Jak viděl prohru ČR expert Jarabinský?

Páteční zápas hráčů České republiky a Španělska v kvalifikaci o účast na EURO 2012 na trávníku Sparty na Letné doznívá v diskusích expertů. Podle renomovaného trenéra Jozefa Jarabinského se mohlo české mužstvo bránit španělské hře účinněji.

Jak viděl prohru ČR expert Jarabinský?
"Mužstvo Španělska hraje způsobem, který využívá schopností hráčů, kteří jsou technicky vyspělejší a jsou ve dvou směrech rychlejší. V myšlence a také ve fyzické rychlosti. Španěly není třeba bránit po celém hřišti s vyplazeným jazykem, ale jenom v určitých prostorech. Postrádal jsem ve hře Čechů víc důrazu a týmové spolupráce. Na Španěly důraz platí a bránění je potřeba z hlediska presinku rozlišit na dvě části. Jednak na presink samotný a jednak na bránění se presinku, což se dělá vždy v blocích a miniblocích. V tomto smyslu dostatek týmového výkonu chyběl," řekl v sobotu Jozef Jarabinský.

Podle kouče, jenž trénoval v Čechách mimo jiné Spartu, Slavii, Union Cheb a Baník Ostrava, v zahraničí španělský Betis Sevilla, turecké kluby Gençlerbirliği S.K., MKE Ankaragücü, Antalyaspor, Samsunspor, Göztepe Izmir, v Řecku Aris Soluň a v Číně celek Tianjin Teda F.C., je poněkud alibistické tvrzení hráčů, že jelikož ztratili hodně sil při bránění, tak jich neměli dost v ofenzívě. "Souhlasím s hráči v jejich hodnocení, že Španělé jsou techničtější a rychlejší, brání se těžko a stojí to hodně sil. Češi dost běhali, to je fakt, ale neřekl bych, že všichni stejně hodně. Při týmovém pojetí bránění by nepadl ani jeden španělský gól, naši fotbalisté by měli víc sil a mohli s výsledkem něco udělat. I Španělé dělají chyby a při větším důrazu by jich udělali víc. Škoda vyloučení Hübschmana, který šel do Xabiho tvrdě patrně ve snaze povzbudit bojovnost svých spoluhráčů, ale byl u něj bohužel pozdě," myslí si sedmašedesátiletý předseda komise pro vědecko-technický rozvoj fotbalu Fotbalové asociace České republiky.

Až na dvě až tři nadějnější situace se český tým před španělskou brankou neprosadil. "Při hře na jednoho útočníka proti tak kvalitnímu soupeři, jakým jsou Španělé, to měl Milan Baroš velmi těžké. Jeho schopnost gólově se prosadit hodně poklesla od té doby, co přestal hrát vedle něj Jan Koller. Všichni si ještě dobře pamatujeme, že když Jan Koller hrál, tak byl hlavním terčem obránců a sklepával Barošovi míče. Přitom sám dost branek dával a Baroš z jeho dny často profitoval. Jenže ta doba už je v nenávratnu," připomněl Jarabinský. Je fakt, že Baroš dal většinou ve dvojici s Kollerem do června roku 2008 31 gólů v 65 zápasech za sedm let (Koller skončil po EURO 2008, pak se vrátil na jeden zápas proti Slovensku v září 2009 v Bratislavě a spolu tehdy nehráli, Baroš Kollera střídal). Za poslední tři roky vstřelil bez Kollera vedle sebe osm branek v 19 střetnutí, z toho čtyři San Marinu. Éra "po Kolerovi" má klesající tendenci.

"Závěr zápasu se Španělskem už byl spíš jako šachy. Čeští hráči podle mého názoru viděli, že s výsledkem už nic neudělají, zvláště když hráli v deseti, a začali myslet na to, co je čeká v úterý. Tedy zápas o všechno v Litvě. Vůči divákům to sice není zrovna fér, ale z taktického hlediska to celkem chápu," doplnil Jozef Jarabinský.