Lvíčata podlehla v baráži Německu 0:2

Českým fotbalovým reprezentantům do jednadvaceti let se nezdařil vstup do baráže o evropský šampionát. V Uherském Hradišti doplatili na chabou koncovku a s Německem prohráli 0:2. Hostující tým poslal ve 35. minutě do vedení útočník Nando, čtyři minuty před koncem zvýšil Schulz a zajistil Němcům skvělou výchozí pozici před druhým zápasem.

Pokud chtějí svěřenci trenéra Ladislava Škorpila pomýšlet na postup mezi nejlepších osm mužstev na závěrečný turnaj, musejí v úterní odvetě v Leverkusenu aspoň o dva góly zvítězit. Čeští mladíci před vyprodaným stadionem sebevědomě rozehráli ofenzivní partii, ovšem v úvodu několikrát osudově zaváhali v koncovce. Už po čtyřech minutách Trojanův trestný kop o pár centimetrů přelétl břevno německé branky. Záložník druholigové Bochumi měl o motivaci postaráno a v sedmé minutě vybídl do sóla Jirsáka, ovšem teplický záložník si s ukvapenou střelou z velkého vápna na gólmana Rensinga nepřišel.

Německá defenziva jen stěží zachytávala sérii výpadů českého souboru, který vyhrával hlavně klíčové souboje ve středu pole. Devět minut po Jirsákově tutovce putoval míč od Petržely a Svěrkoše k Fořtovi, jehož střelu Rensing reflexivně vyrazil levou nohou. V 19. minutě Jirsák vysunul kapitána Svěrkoše, ovšem útočník Mönchengladbachu v dalším sólovém úniku tentokrát kromě gólmana Bayernu Mnichov obstřelil i branku.

Češi se i po pauze jen těžko dostávali do tempa a němečtí fotbalisté drželi míč daleko od své branky

Hosté, kteří v posledních dvanácti zápasech nenašli přemožitele, "lvíčatům" deset minut před koncem názorně ukázali, jak vypadá efektivita. Po rychlé souhře přiťukl Kiessling míč Nandovi a útočník Herthy Berlín ranou pod břevno první německou střelou v utkání poslal svůj tým do vedení. Čechy z útlumu neprobrala ani další jedinečná možnost Svěrkoše, naopak pět minut před koncem byli rádi, když dělovka Odonkora těsně minula cíl.

Češi se i po pauze jen těžko dostávali do tempa a němečtí fotbalisté drželi díky přesné kombinaci míč daleko od své branky. Po šesti minutách zahrozil dalším výpadem z levé strany Nando, jehož pokus na poslední chvíli zastavil Kaufman. "Lvíčata" k dalším ofenzivním manévrům nastartoval až kvůli ofsajdu neuznaný gól Jirsáka v 56. minutě. Za chvíli ze záklonu hlavičkoval vedle bojovník Svěrkoš, pak brankář Rensing zkrotil další nebezpečnou hlavičku stopera Latky. V 67. minutě servíroval míč z pravé strany Svěrkoš, ale jeho kolegovi z útoku Fořtovi chyběl k zakončení metr.

Čeští trenéři přeskupili řady, Svěrkoše stáhli do zálohy a na hrotu se objevil útočník Mikolanda. Pět minut před koncem vymyslel Svěrkoš jedinečnou šanci pro Fořta, který ale místo nahrávky volnému Mikolandovi pálil jen do nohou gólmana. Krutý trest přišel vzápětí: stoper Schulz si naskočil na roh a zajistil Německu dvoubrankový náskok. Češi tak budou mít v úterní odvetě složitou pozici, pokud nevyhrají v Leverkusenu o dva góly, mistrovství Evropy se jich podruhé za sebou týkat nebude.

Výsledek:

Česká republika "21" - Německo "21" 0:2 (0:1)
Branky: 35. Nando, 86. Schulz. Rozhodčí: Szabo - Kispal, Hegyi (všichni Maď.). ŽK: Kaufman, Latka - Hanke. Diváci: 8120.

ČR: Grigar - Kaufman, Latka, R. Hubník, Kadlec - Petržela, Hušek, Jirsák (64. Limberský), Trojan (75. Mikolanda) - Svěrkoš, Fořt. Trenér: Škorpil.

Německo: Rensing - Volz, Matip, Schulz, Fathi - Riether, Lehmann - Odonkor (59. Hunt), Kiessling, Nando (87. Niemeyer) - Hanke (75. Trochowski). Trenér: Eilts.