Liverpool je rozjetý, vyhrál posedmé v řadě

Už sedmé vítězství za sebou vybojovali v anglické lize fotbalisté Liverpoolu, kteří v sobotu zásluhou kanonýra Fernanda Morientese porazili 2:0 Middlesbrough. Chelsea si pojistila náskok v čele soutěže díky vítězství 1:0 nad ligovým nováčkem z Wiganu.

Španělský ostrostřelec z Liverpoolu se trefil dvakrát v rozmezí šesti minut ve druhém poločase. Reds stále ztrácejí 12 bodů na vedoucí Chelsea, posunuli se však na druhé místo před Manchester United, který může svou ztracenou pozici získat v neděli zpět.

Chelsea porazila 1:0 Wigan, který po výborném úvodu v soutěži prohrál počtvrté za sebou. Čisté konto v brance obhájců titulu tentokrát udržel Ital Cudicini, Petr Čech zůstal mezi náhradníky. Těsnou výhru zajistila Chelsea hlavička kapitána Johna Terryho z 67. minuty. Terry skóroval i v minulém kole, kdy rovněž ve druhé půli rozhodl zápas s Middlesbrough.

Aston Villa ukončila po osmi zápasech vítěznou domácí sérii Boltonu, když na jeho hřišti remizovala 1:1. O dělbě bodů rozhodl v 88. minutě kolumbijský útočník Angel, jenž krátce předtím přišel do hry. Milan Baroš, jenž neuspěl ve velké šanci hostů v prvním poločase, byl čtvrt hodiny před koncem střídán.

Birmingham vyhrál doma poprvé v sezóně

První domácí výhru v sezoně si připsal Birmingham a po vítězství 1:0 nad Fulhamem opustil předposlední místo. Zápas rozhodl v 84. minutě hlavičkou Butt a rozradostnil trenéra Steva Bruce, pod nímž se v poslední době začala kymácet židle. Jiří Jarošík nastoupil za Birmingham od 69. minuty.

Zápas v Blackburnu se příliš nevydařil obránci Tomáši Řepkovi, jehož West Ham prohrál 2:3. Po faulu českého fotbalisty vyrovnal Dickov z penalty na 1:1 a tentýž hráč vzápětí poslal domácí do vedení. Řepka si ve druhé půli vysloužil žlutou kartu a navíc málem zavinil další gól, ale Savage po jeho faulu na Kuqiho trefil jen brankovou konstrukci.

Fotbalisté Liverpoolu měli od začátku utkání s Middlesbrough mírnou převahu, ale diváci se dočkali branek až skoro po hodině a čtvrt. Morientes mohl ve druhém poločase skórovat už dříve, ale jeho střelu ze 30 metrů i hlavičku z hranice pokutového území brankář Mark Schwarzer s problémy chytil.

V 71. minutě už byl ale na Morientesovu ránu krátký a o šest minut později se trefil španělský kanonýr podruhé. Šanci na zvrat vzal hostům definitivně šest minut před koncem jejich hráč Chris Riggott, který během chvíle uviděl dvě žluté karty a byl vyloučen. Liverpool neinkasoval v součtu všech soutěží podesáté za sebou, čímž stanovil klubový rekord.

Další ztrátu na nejlepší utrpěl Arsenal, který prohrál v Newcastlu 0:1. Po vyloučení Gilberta Silvy v 57. minutě hosté dlouho drželi nerozhodný stav, ale deset minut před koncem Peruánec Solano zajistil domácím cennou výhru.

Výsledky - 16. kolo:

Liverpool - Middlesbrough 2:0 (71. a 77. Morientes)
Birmingham - Fulham 1:0 (84. Butt)
Blackburn - West Ham 3:2 (56. z pen. a 57. Dickov, 76. Kuqi - 45. Zamora, 63. Harewood)
Bolton - Aston Villa 1:1 (82. Diouf - 88. Angel)
Charlton - Sunderland 2:0 (42. Bent, 49. Ambrose)
Chelsea - Wigan 1:0 (67. Terry)
West Bromwich - Manchester City 2:0 (5. Kamara, 61. Campbell)
Newcastle - Arsenal 1:0 (83. Solano).

[ 10.12.2005 - eFotbal/ČTK. Foto: MARSfoto ]