Majitel Pardubic Pitter: Na první ligu jsme připraveni, rozpočet by se zvýšil až o 20 milionů

Kdyby aktuální sezona FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY byla předčasně ukončena, premiérový postup do nejvyšší soutěže by slavil klub, od kterého se to v létě určitě moc nečekalo. A sice nažhavené Pardubice, jejichž oslnivou jízdu zatím nedokázal zastavit žádný soupeř, ale až nouzový stav způsobený koronavirem. Co na první místo v tabulce, případnou účast mezi elitou i finanční stránku Východočechů říká majitel klubu Vladimír Pitter?

Majitel Pardubic Pitter: Na první ligu jsme připraveni, rozpočet by se zvýšil až o 20 milionů

V Česku platí nouzový stav, který odložil všechna utkání FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY minimálně po dobu 30 dní. Jak velká komplikace je to pro váš klub?

Změny jsou obecně nepříjemné a jak velká komplikace to bude, tak to ukáže čas. Všichni jsme byli natěšeni na druhou část sezony a boje o nejvyšší příčky. Bohužel zasáhla vyšší moc a jako všichni to musíme respektovat. Toto má prioritu.

Dají se nějak vyčíslit finanční ztráty, které kvůli tomuto opatření pro klub nastají?

Zatím se dá těžko vyčíslit, jaké to bude mít komplexní dopady. Opravdu bude záležet, jak dlouhá pauza to bude. Evidentní by to bylo zcela určitě, kdyby se dále hrálo bez diváků, jak původně bylo rozhodnuto. Tam by byla jasná ztráta tržby ze vstupného, A tím, že jsme první, tak se dala očekávat vysoká návštěva na první domácí zápas stejně jako na ty další, což nám ukazovala již podzimní část.

Jednou z variant je i to, že liga bude předčasně ukončena. Pardubice by tak skončily na prvním místě a přímo postoupily do FORTUNA:LIGY. Co na tuto možnost říkáte?

Nad tím jsem takto nepřemýšlel. Věřím, že se najde takové řešení, že soutěžní ročník ještě bude pokračovat a v nějakém módu se i dohraje. Na druhou stranu jsme první tuším někdy od čtvrtého pátého kola a na jaře jsme potvrdili naši formu vítězstvím ve Vlašimi.

Byly by Pardubice na nejvyšší soutěž připraveny po finanční stránce? A existuje už nějaká předběžná dohoda o navýšení příspěvků od současných sponzorů?

My máme stabilizovaný rozpočet několik let a rok od roku je vyšší. I na jarní část byl plánovaný rozpočet navýšen. A víme, co postup obnáší, jaké finanční prostředky jsme schopni získat ze všech možných zdrojů. Tedy i od partnerů. Takže se dá říct, že připraveni jsme.

Dá se říct, o kolik by se v případě postupu navýšil klubový rozpočet?

Mým odhadem o 15 milionů až 20 milionů. Záleží, kdy se nám podaří postoupit a také kde bychom nejvyšší soutěž hráli. Jestli by se to podařilo hned, tak na mistrovské zápasy musíme využít stadion v azylu a platit jen za jednotlivé zápasy. Nebo pak celoročně využívat zrekonstruovaný stadion v Pardubicích. To budou výdaje logicky vyšší, ale zase jsem přesvědčen, že utržíme více peněz ze vstupného, z prodeje VIP prostor a reklamy.

Právě nový stadion je jednou z klíčových věcí pro účast v nejvyšší soutěži. V jaké fázi je v současné chvíli přestavba Letního stadionu na moderní fotbalový chrám?

Stadion je ve fázi finálních úprav projektové dokumentace a přípravy výběrového řízení. Předpoklad vypsání toho řízení by podle naší informace mohl být na začátku dubna. Otázkou je, jak současná situace ovlivní tento termín.

Co vlastně říkáte na probíhající sezonu, která výsledkově i herně probíhá jistě až nad očekávání?

Je to pro nás příjemné překvapení. Je to zúročení práce všech uvnitř klubu a zejména celého realizačního týmu a hráčů, kteří se na tom podílejí. Na nic netlačíme a poslední roky v kabině před sezonou či na předsezonní tiskovce říkáme, že bychom chtěli pokračovat v tom, co zde započalo už před lety a hrát v horních patrech tabulky a především doma předvádět atraktivní fotbal pro diváky. Stejně tak tomu bylo i před touto sezonou.

V čem je podle vás největší síla současného mužstva?

To je spíš otázka směrem na sportovní úsek, tedy kolegu sportovního manažera nebo trenéra. Ale pokud mám říct něco za sebe, tak je to právě ta stabilita realizačního týmu, který je už dlouho pohromadě. Také kostra mužstva spolu hraje již několikátou sezonu. Podle mého názoru máme dobře namixovaný kádr věkově. Máme zkušené hráče i ty mladé a talentované, kteří dostávají prostor a zápas od zápasu rostou. Zkrátka příchody hráčů, které jsou realizovány, se ukazují správné. Spousta hráčů může mít budoucnost ještě před sebou.

Počítáte s tím, že by v případě postupu o patro výš byl kádr ještě významně posílen?

Kádr je zde budován dlouhodobě a poslední dvě sezóny právě s výhledem vyšších ambic. A ti co tu jsou, tak vědí, že mají velkou šanci si u nás první ligu zahrát. Pokud by se to podařilo, tak nepředpokládám, že by se zásadním způsobem kádr obměnil, ale určitě nevylučuji, že bychom v tom momentě chtěli získat do i nějakého hráče z ligovými zkušenostmi.

Poslední otázka se týká trenéra Jiřího Krejčího. Byla by mu v případě postupu automaticky prodloužena smlouva?

Trenér Krejčí má u nás víceletý kontrakt. Takže by se ho to určitě týkalo jako i celého realizačního týmu. Zaslouží si to. Jsme jedna velká rodina. Mám pocit, že tady panuje velká symbióza a není důvod něco měnit. Máme v klubu nastavenou určitou filozofii, za kterou si jdeme.