Kvintet Mourinhových chyb. Čech, De Bruyne a další!

Pokaždé po příchodu nového trenéra nastává v každém týmu do větší či menší míry obměna kádru. Kouč si přivede posily, se kterými chce spolupracovat a zároveň uvolní hráče, kteří by pod jeho vedením nedostávali příležitosti v utkání. Někdy jsou tyto odchody ku prospěchu, jindy se ukáže, že nešlo o správný krok. Chyby se nevyhýbají ani těm nejzkušenějším, včetně Josého Mourinha. Kterých hráčů v Chelsea se zbavil, ale nakonec se ukázalo, že to nebylo dobré rozhodnutí?

Kvintet Mourinhových chyb. Čech, De Bruyne a další!

Ryan Bertrand

Na Stamford Bridge se uvažovalo, že by měl být Bertrand nástupcem Ashleyho Cola na kraji obrany, ale dlouho nedostal pořádnou šanci. Během angažmá v Chelsea putoval na devět hostování do sedmi různých celků. Když se mu příležitost pod Robertem Di Matteem v sezoně 2011/12 konečně naskytla, pevně ji chytil za pačesy a pokračoval v tom i pod Rafou Benítezem v příští sezoně. Dokonce se stal prvním hráčem, který v evropských pohárech debutoval v tom nejprestižnějším možném zápase – ve finále Ligy mistrů. Když se ale kormidla v roce 2013 ujal opět José Mourinho, Bertrand se musel pakovat. Zvolil hostování v Southamptonu, kam před dvěma lety přestoupil za 10 milionů liber. Výbornými výkony si vysloužil nominaci do ideální XI Premier League!

[break]

Petr Čech

Dlouhých deset let byl neotřesitelnou jedničkou mezi třemi tyčemi londýnského celku český gólman Petr Čech. Pak se ovšem z hostování v Atlétiku Madrid vrátil Thibaut Courtois a portugalský manažer do branky na úkor Čecha postavil talentovaného Belgičana. Jednu sezonu protrpěl plzeňský rodák na lavičce a nyní druhým rokem hájí barvy Arsenalu. Nyní se to ale od Mourinha ukázal jako špatný tah. Zatímco Čech si výkonnost dlouhodobě udržuje, Courtoisova forma šla hodně dolů.

[break]

Juan Mata

Španělský ofenzivní záložník přišel do Londýna v srpnu 2011 jako velká hvězda a tuto roli potvrzoval výbornými výkony i na trávníku. Po příchodu Mourinha se však karta obrátila. „Special One“ sázel spíše na Brazilce Oscara a po Matovi chtěl, aby hrál spíše na křídle s více defenzivními úkoly. To se mu nelíbilo, a tak přišel přestup do Manchesteru United, kde se s Mourinhem Mata od letošní sezony opět potkává. Místo Maty tak na Stamford Bridge přišli Mohamed Salah a Juan Cuadrado, ale ani jeden se k výkonům španělského reprezentanta ani zdaleka nepřiblížil.

[break]

Romelu Lukaku

Mladý Belgičan byl jedním z největších talentů světového fotbalu a v Chelsea měl být nástupcem Didiera Drogby na hrotu útoku. V Londýně se mu však nedařilo a putoval po hostování. Když v sezoně 2012/13 nastoupil ke dvanácti zápasům a nedal ani jeden gól, stěhoval se natrvalo. V Evertonu však pookřál a začal dávat jeden gól za druhým. Celkem jich v dresu Toffees už nasázel šestašedesát!

[break]

Kevin de Bruyne

Snad u nikoho neudělal Mourinho větší chybu než u belgického záložníka Kevina de Bruyneho. Ofenzivní středopolař se po nepříliš přesvědčivém úvodu v Premier League stěhoval za 18 milionů liber v lednu 2014 do Wolfsburgu, kde se rychle stal klíčovým hráčem a brzy i nejlepším hráčem celé Bundesligy. Šestnáct branek a neuvěřitelných 27 gólových přihrávek z něj udělalo na přestupovém trhu horké zboží, které nakonec za 55 milionů liber skončilo v Manchesteru City, kde si ho nyní nemohou vynachválit.