Sparta zahájila jaro šokujícím debaklem

Šokující prohrou na domácím hřišti vstoupil lídr tabulky pražská Sparta do ligového jara. Nedělní zápas 18. kola Gambrinus ligy prohrála Sparta po matném výkonu s Jabloncem 0:3. Jablonečtí bodovali na Letné poprvé od roku 1995 a dali hlavnímu rivalovi Letenských Slavii šanci svého soka přeskočit v tabulce.

V dresu Jablonce nemohl podle dohody mezi kluby nastoupit exsparťanský stoper Jiří Homola. Mezi ligové legendy se zapsal kapitán jabloneckých fotbalistů Jozef Weber, který odehrál 400. ligový zápas. V útoku Sparty nastoupila dvojice Rezek - Kulič, nejlepší střelec Letenských Libor Došek má zdravotní problémy a nebyl ani na lavičce náhradníků.

Jablonec se soupeře, na jehož hřišti se mu dlouhodobě nedaří a kde naposledy bodoval před dvanácti lety, nezalekl a úvodní minuty odehrál aktivněji - po deseti minutách musel Blažek vyboxovat nebezpečný centr Baranka. Na druhé straně málem ohrozil vlastního gólmana po Matušovičově centru Zábojník, ale jeho nepovedený odkop mířil mimo tři tyče.

Úvod zápasu je ospalý, Sparta nepůsobí jako tým bojující o vysněný titul. Až ve 20. minutě hledal chytře Kulič před bránou Kisela, jenže ten ve skluzu těsně minul Špitovu bránu. O chvíli později protáhl hostujícího brankáře povedenou střelou Horváth. Na druhé straně mohl otevřít po Svátkově pasu skóre Zeher, z úhlu ovšem přestřelil. Po souboji s Flachbartem se zranil Rezek a po půlhodině hry musel střídat - nahradil jej Tomáš Jun.

Šok pro Spartu přišel deset minut před pauzou, kdy se prosadil Loučka, jenž nedal parádní ranou z pětadvaceti metrů Blažkovi šanci. Sparťanům se v těchto fázích nedaří, taktika nakopávaných dlouhých míčů jim nevychází a obrana soupeře je pozorná. Jablonec mohl těsně před přestávkou zvýšit, když po Petrželově přihrávce zamířil zblízka jen těsně vedle levé tyče Svátek.

Definitivní rozhodnutí přinesla 53. minuta, kdy po Barankově rohu vyskočil nejvýš Zeher, jehož nepohlídal Řepka, a jeho hlavička zapadla přesně k pravé tyči. Vzápětí na druhé straně neprotlačil míč do odkryté brány Kolář - do jeho rány na poslední chvíli obětavě skočil Zábojník. Letenští fotbalisté se mohou jen chytat za hlavu.

Na hráčích Sparty je s přibývajícím časem patrná nervozita, do jejich kombinací se vkrádá křeč. Hosty naopak dvoubrankové vedení uklidnilo a nepouštějí domácí ani do náznaku příležitosti. V útoku je znát i absence Doška, duo Jun - Kulič je bezzubé.

Dvacet minut před koncem neprostřelil Špita z úhlu po rychlém brejku Kolář. Ve zbývajících minutách už diváci na Letné žádný fotbalový moment neviděli a odměňují své oblíbence pískotem. Výjimkou byla rána Zabavníka z 84. minuty, která ovšem míří nad. Debakl domácích dovršil parádním lobem z voleje po centru Loučky těsně před koncem Smíšek - 0:3. Jablonec vyhrál na Letné poprvé v české ligové historii, Sparta ztratila tři body teprve podruhé v sezoně - doma však Letenští přišli (s nedělním utkáním) teprve o pět bodů. Náskok Sparty před Slavií zůstal dvoubodový, červenobílí mají ovšem pondělní dohrávku s Libercem k dobru.

Výsledek:

Sparta Praha - FK Jablonec 0:3 (0:1)
Branky: 34. Loučka, 54. Zeher, 89. Smíšek. Rozhodčí: Franěk - Chytil, Pelikán. ŽK: Řepka - Baranek, Zeher. Diváci: 11.741.

Sparta: Blažek - Pospěch, Řepka, Kučera, Zabavník - Šimák, Kisel (70. Sylvestre), Horváth, Matušovič - Kulič, Rezek (31. Jun). Trenér: Bílek.
Jablonec: Špit - Laciga, Zábojník, Fukal, Flachbart - Baranek, Kordula, Loučka, Petržela (81. Weber) - Svátek (90. Eliáš), Zeher (75. Smíšek). Trenér: Rada.

Ohlasy trenérů:

Michal Bílek (Sparta): "Jablonec byl lepší a vyhrál jednoznačně zaslouženě. Podali jsme ostudný a trapný výkon. Vůbec jsme se nedostali do hry. Přitom jsme chtěli hrát aktivně, ale soupeři jsme nechávali hodně prostoru. Nebyli jsme agresivní, neměli jsme vůli, chyběla odvaha. Nechápu to."

Petr Rada (Jablonec): "Chceme hrát pohledný fotbal. Samozřejmě jsme ale před utkáním neříkali, že jedeme na Spartu vyhrát. Nechtěli jsme především obdržet branku, zároveň jsme ale nechtěli pouze bránit. Aspoň se příště nebude psát, že hrajeme neatraktivní fotbal. Jsem rád, že jsme vyhráli. Chlapcům jsem poděkoval a Spartě popřál štěstí do dalších bojů. Stále je to můj favorit."

[ 11.3.2007 - eFotbal.cz l Foto: ČTK ]