Letní lišácké tahy Atlétika: Proč pochodeň, kterou před lety Simeone zapálil, stále nevyhasla?

Dneska už se příliš nenosí trenérská dlouhověkost u jednoho týmu. Tento fakt by mohl ale vyvracet argentinský stratég Diego Simeone na lavičce Atlétika Madrid. Od svého příchodu v prosinci roku 2011 udělal z tohoto španělského klubu postrach celé Evropy. A zdá se, že kromě dobrého rozhodování při zápasech umí také vnímat potřeby kádru při přestupových oknech. Generační výměna během tohoto léta se zdá být učebnicová.

Letní lišácké tahy Atlétika: Proč pochodeň, kterou před lety Simeone zapálil, stále nevyhasla?

Z počátku to nevypadalo vůbec dobře. Klub se rozloučil s klubovými legendami Diegem Godínem, Juanfranem a Filipe Luísem. Odešli také mladší hráči, kteří jsou pro Atlétiko citelnou ztrátou. Griezmann, Rodrigo i Hernández mohli být týmu ještě hezkých pár let oporami. Rojiblancos museli vyřešit tolik exodů během jediného léta, aby nehrozilo, že další sezóna dopadne katastrofálně.

Simeone však věděl, že je nutné jednat a vydal se na nábor, který by klub udržel mezi evropskou elitou. Godína vystřídal uznávaný Mario Hermoso, který má ve svých čtyřiadvaceti letech stále to nejlepší před sebou, ale i tak už dnes vypadá jako jistota v zadních řadách. Bývalý produkt mládežnické akademie Realu Madrid teď operuje s Giménezem v srdci obrany a defenziva drží, tak jak tomu bylo i v předchozích letech.

Za Juanfrana přišel Kieran Trippier a opět to vypadá, že se tato náhrada zvolila dobře. Marcos Llorente pak dává najevo, že může účinně zastoupit Rodriga ve středu pole. Teprve jednadvacetiletý levý obránce Renan Lodi vykazuje ofenzivní choutky a je dávno zapomenuto, že je v týmu za zkušeného Filipe Luíse. Někteří o něm dokonce hovoří jako o novém Marcelovi či Robertu Carlosovi.

Snad nejzajímavějším nákupem by mohl být příchod Joaa Felixe z Benfíky. Atlétiko to vyšlo na pořádný balík peněz, ale devatenáctiletý mladík se zdá být obrovským příslibem. Také Alvaro Morata by se mohl chtít ukázat a říct si o trvalý přestup. Atlétiko během tohoto léta utratilo 243 milionů eur, aby získalo adekvátní náhrady. Za prodeje však inkasovalo 313,10 milionů eur. Navíc se zdá, že byla každá mezera zalepena a opět se bude bojovat o titul. Simeone by mohl být označen za čaroděje, který dokáže číst mezi řádky. Anebo ho „jen“ zajímá dlouhodobá prosperita a nekouká vždy jen na aktuální sezónu.