Magický FA Cup: Šílenství a zlomená noha v Herefordu

[b]VIDEO.[/b] Už remíza 2:2 z prvního zápasu znamenala šokující výsledek. Jak si mohl prvoligový Newcastle nechat v únoru 1972 upřít snadný postup přes Hereford, který hrál v té době až v páté nejvyšší soutěži? To ještě ale nikdo netušil, že odveta skončí pro „straky“ ostudou po porážce 1:2 v prodloužení.

Poprvé od roku 1949, kdy Yeovil Town vyřadil Sunderland, došlo k postupu neligového celku přes tým z nejvyšší soutěže, i proto je duel Herefordu s Newcastlem považován za vůbec největší překvapení v dějinách FA Cupu.

Odveta po první remíze 2:2 představovala pro outsidera obrovskou událost, vedle nacpaného stadionu pro 14 313 diváků sledovala řada fanoušků utkání na přilehlých stromech, proto se odhaduje, že jich celkem bylo kolem šestnácti tisíc.

I když domácí dlouho drželi bezgólový stav v naději na prodloužení, osm minut před koncem se prosadil kanonýr a největší hvězda Magpies Malcolm Macdonald, který do sítě uklidil centr Viva Busbyho.

Vzápětí po gólu přišel na hřiště Ricky George, který nahradil Rogera Griffithse. Jak se později ukázalo, domácí zadák si hned v úvodu utkání zlomil nohu a přibližně osmdesát minut odehrál se sebezapřením v bolestech. Krátce po střídání napřáhl k dalekonosné ráně domácí Ronnie Radford a zaznamenal do šibenice možná nejslavnější gól v historii Herefordu.

V prodloužení přišla chvíle střídajícího Goerge, který využil zaváhání obrany Newcastlu a vítězným gólem rozpoutal na stadionu euforické šílenství. Vše zprostředkoval divákům u televize při své premiéře teprve šestadvacetiletý John Motson, který se později stal komentátorskou legendou.