Sparta nekupovala průměrné hráče, oni se průměrnými stali vždycky až tam, poukazuje Hašek

Milované i nenáviděné Spartě se povedlo z pěti jarních vystoupení v lize vytěžit jen dva body, za což mohou i tři porážky, jichž má celkově na svém kontě hned osm, s tím, že méněkrát odešla poražena i desátá Sigma. To, že je až devátá, tak nemůže nikoho překvapit.

Sparta nekupovala průměrné hráče, oni se průměrnými stali vždycky až tam, poukazuje Hašek

Letenské "S" nestačilo tento týden na svém stadionu ani na Plzeň. Co na to její bývalý kouč Martin Hašek, jehož staršího syna čeká s tradiční tuzemskou značkou soudní líčení? "Plzeň má o trochu lepší hráče a lépe s nimi pracuje. Záměrně říkám Plzeň, ne jen trenér Guľa. Trenér má samozřejmě významný vliv, ale hráče ovlivňuje celé klubové prostředí. Prostředí ve Spartě není zdravé a v nezdravém prostředí se hráči nezlepšují. Pro každého trenéra je složité v takovém prostředí působit. Kdyby kouč Guľa přišel do Sparty, měl by to mnohem těžší než v Plzni. Ve zdravém prostředí se naopak hned projeví, že je dobrý trenér. Sparta má o trochu horší kádr než Plzeň, ale zdaleka nemá tak špatný kádr, aby byla devátá. Plzeň dokáže potenciál svých hráčů mnohem lépe využívat než Sparta. Teď to vypadá, že Sparta nemá dobré hráče, ale přece ti hráči byli vnímáni jako výborní, když tam přišli. Sparta nekupovala průměrné hráče. Oni se průměrnými stali vždycky až tam. Sparta neustále nakupuje za nejvíc peněz v Česku, dává hráčům nejvíce peněz, ale každý půlrok řeší, že nemá hráče," všiml si v interview pro server aktualne.cz padesátiletý odborník.

Proti Viktorii mu chyběla rychlost i větší pracovitost. "Sestava Sparty se mi nelíbila, ale já neznám zdravotní stav hráčů ani jejich formu. Umím si představit, že trenér Kotal by za jiných okolností volil některé jiné hráče. Já jsem obecně raději, když je tým rychlejší. Jsem rád, když je na hřišti co nejvíce rychlých hráčů a hraje se rychlý fotbal. Za mě sestava proti Plzni byla "do pomala" a "do nepracovita". Pak se nemůžeme divit tomu, že je pomalá a nepracuje. Když máte zálohu Kanga, Dočkal, Sáček, který tam rok nehrál a podle mě to tam moc neumí, Krejčí je málo, Hložek dozadu také není úplně na výbornou. Kdo ze zálohy bude bránit? Kdo bude sprinty podporovat ofenzivu? Máte tam hráče, co si to chtějí dát do nožičky, ale někdo se ještě musí rozeběhnout," pokračoval na webu aktualne.cz kouč, jenž ve Spartě působil jako hlavní trenér i asistent.

Nejhorší není prohrát s Plzní, ale že si ze Sparty lidé utahují: „Vždyť ztratila body po více než dvou měsících“

To, že Sparta nevyhrává, podle jeho slov není náhoda. "Sparta neměla žádné zbraně, kterými by Plzni mohla konkurovat. Rozdíl byl opravdu velký, ale to se skutečně dalo očekávat. Nestalo se nic mimořádného. Všichni víme, jak Sparta hraje. To nebyl první zápas, Sparta tak hraje pořád. Nemá dobře složené mužstvo, má hodně pomalých hráčů a přechodovou fázi, do toho velmi špatně brání. Dostává opakovaně hodně gólů, nebavíme se o jednom zápase. Za 25 kol dostala víc gólů než Karviná. V generálkách na Plzeň dostala tři góly od Žižkova, s Duklou dva. Oba týmy z druhé ligy. Proč by pak s Plzní mělo někoho překvapit, když inkasuje dva góly. Sparta má špatnou obrannou fázi dlouhodobě. U všech gólů v sezoně se objevovaly chyby nejrůznějších typů. Hodně se mluvilo o individuálních chybách, ale mnohem víc je těch systémových, individuální z nich potom často pramení. Je to tím, že máte obecně špatnou obrannou fázi. Hráči mají problém s návratem pod míč, nemají zažité správné individuální ani týmové chování, necítí to," doplnil neúprosný mladší bratr Dominika Haška, jehož zavála trenérská minulost také do Baníku Sokolov, Pardubic, Graffinu Vlašim či Bohemians 1905, kde skončil v loňském roce.

Příliš se klubu nedaří ani přestupová politika. "V příchodech Sparta kombinuje dvě věci. Někdy není hráč zcela vhodně vybrán, někdy vhodně vybrán je, ale protože je v už zmíněném toxickém prostředí, nezlepšuje se, což po několika měsících vypadá, jako že byl špatně vybrán. Tak to jde pořád dokola. Pokud se to někomu zdá složité, stačí si porovnat, kolik hráčů a jak hodně se zlepšilo ve Slavii v porovnání se Spartou v posledních sezonách," z aknčil na portálu aktualne.cz pětinásobný šampion české nejvyšší soutěže i mistr rakouské bundesligy z roku 2003.

Jestli Sparta chtěla po pauze něco změnit, nestalo se. Kotal měl riskovat mnohem dřív, kritizoval Siegl

Ve spolupráci Kangy s Vindheimem byly hrubé systémové nedostatky, funkční není ani Dočkal s Kangou, všiml si Koubek