Nenávist na internetu po srážce s Ronaldem. Nešlo jen o mě, ale i o manželku, líčil Vaclík při spuštění projektu Přes čáru

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) přichází s projektem Přes čáru, který má za cíl upozornit na negativní jevy, jakými jsou kyberšikana, vulgární a násilné chování vůči rozhodčím a agresivita v utkáních obecně. Jednou z tváří kampaně je reprezentační brankář Tomáš Vaclík. Zkušený gólman zažil hrubé výhrůžky rodině poté, co se v utkání s Portugalskem srazil s hvězdným Cristianem Ronaldem. Projekt dnes asociace představila ve svém sídle na pražském Strahově.  

Nenávist na internetu po srážce s Ronaldem. Nešlo jen o mě, ale i o manželku, líčil Vaclík při spuštění projektu Přes čáru

Na domácí utkání elitní skupiny Ligy národů s velkým favoritem Vaclík jen tak nezapomene. Nejen proto, že český tým ho v září 2022 v pražském Edenu prohrál 0:4. Vaclík se již v 10. minutě při vybíhání tvrdě srazil s Ronaldem. Kapitán hostů střet dlouho rozdýchával, z nosu mu crčela krev a musel si vyměnit ušpiněný dres. Byl viditelně otřesený a zápas dohrál s tampony v nose. Gólman se najednou stal psancem.

"Cristiano je globální hvězda, po naší srážce nevypadal úplně dobře. Byl jsem rád, že to nedopadlo hůř a dohrál, po zápase jsem za ním zašel do kabiny. Nechtěně jsem zranil Ronalda - a následovaly nenávistné reakce fanoušků z celého světa. Nejen vůči mně, to jsem si zvykl. Dostali jsme čtyři góly, tušil jsem, že to nebude nic hezkého. Ale i proti manželce. Došlo na vyhrožování rodině, ať nejezdím do Portugalska a Španělska, že mi ubodají dceru. Čára byla v ten moment překročena fakt hodně," popsal brankář španělského Albacete v nahrávce.

VACLÍK SI VĚŘÍ A SNÍ O STARTU NA EURO. SCHICK V KVALIFIKACI TAKY NEODEHRÁL ANI ZÁPAS A NIKDO O NĚM NEPOCHYBUJE, HLÁSÍ

"Osobní útoky, i na členy rodiny, vám pár dnů v hlavě zůstanou. Říká se, že nejlepší je to nečíst, ale dneska jsme na sítích všichni a jsme tedy snadné terče. Musíme se s tím naučit žít, ale nikdy by se to nemělo týkat rodiny. To je opravdu přes čáru," zdůraznil pětatřicetiletý gólman. "Máme tu třeba Sampiho (Jakuba Jankta). Spousta lidí nemá vůbec toleranci, neví, čím on sám si prochází, a ještě víc do něj zajedou. Bylo krásné, jak to přijala fotbalová komunita, ale na druhé straně názorového spektra se bohužel objevilo i absolutní dno. Orientace je každého věc, za mě se do toho nesmí sahat," zmínil Vaclík na Janktovo loňské oznámení, že je gay.

Předseda FAČR Petr Fousek uvedl, že od politiků i veřejnosti slýchá kritiku na negativní projevy, jež fotbal provázejí. "Je třeba jít s dobou i s ohledem na rozvoj sociálních sítí. Kampaň je však zaměřena také proti agresivitě. Dříve byla třeba inzultace mimořádnou událostí, k níž docházelo jednou za čas. Dnes vám každý předseda disciplinárky na nižších stupních řekne, že jich jsou desítky. Jde nám teď o prevenci, až pak přichází represe," řekl Fousek.

V kampani vystupují také rozhodčí Matyáš Hanzlík s amatérským hráčem Josefem Váňou, kteří se v nedávné době stali v nižších soutěžích na hřišti oběťmi násilného chování.

S JANKTEM SE RADOVAL I RANIERI. NÁVRAT DO ITÁLIE BYLO ASI TO NEJLEPŠÍ, CO HO MOHLO POTKAT, MÍNÍ MORÁVEK