Geniální stratég Bílek šetřil Španěly na Skoty

[hot]POZNÁMKA[/hot] Fanoušci při pátečním utkání kvalifikace ME 2012 v Praze na Letné se Španělskem (0:2) nic nepochopili, když volali „Baroš ven!“ Nebo potom hromově „Bílek ven!“ Přitom šlo o geniální tah trenéra Michala Bílka. Zápas se španělskými mistry světa a Evropy totálně vypustit a z utkání udělat jen královsky placený veřejný trénink.

Geniální stratég Bílek šetřil Španěly na Skoty
Vždyť i kapitán národního týmu Tomáš Rosický zdůrazňoval, že pro Čechy je hlavní až úterní zápas v Litvě, na který se musejí na sto procent soustředit. Fotbalová asociace České republiky tak alespoň vydělala nějaký ten peníz a navíc se hráči před úterním klíčovým duelem v Litvě moc neunavili.

Škoda, že nikdo, ani nedůvtipná kritická média, nepřišel na to, jaký je Michal Bílek lišák a geniální stratég, kteří podobně jako šachisté přemýšlí několik tahů dopředu. Nejen svůj tým, ale především Španěly, nechal v pátek večer na Letné v klidu potrénovat, aby se moc neuhnali, nezranili, nevykartovali a byli v úterý čerství na Skotsko. Odpočaté Španělsko - i s případnými změnami v sestavě – by tak mělo dnes sfouknout Skoty jako svíčku.

A ten ostrý Hübschmanův zákrok na Xabiho Alonsa? To byla jen dokonalá kamufláž, aby se vidělo, že se hraje naplno a zostra. To tak jen vypadalo, Tomáš to udělal mistrovsky jako kaskadéři ve filmu, vždyť se Xavimu Alonsovi vůbec nic nestalo, nebyl zraněn! Jen italský sudí nic nepochopil a Hüsbschmana zbytečně vyloučil. To byla ale jediná kaňka na jinak skvěle zvládnutém duelu.

Teď už zbývá jen urvat kýžený bod v Litvě. Když to Češi zazdí na vápně a podrží je Petr Čech v brance, tak by pozdě večer v Litvě mohli bezbrankovou remízu 0:0 ukopat a tu baráž si zahrát. Navzdory všem mediálním útočným štváčům by měli především spoléhat na zabezpečenou obranu a nic neriskovat!

A teď vážně. Češi možná dnes před půlnocí přece jen v této skupině do baráže z druhého místa postoupí. Pak by ale bylo správným řešením, jak už napsal kolega Ondřej Škvor v Nedělním Sportu, Bílka navzdory postupu odvolat!. Michalu Bílkovi se opravdu sluší poděkovat, protože dělal vše s nejlepším vědomím a svědomím, a rozloučit se. Protože původcem současného reprezentačního zmaru, trvajícího dlouhé měsíce, je skutečně především trenér. Stejně jako Ondřej Škvor se však domnívám, že v rozhádaném vedení fotbalové asociace není nikdo, kdo by tenhle rozhodný, ale velmi důležitý krok, udělal.