Už i Babiš je pro: Pusťte fandy do ochozů! Slezme z plošin a štaflí. Aspoň na tu nadstavbu. Chce to i lobbing LFA

„Situace ohledně nevpuštění fanoušků na stadiony je už absurdní. V létě budou tisíce lidí namačkaných na koupalištích, na náplavce, ale na otevřený stadion bude moci při vší snaze třetina permanentkářů do oddělených sektorů. Tomu s ohledem na vývoj pandemie v Česku prostě nerozumím,“ napsal na Twitter slávistický fotbalový fanoušek, který si říká Thorklaer. Lze s ním zela souhlasit. Pro vpuštění více diváků do ochozů se už ostatně začátkem června vyslovil v deníku Sport i premiér Andrej Babiš. 

Už i Babiš je pro: Pusťte fandy do ochozů! Slezme z plošin a štaflí. Aspoň na tu nadstavbu. Chce to i lobbing LFA

Štafle, plošny, lešení – není to víc nebezpečné?

„A co je pustit dovnitř…“ nebo „Tak už je tam pusťte!“ To jsou titulky z pondělních novin, konkrétně z Deníku a Blesku, Deník Sport zase píše v článku s názvem „Štafle, plošny, lešení…“ o tom, že při sobotním večerním ligovém derby Bohemians 1905 – Sparta byl vršovický Ďolíček znovu obsypaný fanoušky.

Stejně jako při minulých utkáních klokanů s Teplicemi a Českými Budějovicemi zůstali fandové na ulici za ohradou, ovšem opět stáli na štaflích, žebřících, dokonce se tísnili i na dvou vysokozdvižných plošinách. Za pronájem jedné z nich byli ochotní dát dokonce sedm tisíc korun, takže je „lístek“ na derby stál mnohem víc, než by byla běžná vstupenka. Zájem byl takový, že dvoumetrové odstupy už nemohly být ani při sebevětší snaze dodrženy.

Ve své pondělní glose s názvem „Tak už je tam pusťte!“ Vojtěch Žižka v Deníku mj. píše:

„Když se člověk (v Ďolíčku) díval na ty desítky fanoušků tísnících se na chodníku jen pár metrů od hrací plochy, muselo ho napadnout: v čem je to bezpečnější a hygieničtější, než kdyby fandili přímo v areálu? Klub by měl alespoň příjem ze vstupného a temperamentnější chlapci z řad hooligans by se ocitli pod dohledem. Takhle musela v ulicích Vršovic pořádat manévry policie, což u utkání ‚bez diváků‘ zní poměrně komicky. Těžkooděnců bylo skoro více než fanoušků. Policejní antony byly přímo geniálně postaveny na koleje, aby neproklouzla ani tramvaj… Když jde zorganizovat takovýto špás, pro nepustit lidi na stadion?

V Česku zápasy zkázy ani biologické bomby nehrozí

Dobře jsem si vědom, že o únorovém milánském zápase osmifinále Ligy mistrů Atalanta Bergamo – FC Valencie se zpětně mluví jako o „biologické bombě“, která výrazně „pomohla“ rozšíření pandemie koronaviru v severní Itálii i ve Španělsku.

Vím i, že další, již březnový, duel osmifinále Ligy mistrů, odvetná bitva mezi Liverpoolem a Atlétikem Madrid, je považován za zápas zkázy, který přímo souvisel se smrtí 41 lidí.

Jenže to byla poněkud jiná situace. Pandemie nastupovala obří rychlostí a v Miláně i Liverpoolu bylo v hledišti zcela nabito, vyprodáno, hlava na hlavě.

V Česku ovšem nyní denně přibývají jen desítky nově nakažených, a to především v lokálních ohniscích OKD Darkov na Karvinsku či nyní v okolí Litovle na Olomoucku. Od pondělka 8. června jsou povoleny akce pro 500 lidí, od 22. června pak pro tisíc účastníků. To je ale pro rozlehlé fotbalové stadiony stále velmi, velmi málo.

Tisicovka každým vchodem
Podle plánu, který konzultuje LFA s ministerstvem zdravotnictví, by každým vchodem mohlo od nadstavbove ligové části, tedy od 22. června, přijít na stadion tisíc diváků. V rozhovoru pro Seznam Zpravy to potvrdil i epidemiolog Rastislav Maďar. To znamená, že např. v Plzni by mohlo být až 7000 divakú, na Spartě 5000, na Slavii 4000, na Baníku ve Vítkovicích 3000.

Používejme selský rozum

„Některé věci pro mě nedávají logiku. Myslím, že bychom se měli co nejdřív vrátit k normálu,“ řekl premiér Andrej Babiš pro deník Sport už 2. června. „To se týká i kulturních akcí. Stávají se věci, že ředitel zoologické v Praze zjistí, že musí po hodině zavřít, protože je doporučený počet lidí na hektar. Je potřeba víc používat selský rozum. Myslím, že lidi jsou rozumní,“ pokračoval Babiš.“

A je podle něj možné, že by se režim při zápasech fotbalové ligy v Česku uvolnil dřív než podle původního plánu? „Já jsem pro,“ odpověděl Babiš na dotaz Sportu. „Ale, po pravdě řečeno, nevím, jak je to v Evropě, jestli se někde hraje fotbal s diváky. Měli bychom následovat opening countries, které otevřely dřív,“ dodal předseda vlády.

No tak je následujme! Už koncem května bylo oznámeno, že maďarská fotbalová liga se krátce po restartu sezony po koronavirové pauze dočká i diváků na stadionech. Podle rozhodnutí vlády smí od 28.května na sportovní akce v zemi fanoušci, pokud budou dodržena stanovená opatření, mezi něž patří mimo jiné povinný odstup nejméně metr a půl. Jak informoval web index.hu rozhodnutí vlády platí na všechny sportovní akce, které se konají pod širým nebem nebo v částečně zastřešených areálech. „Pro kluby to znamená, že mohou využívat zhruba každé čtvrté místo v hledišti. Vedle obsazeného místa musí zůstat dvě další volná. Sedět se nesmí ani přímo za sebou,“ upřesnil web.

Není to žádná sláva, ale pořád lepší, než stát na štaflích za ohradou v přilehlé ulici nebo někde za plotem či na kopci nad stadionem. Řiďme se selským rozumem, jak říká premiér. Už před zápasem Slavia – Plzeň jsem na tomto serveru psal o tom, že na stadionu v Edenu, který má kapacitu dvacet tisíc diváků, by se klidně i při rozestupech vešlo alespoň 6000 fanoušků, 1500 na každou z tribun.

Rozhodně by na sebe nebyli namačkaní více než lidé u výběhu ledních medvědů v pražském zoo, kde jsem byl dcerkou už 1. května při tehdejší snížené kapacitě 8500 návštěvníků (dnes už je tu povoleno 14 500 lidí).

Opišme manuál z Maďarska

Je mi jasné, že kdyby se počty lidí uvolnily pro fotbal, chtěl by to tak každý. Ovšem, jak už bylo řešeno, fotbalové stadiony mají velkou výhodu v tom, že jsou velmi rozlehlé, ve čtyřech zónách se tam vůbec nemusejí lidé potkat. Andrej Babiš mluvil o inspiraci z okolních „opening countries“.

Tak ten „manuál“ z Maďarska opišme „i s chlupama“. Nadstavba se zápasy typu Slavia – Plzeň či Slavia – Sparta (nebo Sparta – Slavia, to se ještě neví, když skončí sparťané v základní části do čtvrtého místa, bude se hrát v Edenu, když budou pátí či šestí, tak se velké derby uskuteční na Letné) by se měla hrát už před diváky. Byť jich bude jen třetina nebo čtvrtina dané kapacity.

I tak by to bylo lepší. Lobbovat o to ale musejí na příslušných místech každodenně především zástupci Ligové fotbalové asociaci (LFA), která nejvyšší soutěže v Česku řídí.

Dělají to, nebo jsou spokojeni, že liga pokračuje, byť bez fanoušků, kteří pak visí dvě hodiny na štaflích na ulici?