Jsme šťastní, ale zachránit jsme se chtěli na hřišti, říká Horváth. Co říká na ligu s 18 týmy?

Nedohrání Fortuna ligy samozřejmě vítají i v Příbrami, která se tak nemusí trápit bojem o záchranu a ligovou příslušnost si udržela i touto, upřímně trošku nesportovní, formou. Pavel Horváth, trenér Příbrami, však jasně uvedů, že jeho hráči byli na důležité boje připraveni.

Jsme šťastní, ale zachránit jsme se chtěli na hřišti, říká Horváth. Co říká na ligu s 18 týmy?

Loni se Příbram udržela až v baráži, kde porazila, ač za zvláštních okolností, Zbrojovku Brno, letos jí byla nejprve téměř předurčen boj o to, zda sestoupí přímo nebo bude mít šanci se uhájit v baráži, dlouho se držela na posledním místě Fortuna ligy, onemocnění Covid-19 v Karviné a následné rozhodnutí, že sestupuje pouze jeden přímo, a poté samozřejmě situace v Opavě, rozhodla, že bude Horváthův tým proti Slavii, Spartě či Plzni bojovat i v příští sezóně.

"Tahle sezóna byla celkově dost zvláštní a ještě divnější je pak její konec, ale bereme to tak, jak to je. Náš cíl se tedy splnil, zachránili jsme se. Ale v posledních týdnech jsme trénovali, připravovali se na duely s Teplicemi a Karvinou a byli jsme odhodláni si ligovou příslušnost uhájit na hřišti," prozradil Pavel Horváth, který tým Příbrami převzal těsně před začátkem karantény a přerušením ligy.

Příští rok jej však čeká mnohem těžší úkol. V lize sice budou zdánlivě slabší týmy Pardubice a Brno, nováčci ve Fortuna lize, nicméně sestupovat budou přímo poslední tři týmy a šance na zachránění v baráži tak mizí. "Podle mě je model s 18 týmy lepší než s 17 týmy," prozradil Horváth. Pardubice se totiž do ligy dostaly sportovní cestou a Brno by mělo podle regulí hrát baráž, vzhledem k tomu, že skončilo druhé, ale vyrovnává sudý počet týmů ve Fortuna lize. Bylo by totiž nepraktické, aby každý týden měl jeden tým "volno". A vzít Pardubicím postup by bylo ještě více nesportovní a nefér.

Tím pádem se ruší i nadstavba. Místo 36 kol tak každý tým odehraje zápasů pouze 34, místo půlky července se ale začíná až koncem srpna a termínů tak mnoho nebude. Zkrácena bude zimní pauza a je otázkou, zda nebude nutné odehrát nějaké zápasy i v týdnu. "Nadstavba nebyla úplně špatná, ale podle mě úplně nesplnila svůj účel, nejsem její zastánce. Myslím, že model s 18 týmy bude lepší, přestože to bude pouze jedna sezóna," vyjádřil Horváth svůj názor k průběhu příštího ročníku Fortuna ligy. Z ní přímo sestoupí tři týmy, postoupí naopak pouze vítěz FNL.