Jak se řeší úrazy sportovců, aby nepřišli o peníze?

Strašákem všech sportovců je zranění. U vrcholových sportovců to může znamenat konec kariéry. U rekreačních sportovců dlouhodobou nemocenskou, ztrátu práce, problémy s nalezením vhodné práce. Jak se proti tomuto výpadku bránit?

Jak se řeší úrazy sportovců, aby nepřišli o peníze?

Prvním krokem profesionálního sportovce je sjednání vhodného pojištění. U profesionálních sportovců standardní produktové balíčky životního pojištění stačit nemusí. K dispozici mají na trhu také produkty pojištění profesní invalidity. To je vhodné jak pro sportovce, tak třeba i pro lékaře, umělce. Toto pojištění hradí náklady na změnu životního stylu (např. bezbariérový přístup) a nahradí absolutní výpadek dlouhodobého příjmu.

Sportovci si také v určitých organizacích mohou sjednávat pojištění s klubem, jde o tzv. pojištění kontraktu. Pokud má sportovec zdravotní problémy, které brání ve hře (ať už z důvodu úrazu nebo nemoci), příjem bude mít s tímto pojištěním kontraktu zajištěný. Jde však ale jen o pojištění kryjící výpadek příjmu po dobu trvání kontraktu s klubem. 

Jaké jsou české rekordy v příjmech sportovců za minulý rok?

1. Tomáš Satoranský (basketbal, New Orleans Pelicans) – 218 milionů korun

2. David Krejčí (hokej, HC Olomouc) – 150,5 milionu korun

3. Jakub Voráček (hokej, Columbus Blue Jackets) – 135 milionů korun

4. Patrik Schick (fotbal, Bayer 04 Leverkusen) – 114 milionů korun

5. Tomáš Souček (fotbal, West Ham United) – 105 milionů korun

Luxus a milionové příjmy se však točí jen kolem menší skupiny sportovců. Mezi sporty, které dokáží uživit, někdy i více než jen to, patří hokej a fotbal. Basketbal, házená nebo třeba futsal už ale nepředstavují aktivitu, kde by se točilo tolik peněz. I přesto, že je někdo profesionální hráč, musí v takovém případě chodit do práce, aby uživil rodinu. Proto se ani někteří sportovci neobejdou bez bankovní půjčky. Všechny typy úvěrů je možné porovnat podle výše RPSN například na webu KvalitniPujcka.cz. Zajistit si pojištění schopnosti splácet úvěr by mělo být automatické, ať už v životním pojištění, nebo i samostatně.