Kaya o bouřlivých Turcích: Budou na nás křičet z tribun, ale nemůžou nám ublížit, není důvod se bát

Jediným sparťanem, který má zkušenosti s fotbalem v Trabzonu, je osmadvacetiletý stoper Semih Kaya, jenž se na webu sparta.cz před středečním odletem na odvetu třetího předkola Evropské ligy rozpovídal o tom, co přesně letenskou družinu v bouřlivém tureckém prostředí ve čtvrtek čeká.

Kaya o bouřlivých Turcích: Budou na nás křičet z tribun, ale nemůžou nám ublížit, není důvod se bát

"Trabzon je krásná oblast a krásné město. Lidé jsou hodně příjemní a veselí. Všechno tam žije fotbalem, Trabzon je opravdu fotbalové město. Jasně, možná jsou tam lidé trochu divočejší než ve zbytku Turecka, ale není to zas žádný extrém. Všichni tam milují fotbal, to koneckonců na stadionu uvidíme. Je vyprodáno, takže čekám tak 50 tisíc lidí. Jejich stadion má sice menší kapacitu, ale věřte mi, to je zajímat nebude. Pravidla pro fanoušky v takových chvílích nejsou úplně zásadní," podotkl webem sparta.cz citovaný defenzivně laděný svěřenec kouče Václava Jílka.

Fanouškovská základna Trabzonsporu by měla patřit v Turecku k jedné z největších. Srovnat jde i s giganty z Istanbulu Fenerbahce, Besiktasem a Galatasaray. "Trabzonspor má fanoušky po celém Turecku, to je pravda. Ale tak to mají i ostatní velké turecké kluby. Faktem ale je, že fanoušci Trabzonsporu jsou trochu divočejší, žijí fotbalem. Vidíte tam třeba staré pány, kteří z tribun nadávají na fotbalisty, pokud jim to zrovna nejde. Občas dojde k nějakému útoku na hráče, pokud prohrají důležitý zápas. Proto je Trabzonspor svými fanoušky možná o něco slavnější než ostatní týmy," všiml si kolega Štetiny, Costy, Radakoviče a spol.

Bouřlivá atmosféra by se na sparťanském výkonu nijak projevit neměla. Tedy alespoň dle pětinásobného šampiona Süper Lig. "Pro každého hráče je nejtěžších prvních deset minut. Když zvládnete ten úvodní šok z atmosféry, už na to zapomenete a soustředíte se jenom na fotbal. Fotbal je jednoduchá hra, když si do hlavy nenecháte vlézt jiné vlivy, jste vítěz. Nehrozí nám tam žádné nebezpečí. Ano, budou na nás křičet z tribun, ale nemůžou nám ublížit. Není důvod se bát. Možná nás pár fanoušků přivítá už na letišti, ale nebudou to žádné velké počty, čekám tak dvacet lidí. Dají o sobě vědět, ale nebude to nic velkého, přijedeme tam uprostřed pracovního týdne. Na stadionu den před zápasem asi taky nějací fanoušci budou, ale to nevadí. Naopak, pro nás je dobře, že projdeme takovým zážitkem, všechny kluky to posílí. Pamatuju na hodně vítězných zápasů v Trabzonu a doufám, že ve čtvrtek zažiju další. Vyhrajeme a pak ať jejich fanoušci naplno bouří," zakončil na stránkách sparta.cz bývalý zadák Galatasaraye, Gaziantepsporu či Kartalsporu.