Realita, nebo sen? Anglická potupa Němců oslaví 15 let

[b]VIDEO.[/b] Němci na domácím hřišti kvalifikační zápasy zkrátka neprohrávají. Platilo to až do září roku 2001, kdy do Mnichova přijela Anglie. Senzačním vítězstvím 5:1 tehdy zostudila jednoho ze svých největších fotbalových rivalů v historii. Letos uplyne od památního triumfu už patnáct let.

Realita, nebo sen? Anglická potupa Němců oslaví 15 let
V sobotu se oba výběry utkají v přátelském duelu v Berlíně a řada fanoušků si vybaví právě střetnutí z roku 2001 z kvalifikace o světový šampionát v Japonsku a Koreji. Albion sice prohrával po úvodní trefě Carstena Janckera ze šesté minuty, ale pak nasázel do sítě opařených Němců pět gólů.

„Všichni mi pak říkali, že v kabině to muselo neskutečně vřít, ale nebylo to tak. Po zápase jsme jen seděli a ptali se sebe navzájem, jestli se to opravdu stalo. Opravdu jsme porazili Němce na jejich hřišti 5:1? Abych byl upřímný, přišlo mi to neskutečné. Na stadionu bylo asi třicet tisíc anglických fanoušků, čtyřicet tisíc Němců po hodině odešlo,“ vzpomínal záložník Nick Barmby.

Anglickým hrdinou číslo jedna se stal útočník Michael Owen, který v utkání zaznamenal hattrick. Postaral se i o důležité vyrovnání na 1:1. „Michael byl nažhavený jako nikdy předtím. V roce 2001 byl v neskutečné formě, asi byl ten večer na vrcholu kariéry. Prostě nezastavitelný,“ ocenil bývalého spoluhráče obránce Jamie Carragher.

Gerrardova premiéra


Svůj úplně první gól v anglické reprezentaci vstřelil v Mnichově tehdy teprve jedenadvacetiletý Steven Gerrard. Pozdější hvězda národního týmu ukázala světu jednu ze svých předností – tvrdou střelu z velké vzdálenosti, na kterou gólman Oliver Kahn nedosáhl. Do vedení dostal hosty v nastavení prvního poločasu.

„Dát svůj první gól v reprezentaci v zápase takového významu a proti našemu největšímu rivalovi, to byl splněný sen. V týmu jsem byl sotva rok a půl, v mezinárodním fotbale jsem si připadal ještě jako nemluvně,“ smál se Gerrard.

Anglie nakonec kvalifikační skupinu vyhrála a postoupila na mistrovství světa. Němci se na turnaj dostali také a dokonce dokráčeli až do finále, kde je porazila Brazílie, nicméně Angličané triumfální výhru z Mnichova považují za jeden z nejvýznamnějších výsledků své historie.

„Kdykoliv jsme se dostali k míči, hrozili jsme. Michael Owen hrál fantasticky, ale kdo ten večer nehrál? Paul Scholes byl skvělý, stejně tak Emile Heskey. Na lavičce jsme se na sebe dívali a usmívali se. Moc jsme toho nenamluvili. Pořád jsem si říkal, jestli nesním. Přišlo mi nemožné Němce porazit 5:1 na jejich hřišti. Nám vyšlo v zápase všechno, jim spousta věcí ne,“ dodal tehdejší kouč Albionu Sven Göran Eriksson.

Německo – Anglie 1:5 (1:2)

Branky: Jancker (6.) – Owen (12., 48. a 66.), Gerrard (45.+3.), Heskey (74.)

Německo: Kahn, Wörns (45. Asamoah), Linke, Nowotny, Böhme, Hamann, Rehmer, Ballack (65. Klose), Deisler, Jancker, Neuville (78. Kehl). Trenér Rudi Völler.
Anglie: Seaman, Gary Neville, Ferdinand, Campbell, Ashley Cole, Barmby (64. McManaman), Scholes (83. Carragher), Gerrard (78. Hargreaves), Beckham, Heskey, Owen. Trenér Sven Göran Eriksson.

Rozhodčí: Pierluigi Collina