Křížka prostřelit Opiela, u pravé tyče však včas zasáhl hostující brankář. O deset minut později zahodil šanci Činčala, kterému k přesnému zakončení chybělo jen pár centimetrů, stejně dopadla i ostrá rána Janíčka. Dvě minuty před koncem ale přišel pro domácí šok. Adamec bez přípravy napálil odražený balon a gólman Zlámal se natahoval marně, protože míč zapadl přesně do pravého horního rohu.

Nástup do druhého poločasu Zlínu vyšel a brzy se dočkal vytouženého vyrovnání, když Zbožínek oslavil jubileum přesnou střelou k levé tyčce. V 55. minutě byli domácí blízko k druhé trefě, na Vidličkův centr vyskočil Kraus a míč se dotkl břevna. Po hodině hry zblízka neuspěl opět Zbožínek.

V 70. minutě se domácí dožadovali pokutového kopu po souboji Kladrubského se Šmahajem, ale sudí Příhoda nechal pokračovat ve hře. Dvě minuty před koncem se Zlínští přece jen dočkali, po nakrátko rozehraném rohu se k míči dostal střídající Dian a trefil se do stejného místa jako v prvním poločase Adamec. Závěr utkání dohráli hosté bez Dvořáka, který dostal červenou kartu.

Výsledek:

FC Tescoma Zlín - SK Dynamo České Budějovice 2:1 (0:1)
Branka: 47. Zbožínek, 88. Dian - 43. Adamec. Rozhodčí: Příhoda - Pospíšil, Handlíř. ŽK: Opiela, Kraus, Gyan - Táborský. ČK: 90. Dvořák (Č. Budějovice. Diváci: 2865.

Zlín: Zlámal - Vidlička, Švach, Zbožínek, Janíček - Kraus (79. Žůrek), Vrtělka (58. Dian), Opiela, Červenka - Šmahaj, Činčala (46. Vyskočil). Trenér: Hoftych.
Č. Budějovice: Křížek - Plocek (84. Mácha), Skála, Kladrubský, Pravda - Hrbáč (73. Mrkvička), Dvořák, Gruber, Adamec (86. Tischler) - Holenda, Táborský. Trenér: Cipro.

Ohlasy trenérů:

Pavel Hoftych (FC Tescoma Zlín): “Určitě to pro nás bylo nesmírně těžké utkání. I přesto, že České Budějovice k nám přijely bez opor, tak nám dělaly problémy. Na konci první půle jsme vypadli z tempa a soupeř nás potrestal. Zápas rozhodla vyrovnávací branka Zbožníka, nakonec jsme šťastným gólem zvítězili, z pohledu toho jsme vyhráli zaslouženě. Chtěl bych poděkovat všem divákům, kteří nás podpořili. Udělali jsme obrovský krok, získali jsme tři body, uvidíme, jak se budou vyvíjet ostatní výsledky, bez tohoto vítězství by pro nás byla záchrana velmi těžká.“

František Cipro (SK Dynamo České Budějovice): “My jsme sem přijeli bez sedmi hráčů základní sestavy, obávali jsme se standardních situací domácích. V první půli jsme hráli to, co jsme chtěli. Zápas nakonec rozhodla krásná střela Diana. Klíčová byla ale branka v úvodu první půle. Hodně domácím pomohli diváci. Nakonec to zvládli, byl to slušný zápas. Možná, že kdybychom vydrželi prvních patnáct minut v prvním poločase neinkasovat, tak by se jim nehrálo zase tak klidně a znervózněli by. Zápas jsme nakonec dohrávali v devíti, kromě jednoho vyloučeného, jsme měli mimo trávník zraněného Skálu. Nemohl jsem už střídat, měl jsem na lavičce už pouze čtyři dorostence.“

[ 12.5.2007 - ČTK, eFotbal.cz l Foto: MARSfoto ]