Nespokojenost West Hamu se Součkem? Ale kdeže…

27letý český reprezentant o víkendu oslavil jubilejních 100 startů za West Ham United. Jak vtipně poznamenala řada fandů na Hammers na sociálních sítích, asi tak v polovině z nich vysoký záložník utržil nějaké zranění, nejčastěji hlavy. Tomáš Souček není virtuosní technik a nikdy jim nebude. Je to ale válečník, který nikdy neuhne a udržuje si vysoký standard.

Nespokojenost West Hamu se Součkem? Ale kdeže…

Takovou statistický údaj ještě angličtí fotbaloví vědci neizolovali, ale kdyby se počítalo něco na způsob pravděpodobnosti, že trenér napíše hráče XY do základní sestavy, byl by Tomáš Souček v rámci Premier League jistě pořádně vysoko. Není pochyb o tom, že David Moyes píše Tomáše Součka do základu coby jednoho z prvních, a není to dáno jen tím, že má skotský manažer brutálně úzký kádr. Na Součka je prostě spoleh. 

Chtěli byste mít v základu radši hráče, který jednou z pěti případů podá světový výkon, ale v ostatních se v podstatě plouží na hřišti, nebo chlapáka, který se sice asi opět nedostane do sestavy kola, ale zcela jistě nevyhoří? Tomáš Souček je Mr.Standard, ale v tom nejlepším možném výkladu tohoto slova. Je na něj prostě spoleh. Český čahoun by teď potřeboval po dlouhých měsících bez odpočinku, kdy k nelibosti Davida Moyese odehrál plnou minutáž i za národní tým ve zcela nesmyslném zápase s Walesem, sebou plácnout na 3 týdny na pláž, věnovat se rodině a nemyslet na fotbal. Místo toho vyjíždí jako buldozer do dalších a dalších zápasů a někdy působí, jako autíčko natažené na setrvačník.   

Jenže takové vozítko postupně zpomaluje, až se zcela zastaví. Souček, jakkoli je zjevně “přehraný,” fyzicky a hlavně psychicky přetažený, jede pořád dál. Musel ten zápřah vydržet, protože to West Ham letos dlouho myslel vážně s Top 4 v Premier League a teď to klub s menšinovým vlastníkem Danielem Křetínským myslí dost vážně s vítězstvím v Evropské lize. 

Český záložník je zatím v anglické nejvyšší soutěži v aktuálním ročníku na 5 brankách, což je sice jen polovina loňských zářezů na pažbě, ale pořád slušné číslo na to, že Souček hraje zpravidla něco jiného, než loni. David Moyes ho drží blíž ke stoperům, spíše za parťákem Ricem, a tak se Čech kromě standardních situací tolik nedostává ke svým náběhům do vápna a tedy do zakončení. Tomáš je dobrácký tvrďák, který snad nikdy v souboji neuhne a tak na jeho hlavě přibývají jizvy tempem, které jsme evidovali u hokejistů v 60.letech minulého století.    

Když už byla řeč o Declanu Riceovi, nejcennějším hráčském zboží, kterým West Ham momentálně disponuje, anglický reprezentant je s dalším osudem Tomáše Součka vlastně úzce spjatý. Kdyby Riceho Hammers už tohle léto za tučnou sumu prodali, což se prý nestane, byl by Součkův odchod prakticky vyloučený. Oba pány Kladiváři ze sportovního hlediska v jednom přestupním období pustit nemohou. Naopak by bylo vysoce pravděpodobné prodloužení a vylepšení smlouvy českého reprezentačního kapitána, která aktuálně platí do 30. června 2024. Čech si v Anglii fotbalově i lidsky rekordně rychle zvyknul a i to posouvá jeho tržní cenu ke 45 milionům eur, kde ji v současné době vidí Transfermarkt. A to už jsou pořádně velké peníze. 

Teprve 27letý Souček zastupovaný Pavlem Paskou by mohl mít v Anglii zaděláno ještě na jeden velký přestup i proto, že je právem považovaný za univerzála, který by byl přínosem snad pro každý tým. Nesmí ale podlehnout pochvalným slovům, jimiž se hemží i tento textík, a nežít z podstaty. Něco takového ale u Tomáše Součka asi nemůžeme předpokládat.    

KDYŽ SE POTKÁ VYTÁČENÉ PŘIPOJENÍ S 5G SÍTÍ...

Jiří Hošek - novinář a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně, který se dlouhodobě zajímá o Premier League