Ředitel Ševců: Příjmy od partnerů se zeštíhlily, vždyť odešel jeden z hlavních sponzorů zlínského fotbalu

Jak moc se dotkla pandemie koronaviru nyní jedenáctého Zlína? Těsně před startem jarní části ročníku 2020/2021 o tom promluvil ředitel Ševců Leoš Gojš. Podle něj existují věci, které jednoduše nejdou ovlivnit...

Ředitel Ševců: Příjmy od partnerů se zeštíhlily, vždyť odešel jeden z hlavních sponzorů zlínského fotbalu

"Hovořím o pandemii a s ní souvisejících omezení nejen v souvislosti s materiální stránkou, ale i tou duchovní, tedy samotném „žití“. Postihuje svým způsobem všechny, ale vždy musí vést cesta ven. Když to ale spojím se sportem, konkrétně se zlínským klubem, ano, příjmy od partnerů se zeštíhlily, vždyť odešel jeden z hlavních sponzorů zlínského fotbalu, někteří své plnění ponížily, např. Ligová fotbalová asociace také omezila smluvená plnění, příjmy za vstupné a nákup permanentních vstupenek díky zákazu vstupu fanoušků na stadionu taktéž výrazně oslabily. Obtížnější je tato doba i v tom, že naopak dochází k navyšování nákladů oproti sezónám jiným v souvislosti s pravidelným testováním na COVID-19, s organizací domácích utkání (opakované dezinfikování vnitřního prostoru stadionu, nákup dezinfekčních prostředků aj.), při výjezdu k venkovním utkáním atd. Faktem je, že tento výrazný pokles příjmů, který se v současnosti týká všech klubů, se snaží zmírnit různé subjekty alespoň formou programů na pokrytí části nákladů, zatím pouze za rok 2020 (výzva COVID SPORT), ale dosud nemáme konkrétní data. Tohle by pomohlo, ale situaci nevyřešilo. A to musíme všichni společně, a teď nemám na mysli jen finance. Vše se dá zvládnout, ale ne ze dne na den. Hospodárně fungovat jako celek se snažíme již dlouhou dobu, a myslím si, že se nám to daří. Proto nemám pochyb o tom, že si i se současnou situací dokážeme poradit, ale zase jenom jako celek. Společně. Vždy totiž musíte něco obětovat, abyste něco získali, ale to je na každém individuálně," přednesl na webu fcfastavzlin.cz funkcionář.

Jaká je tedy ekonomická kondice celku z moravské Letné? "Je taková, jak k tomu všemu přistupujete, jaká máte „pravidla hry“. Faktem je, že cílem našeho klubu je každoročně udržet hospodárné fungování jako celku. Vždy se vychází z prioritního úkolu zajistit ekonomickou stabilitu, především důrazem na kontrolu nákladů a celkovou hospodárnost. Pokud tohle dodržujete, tak ekonomiku klubu vlastně přímo sami ovlivňujete, samozřejmě za předpokladu, že předpokládané příjmy od partnerských subjektů přicházejí. Ty pochopitelně nejsou každoročně ve stejné výši. Zde se ale musíte přizpůsobit konkrétnímu stavu a uvnitř klubu nastavit fungování tak, aby průběh daného soutěžního ročníku proběhl v souvislosti se všemi požadovanými náležitostmi. Jak již uvedl Zdeněk Grygera, klub je ekonomicky stabilní, ale v současnosti je alespoň udržení této stability v souvislosti s „koronavirem“ o hodně obtížnější," přiznal na klubovém webu Gojš.

A co postoj stávajících sponzorů a partnerů? "Klub je svým způsobem firma, která sdružuje hráče, členy realizačního týmu, zaměstnance, externí pracovníky, ti všichni ho tvoří, pracují v něm, rozvíjí ho a snaží se ho posouvat pořád výš, a ti za to musí být také ohodnoceni. Pak jsou tu náklady na veškerá soutěžní utkání a všechny činnosti s nimi spojenými. A jak už jsem uvedl, k tomu jsou příjmy od smluvních partnerů, samotné české či evropské asociace, měst či krajů velmi důležitou součástí rozpočtu na daný soutěžní ročník či fungování jako celku vůbec. Samostatnou kategorií a součástí klubu jsou fanoušci, kteří podporují klub nejen finančně (nákup permanentních vstupenek či vstupenek na konkrétní utkání), ale zde hlavně svou energií, která je velmi důležitá a v současnosti nám neuvěřitelně chybí," uzavřel na fcfastavzlin.cz představitel mužstva, které se o víkendu představí na Městském stadionu v Opavě.

Slavia - Sigma, Baník - Sparta, Příbram - Plzeň, Liverpool - Manchester United, Španělský superpohár

Zdroj: fcfastavzlin.cz