Nový majitel Viktorie se kvůli stadionu obává o licenci. Profesionální fotbal na Žižkově by ze dne na den skončil

Druholigová Viktoria Žižkov byla ještě před rozjezdem FNL Fotbalovou asociací ČR informována o technických nedostatcích svého stadionu v Seifertově ulici, kvůli kterým hrozí druholigové značce neudělení licence pro další soutěžní ročníky. Harmonogram realizace úprav a plán investic musí dodat do 30. května.

Nový majitel Viktorie se kvůli stadionu obává o licenci. Profesionální fotbal na Žižkově by ze dne na den skončil

Právě kvůli dotyčné lhůtě začíná být nervózní i nový majitel Martin Louda, který burcuje k okamžité akci, s tím, že opravdu musí ihned realizovat buď radnice, která stánek vlastní, nebo klub. "Čas běží, a to je přesně to, co mě trápí ze všeho nejvíc. Někteří se totiž chovají, jako bychom ho měli dostatek. Ale opak je pravdou. Mezi nejzásadnější výtky patří nevyhovující stav jižní tribuny, absence velkoprostorové tabule, absence kamerového systému, monitoring, nedostatečná kapacita toalet, absence ošetřovny pro diváky, chybějící rozcvičovací prostory pro hráče. A v neposlední řadě absence parkovacích míst. S těmi měl problém již předchozí majitel před zahájením aktuální sezony. Na pozemku, kde se historicky nacházel parking pro stadion, započaly bourací práce a začala se fakticky realizovat tato nešťastná stavba, která musela být povolena za zvláštních okolností. Klubu jsem již tehdy vyšel vstříc já sám a za symbolický poplatek jsem mu pronajal parkovací místa a manipulační plochy na pozemcích domu Radost pro užívání během domácích utkání. Bez této nájemní smlouvy by stadion nezískal licenci už pro současnou sezónu 2019/2020 a fotbal by se na stadionu při Seifertově ulici již nehrál," uvedl na fkvz.cz majitel Žižkova.

Podle něj si zatím radnice příslušné městské části pouze prohlédla stadion a ve středu na radnici zasedala pracovní skupina. Jaké jsou možnosti řešení? "Varianty jsou tři. Tou první je nedělat nic. Stadion nedostane licenci a profesionální fotbal na Žižkově ze dne na den skončí. To si ale nikdo nepřipouštíme a věřím, že na tom se s městskou částí shodneme. Druhou variantou je, že vlastník stadionu, kterým je Praha 3, garantuje svazu okamžité zajištění investic a bezodkladné provedení nutných prací, které jsou odhadovány na 50 milionů korun. Třetí možnost je, že veškeré opravy provede klub. Nutné investice jsem připraven realizovat prakticky okamžitě, stejně tak, jako začít s úpravami. Této variantě musí ovšem předcházet dohoda o odprodeji stadionu. Tak obří investice nelze provádět do cizího majetku, to je snad každému jasné. K rukám starosty pana Ptáčka jsem již zaslal žádost o odkup a garantoval provedení všech zmíněných nutných investic a úprav. Okamžitě. A do pěti let chceme začít se stavbou nového, útulného stánku. Dokonce jsem souhlasil s doplněním bodu o smluvní pokutě ve výši 50 milionů, kdybych avizované investice a úpravy v termínu nestihl. A doplnili jsme i právo na náhradu škody," pokračoval na fkvz.cz první muž Viktorie, která vstoupila do jara přejetím konkurenční Dukly a v tabulce je na šesté pozici.

Nadřízený Švengera, Vůcha či Diviše celek v zimě neoddlužil kvůli tomu, aby s ním operoval v amatérské soutěži. "Samozřejmě, že ne. Netahal jsem fotbal na Žižkově z bahna, abychom se teď museli stěhovat pryč. Všichni musí okamžitě začít konat. Politikaření musí stranou, věřím, že společně najdeme co nejrychleji nejvhodnější řešení. pořád je ve mně to nadšení a odhodlání. Myslím, že jsme i za tak krátkou dobu už stihli lidem ukázat, že to myslíme vážně. Vysoká návštěva na úvodní zápas jara s Duklou, přes špatné počasí a televizní přenos, ukázala, že jdeme správnou cestou. Podívejte se, záchrana klubu, jeho oddlužení a zajištění chodu mě stálo už přes 55 milionů. Sousední Dům Radost (dříve Dům odborů), jehož jsem spolumajitelem, postupně proměňujeme ve velké kulturně společenské centrum Žižkova, ožívají sály, rozjelo se kino, přibývají výstavy. Otevíráme ho široké veřejnosti. Na park pod Viktorkou jsme vrátili Žižkovský masopust, pro obyvatele tu brzy chystáme pravidelné Farmářské trhy. Jsem Žižkovák a chci na Žižkově zachovat i fotbal. A dát Viktorce důstojný domov," uzavřel Louda, jehož vyjádření nabídly oficiální stránky klubu fkvz.cz.