Zaměstnávají bouřící se kluby lidi na styk se sudími, jak tvrdil Malík? Bylo tomu už před Listopadem 1989

„Kluby v podstatě bez výjimky zaměstnávají osoby, které tohle (ovlivňování rozhodčích) přesně mají v popisu práce,“ pravil předseda FAČR Martin Malík v autorizovaném rozhovoru pro Deník N. Když se kluby ohradily, vzkázal jim ironicky z dovolené v Řecku, že je rád, že tedy v profesionálních ligových soutěžích šlo jen o neúmyslné chyby sudích. Před nedávném byl za podobné „znevažování jména fotbalu“ vyloučen z řad FAČR již bývalý šéf třetiligového Sokola Živanice Petr Špaček, který odmítl své výroky odvolat. Zasedne teď Etická komise FAČR a potrestá podobně i svého šéfa Martina Malíka? Podá někdo, třeba některý ze zástupců nařčených klubů, k této komisi podnět? Domnívám se, že nikoliv.

Zaměstnávají bouřící se kluby lidi na styk se sudími, jak tvrdil Malík? Bylo tomu už před Listopadem 1989

Před takovými patnácti lety by tento výrok vzbudil velký mediální ohlas. Byla by z toho obří kauza. Nyní byl nejprve klid po pěšině. Až po odmítavém prohlášení teplického ředitele Petra Hynka se konečně kauze začal věnovat deník Sport, patřící majitel Sparty Danielu Křetínskému. Kluby se k Malíkově výroku buď odmítly vyjádřit, nebo jej odmítly a žádaly důkazy.

Nešťastné pro image fotbalu

„Ta agresivita směrem ke klubům je zvláštní, rétoriku pana Malíka jsme nepochopili,“ uvedla ve svém prohlášení Sparta. „Nemůžeme vůbec uvěřit tomu, že podobné tvrzení mohlo být v této podobě vyřčeno,“ konstatoval předseda slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík. „Tento výrok považujeme za velmi nešťastný pro image fotbalu jako takového, i když neznáme pozadí ani okolnosti, které předsedu Malíka k tomuto výroku vedly,“ prohlásili zástupci Viktorie Plzeň.

Pobavil pak Peltův Jablonec, který vzhledem k okolnostem dosti nešikovně uvedl: „Člověka na této pozici nemáme a ani nepotřebujeme mít.“ Tak určitě!

Lidé, kteří Malíka a strahovské zákulisí dobře znají, tvrdí, že by se sice rád vymezil jako silný předseda, jenž není něčí loutkou, ovšem že by na druhou stranu bez konzultace s údajným loutkovodičem nikdy nic tak třaskavého do veřejného prostoru nevypustil.

Ostatně o tom, že většina klubů lidi, o nichž se zmiňoval Martin Malík, ve svých řadách měla. I před Listopadem 1989. Jen formy a výše odměny se změnily. Stačí si přečíst knižně vydané paměti bývalých legendárních sekretářů Sparty a Bohemians Jaroslava Houšky či Zdeňka Svobody.   

„Mlčte, sami máte máslo na hlavě“

Jelikož o fotbale píšu už 35 let a pamatuji velké kauzy z let 1995, 2004, 2006, olomouckou kauzu, Rogozův případ či Křetínského kabelu, vím své. A vím, že někteří lidé z velké „ivánkovské odposlechové kauzy“ nakonec ze spisů jaksi vyklouzli. Od bývalých klubových funkcionářů jsem „mimo záznam“ opakovaně slyšel, kolik, komu a za co museli kdy dát. Přitom tito lidé dříve či později působili i v různých vysokých strahovských funkcích.

Nedělám si tedy iluze, Malíkův výrok po událostech z konce minulé sezony a vzhledem k boji mezi FAČR a klubovou LFA měly nejspíš mít formu jasného vzkazu zástupcům klubů: „Nekřičte, raději mlčte, sami máte máslo na hlavě.“

V kontextu těchto slov ovšem dnes paradoxně vyznívá Malíkova červnová výzva směrem k vedení Jihlavy, bouřící se po skandálním průběhu baráže. Tehdy předseda FAČR Jihlavským vzkázal, ať kontaktují policii, pokud mají konkrétní poznatky o tom, že jejich zápasy byly rozhodčími řízeny tendenčně a s jasným zadáním, o čemž klub z Vysočiny také psal ve výzvě na internetových stránkách.

Neměl by nyní i předseda Malík stejně tak kontaktovat policii, když si myslí či dokonce ví, že skoro v každém klubu mají podle něj člověka na (korupční) styk s rozhodčími?

Paragraf jménem Znevážení fotbalu a co?

Kolega Ondřej Škvor ve Sportu mimo jiné napsal: „Možná chtěl Malík udělat něco humbuku, aby naznačil, že se má něco dít (změna v komisi rozhodčích, v její struktuře, skládání?). Otázkou pořád zůstává, zda to bylo šikovné. Cokoli z řečeného nezmění nic na tom, že by to chtělo důkaz. Jinak je tu paragraf 59 Disciplinárního řádu FAČR. Jmenuje se Znevážení fotbalu…“

Jak už jsem ale uvedl, Martin Malík je silný v kramflecích, že tohle znevážení nikdo řešit nebude. Na rozdíl od živanického Petra Špačka. 

Jinak kdyby předseda FAČR chtěl, mohl by na Strahově získat důkazů za třicet let, stačí vejít do jiných dveří a pozorně poslouchat. Jen to asi nepůjde zveřejnit. Kluby to dobře vědí. Naoko se sice mediálně bouří, ale do tohoto sporu nejspíš nepůjdou. Podle hesla: „Kdo jsi bez viny, hoď kamenem.“

Myslím, že na Strahov nedolétne ani kamínek.