Několik velkých talentů soudobé mapy, které nerozzáří Euro

Kylian Mbappé, Marcus Rashford, Jadon Sancho, Erling Braut Håland nebo João Félix jsou proti nim ostřílení borci. Své velké přestupy už mají za sebou a na odloženém mistrovství Evropy by se na ně nepohlíželo jako na talentované chlapce, ale jako na opory reprezentací svých zemí. Jaké hvězdy ale EURO mohlo proměnit v superhvězdy?

Myron Boadu

Narozen: 14. ledna 2001, 19 let
Reprezentace: Nizozemsko
Klub: AZ Alkmaar
Tržní cena: 18 milionů eur

Po prvoligových evropských trávnících neběhá moc hráčů, kteří by v této sezoně nasázeli víc gólů než on. Ano, najdou se, ale rozhodně jim není devatenáct let a jejich jméno znají daleko za hranicemi jejich rodné vlasti.

Nizozemský ofenzivní talent Myron Boadu jich ve čtyřiadvaceti zápasech Eredevisie zvládl čtrnáct a dalších šest nasbíral v Evropské lize. K tomu připočtěte třináct asistencí a fakt, že se Boadu v létě vracel po půlroční pauze způsobené zlomeninou kotníku. Skvělý comeback, že? 

Už v listopadu si také jako první hráč narozený v jedenadvacátém století připsal start v nizozemské seniorské reprezentaci a hned ho oslavil gólem. Takže zápis do historie to byl hned dvojnásobný. Sice „jen“ proti Estonsku, ale když hrál o pár dní dříve za jedenadvacítku proti Portugalsku, skóroval hned dvakrát.

To vše vyústilo tím, že se na něj během koronavirové přestávky vyptával Ole Gunnar Solskjaer osobně. Že s Martialem, na jehož pozici Boadu nastupuje, je norský kouč dlouhodobě nespokojený, je věcí veřejně známou, ale cenovka osmnáct milionů liber, kterou na svůj klenot AZ nalepilo, hodně zaujala i vedení Manchesteru United. Jenže velký zájem o tohohle mladíka mají také v Londýně (Arsenal) a v Miláně (AC), takže nás čeká velký boj i bez konkurzu, kterým mělo být právě odložené mistrovství Evropy.

Na to, zda se tedy Boadu vydá spíše po stopách Nisterlooye, van Persieho, nebo van Bastena, si budeme muset počkat o něco déle. Stejně jako Boadu na svůj druhý zápas po boku Virgila van Dijka. A kdo ví, třeba už na „EURO 2020“ pojede v roce 21 jako velká hvězda z velkého klubu.