Měli jsme v sobě tu hrůzu z Istanbulu, vzpomíná Kaká na finále LM v Athénách

Pouze tři různá složení ve finále Ligy mistrů byla vidět více než jednou a shodou náhod vždy po dvou letech. V letech 2005 a 2007 se utkal AC Milán s Liverpoolem, roky 2009 a 2011 ovládala Barcelona a Manchester United a v letech 2014 a 2016 jsme byli svědky derby Real Madrid - Atletico Madrid.

Měli jsme v sobě tu hrůzu z Istanbulu, vzpomíná Kaká na finále LM v Athénách

A zatímco Real Madrid své městské rivaly porazil v obou případech, Barcelona našla recept na Rudé ďábly v Římě i v Londýně, v Istanbulu 2005 a Athénách 2007 měla Liga mistrů vždy jiného vítěze. Společné měl však to, že v Řecku i v Turecku zvedl nad hlavu ušatý pohár Čech, za se Liverpool v roce 2005 radovali Vladimír Šmicer a Milan Baroš, o dva roky později byl pak na vítězné straně Marek Jankulovski.

Finále v Istanbulu patří k těm nejpamátnějším v historii. AC Milán v poločase vedl nad Reds 3:0, Liverpool však díky brankám Vladimíra Šmicera, Xabiho Alonsa a Stevena Gerrarda utkání ve druhém poločase srovnal, ovládl penaltový rozstřel a vyhrál Ligu mistrů. Pro AC Milán to bylo velmi demotivující a když proti stejnému soupeři nastoupili o dva roky později, logicky měli tento neúspěch v hlavě.

V Athénách však byli Rossoneri lepší a zejména díky bezchybnému výkonu útočníka Filippa Inzaghiho, jenž vstřelil dvě branky a stal se mužem zápasu, se svému anglickému soupeři pomstili. Tahounem tohoto mužstva byl ovšem Ricardo Kaká, brazilský záložník, jenž na konci kalendářního roku zvedl nad hlavu Zlatý míč. Společně s Lukou Modričem je stále jediným fotbalistou, jemuž se ve Zlatém míči podařilo podařit Lionela Messiho nebo Cristiana Ronalda.

A právě Kaká zavzpomínal na památnou noc v Athénách. "Noc v Istanbulu byla příšerná a samozřejmě jsme to měli v hlavě i v Athénách. Naštěstí se nám to zde podařilo dotáhnout do vítězného konce. Ptali jsme se navzájem, zda nás může ten stejný tým dvakrát porazit ve finále Ligy mistrů. Bylo to znamení od Boha," věří Kaká. 

Ten ukončil kariéru před třema lety, kromě Ligy mistrů a Zlatého míče ovládl i Serii A a úspěchy sbíral i v Realu Madrid, Sao Paulu či americkém Orlandu. Jeho jméno bude ale navždy spojeno právě s klubem ze San Sira.