Češi historii nepřepsali, ve finále podlehli Argentině

Čeští hráči do 20 let na světovém šampionátu v Kanadě fotbalovou historii nepřepsali, když v nedělním finálovém duelu přes aktivní výkon podlehli obhájcům titulu z Argentiny 1:2. Češi vedli po Feninově brance ze 60. minuty, vzápětí ovšem vyrovnal Aguero a v samotném závěru rozhodl Zarate, který původně neměl v modrobílém dresu vůbec nastoupit.

Favorit se musel ve finálovém duelu obejít bez potrestaných opor - kapitána Cahaise a ofenzivního záložníka Yacoba. Na marodce zůstali Escudero a Di Maria, naopak se už uzdravil Zarate. Kouč Hugo Tocalli vyslovil po semifinálovém duelu s Chile obavu, zda dokáží náhradníci hráče ze základní sestavy plně nahradit. Čechům chyběl jen slávista Janda, potrestaný za žluté karty.

Zápas na umělé trávě v Torontu začal očekávaným náporem Argentiny. Už ve 3. minutě hledal centrem z rohového kopu Piatti Mercada, ale ten na míč nedosáhl. Češi v úvodu často faulují a modrobílí zlobí evropský tým především ze standardních situací.

V 8. minutě napřáhl z volného přímého kopu zhruba z 25 metrů Aguero, gólman Petr byl však pozorný. První nebezpečnou akci na druhé straně pokazil po necelých deseti minutách hry nepřesný centr po pravé straně unikajícího Mareše. Vzápětí ovšem mohl sebevědomého soupeře šokovat Suchý. Český obránce spálil gólovou šanci po standardní situaci a chybě argentinské obrany, když zblízka napálil brankáře Romera, od nějž se míč odrazil do tyče!

Ve druhé desetiminutovce prvního poločasu se Češi osmělili a v souboji s jihoamerickými hvězdami vyrovnali hru. Velké šance nepřicházejí, mladíci v červených dresech brání spolehlivě. Po čtvrthodině hry naopak oklamal argentinské obránce rychlý Fenin a po jeho centru a příležitosti Mičoly odvrátili Jihoameričané se štěstím na rohový kop. Vzápětí zkoušel dalekonosnou ránu opět Fenin, jenže zamířil jen na tribuny. Argentinci jsou stále nervóznější, jen těžko se vyrovnávají s vysunutým presinkem českého týmu. Přesto mohli otevřít skóre po centru Insuy a následném průniku Moralese. Jeho zpětnou přihrávku na Aguera ovšem čeští obránci pohlídali.

Aktivnější Češi zahrávali po Sanchezově ruce ve 28. minutě další volný přímý kop, ale míč po Kaloudově ráně z 22 metrů letěl těsně nad břevno. Chvíli poté napálil po Kaloudově průniku pouze modrobílou zeď Fenin. V závěru poločasu zase rozbíjejí český pokus o nápor častými fauly Argentinci. Romera vystrašila rána Střeštíka a měl štěstí, že nikdo z hráčů v červeném nedokázal těsně před ním prudký míč tečovat. Velkou příležitost měli modrobílí v závěru poločasu po faulu Šimůnka. Aguerova dělovka z dvaceti metrů naštěstí trefila jen zeď. Poté ještě předvedli skvělou akci Aguero s Insuou, ale finální přihrávka už soupeři nevyšla. Češi se vyrovnali Argentincům i v individuální práci s míčem, přestříleli je a podali v první pětačtyřicetiminutovce velmi sympatický výkon.

Češi se dostali do vedení, jenže Aguero rychle vyrovnal a Zarate rozhodl

Druhý poločas začali Češi stejnou akcí (na jeden dotek), která jim pomohla porazit v semifinále Rakušany, ale tentokrát zastavil na hranici šestnáctky pronikajícího Kaloudu na poslední chvíli Fazio. Úvod druhé půle je opatrnější, oba celky předvádějí na trávníku spíše taktickou bitvu. Po prvním dějství jsou obezřetnější i fotbaloví kouzelníci z Argentiny. Jako blesk z čistého nebe tak přišly gólové šance na obou stranách - nejprve nepropálil Petra v samostaném úniku Morales a na druhé straně zázračně jednou rukou vyrazil Kaloudovu střelu z osmi metrů Romero.

V 58. minutě nevyřešili Češi ideálně přečíslení tři na dva. Fenin přihrál Kaloudovi na paty a ten po obtížném zpracování střílel jen slabě - těsně vedle levé tyče Romerovy svatyně. Parádní akci ale předvedli Češi vzápětí. Kalouda si v 60. minutě pohrál se třemi protihráči, naservíroval míč Feninovi na hranici pokutového území a ten se z otočky trefil krásně k pravé tyči - 1:0!

Vzpomínky na Itálii 1934 a Chile 1962 ovšem už za dvě minuty vyvolal nejlepší střelec šampionátu Aguero, který skóroval po dlouhém pasu a chybě české obrany, jež se ho neúspěšně pokusila vystavit do ofsajdu, střelou podél padajícího Petra - 1:1. Argentincům narostla křídla a mohli se rychle dostat do vedení, jenže Morales mířil z dobré pozice nad. Soupeř se nadechl k velkému náporu, českou defenzivu trápí především skvělý Aguero - hráči v červeném se pokoušejí o rychlé protiútoky. Skóre nezměnil ranou zblízka ani Morales, opět čaroval brankář Petr.

S blížícím se závěrem nápor jihoamerického týmu zeslábl, čeští mladíci v závěrečné čtvrthodině opět zvedli hlavu. Na obou mužstvech už navíc byla ke konci skvělého finále patrná únava a zdálo se, že duel spěje do prodloužení. České nadšení však zmrazil další gól ze standardní situace rozehrané nakrátko. Zarate se pět minut před koncem po rohovém kopu uvolnil na hranici pokutového území a z úhlu prostřelil snad poprvé na turnaji nejistého gólmana Petra. Na vyrovnání už se čeští hráči nezmohli a přes skvělý výkon odešli z boje o světové zlato poraženi.

Výsledek:

Česká republika - Argentina 1:2 (0:0)
Branky: 60. Fenin - 62. Aguero, 86. Zarate. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Martinez, Jimenez, (všichni Šp.). ŽK: Kubáň, Kúdela, Šimůnek, Mičola, Mazuch - Sanchez, Mercado, Zarate, Roméro, Banega. Diváci: 19526 (vyprodáno).

Česká republika: Petr - Kúdela, Mazúch, Šimůnek, Kubáň - Mareš (71. Gecov), Kalouda, Suchý, Mičola - Fenin, Střeštík (82. Pekhart). Trenér: Soukup.
Argentina: Roméro - Fazio, Insua, Mercádo, Banega - Sanchez, Sigali, Aguero, Moralez (90. Cabral) - Zarate, Piatti (80. Acosta). Trenér: Tocalli.

[ 22.7.2007 - Jakub Procházka l Foto: AP, ČTK ]