Seriál Stadiony ME 2020: Glasgow, Dublin, Kodaň: Rekordman, skleněná vlna a prcek

Mistrovství Evropy 2020 bylo, jak známo, kvůli světové pandemie koronaviru přesunuto na rok 2021, ovšem seriál magazínu HATTRICK  o stadionech EURO 2020 pokračuje. V posledním, šestém díle seriálu představujeme chybějící tři stadiony ve skotském Glasgow, irském Dublinu a dánské Kodani. Opět nás nimi provede autor dvou úspěšných knih popisující historii, fakta a příběhy evropských stánků Jiří Vojkovský, který v těchto dnech sepisuje třetí vydání knihy na stejnojmenné téma.

Seriál Stadiony ME 2020: Glasgow, Dublin, Kodaň: Rekordman, skleněná vlna a prcek

Ovšem dřív než vyjde před EURO v roce 2021 kniha „Fotbalové stadiony 3“, na pulty knihkupectví se dostaví jiná publikace z dílny Jiřího Vojkovského věrná fotbalovému prostředí. 

Teď se však vydejme na sever Evropy, tedy do Glasgow, Dublinu a Kodaně.

Hampden Park - Queen's Park FC (Glagsow)

Kapacita: 52 103.
Otevření: 1903.
Přestavba: 1993 (rekonstrukce 1999).

Glasgow sice není hlavním městem Skotska (tím je starobylý Edinburgh), ale stal se největším městem země spadající pod Velkou Británii. S počtem obyvatel dosahující téměř k hranici 630 tisíc obyvatel jde o třetí největší město celého Spojeného království. Proto také skotský národní stadion jménem Hampden Park nalezneme právě v Glasgow. 

Jeho oválné tribuny jsou osazeny sedadly v národních barvách a za oběma brankami zobrazují obrovské skotské vlajky. Národní prostředí, jak se sluší a patří.

Oválný protáhlý tvar Hampden Parku byl navržen slavným skotským architektem Archibaldem Leitchem, který již dříve navrhl oba stadiony v Glasgow pro Celtic a Rangers, dále londýnské Stamford Bridge pro Chelsea, dnes již bývalý stánek Tottenhamu a dokonce i Old Trafford v Manchesteru či liverpoolský Anfield.  

Využití stadionu

Mimo skotskou fotbalovou reprezentaci a zápasy pohárových utkání je stadion od svého otevření v roce 1903 dodnes využíván klubem Queen's Park FC, jehož ligová příslušnost zpravidla kolísá mezi nižšími soutěžemi. Avšak historicky se určitě nejedná o bezvýznamný klub. Queen´s Park založený v roce 1867 je nejstarším celkem ve Skotsku a stal se součástí ranného fotbalového období.

Dnes 52tísícový Hampden Park stále drží oficiální evropský rekord návštěvnosti v mezinárodním utkání. „Šílená“ návštěva totiž dorazila na Národní stadion v roce 1937, kdy si derby Skotska s Anglií nenechalo ujít neuvěřitelných 149 415 diváků! Až do roku 1950 šlo o největší návštěvu na světě, která byla překonána až ve finále MS mezi Uruguayí a domácí Brazílií (2:1). To na Maracaná mělo dorazit 199 854 diváků.

Zajímavé zápasy

V Hampden Parku se už konalo několik finálových duelů v evropských pohárech. Z těch posledních vzpomeňme například jubilejní desáté finále novodobé Ligy mistrů v roce 2002 mezi Realem Madrid a Bayerem Leverkusen (2:1). V roce 2007 pak poskytl zázemí finálovému večeru Poháru UEFA, kdy FC Sevilla po penaltách zvítězila nad Espanyol Barcelona (2:2 pp., 3:1 na pen.). 

Na Národním stadionu v Glasgow hrálo v poslední době dvakrát i Česko (v březnu 2010 zde v přátelském duelu prohrálo 0:1 a v září 2011 v kvalifikaci ME 2012 tu remizovalo 2:2). 

V roce 2021 by se do Glasgow měly ovšem vypravit hned zástupy českých fanoušků. V Hampden Parku totiž mají Češi sehrát dva své první zápasy v základní skupině (s Chorvatskem a s dosud neznámým týmem z odložené baráže).

S EURO 2020 se pak skotská metropole rozloučí vyřazovacím osmifinálovým utkáním.