Preview Manchesteru United: Sezóna pro další krok Rudých ďáblů

Manchester United má za sebou sezónu přestavby pod vedením Erika ten Haga. Teď přichází kritická chvíle, kdy by v sezóně 2023/24 mohl bojovat o titul. Web Flashscore se ve své předsezónní analýze podíval na to, jaké mají United šance.  

Preview Manchesteru United: Sezóna pro další krok Rudých ďáblů

Po letech Cimrmanovy frustrační kompozice, kdy momenty očekávání byly pravidelně následovány (delšími) momenty zklamání se začíná konečně zdát,  že se Man Utd po jmenování Erika ten Haga konečně dostal na správnou trajektorii. A pokud bude pokračovat vzestup, nebe je stropem. Už loni se tak opatrně objevila šuškanda o možném boji o titul ze strany Rudých ďáblů, a byť ten se nedostavil, respektive trval opravdu velmi velmi krátce, United pod Hagem získali první trofej po šesti letech, když ve finále Carabao Cupu přetlačili výsledkem 2:0 ambiciózní Newcastle. Nyní přichází nicméně potřeba dalšího kroku: začít znovu vážně bojovat o triumf v Premier League.

Rudí ďáblové mohou být střízlivě optimističtí. Přestože minulou sezónu zakončili s řadou palčivých problémů v kádru, řadu z nich dokázali pořešit a nyní toto řešení jdou testovat v realitě. Situace kolem Davida de Gey byla pro Man Utd v létě prioritou číslo jedna, do které bylo potřeba říznout. A upřímně, nemohli udělat nic lepšího než získat Andrého Onanu z Interu Milán. Onana vyniká s míčem u nohy a zcela změní styl hry na Old Trafford, což se jim s De Geou mezi tyčemi jednoduše nepodařilo. Zadruhé po příchodu Masona Mounta z Chelsea konečně skončí léta, kdy spolu ve středu pole spolupracovali Fred a McTominay. Angličan umožňuje svému týmu rychle zakládat útoky a rychleji se dostávat skrz hrací plochu, ať už rychlým posunem míče na ofenzivní spoluhráče či vlastním pohybem. Mount rovněž přidává tolik potřebnou gólovou hrozbu, která odlehčí Marcusi Rashfordovi a Brunovi Fernandesovi. A konečně za třetí: Rudí ďáblové vyřešili problém s útočníky příchodem Rasmuse Hojlunda z Atalanty - velmi slibného mladého talentu. Dán sice bude potřebovat nějaký čas, než se rozkouká, ale jeho příchod může být jen přínosem, protože Man Utd získá pořádnou oporu vepředu a zároveň umožní Rashfordovi zůstat na jeho oblíbené pozici na levém křídle. Před uzavřením okna se navíc ještě očekávají další příchody, například Sofyan Amrabat do středu pole a další obránci - nejnověji se mluví o jménech jako Jean-Clair Todibo a Benjamin Pavard.

Když je přidáme k týmu, měli by být považováni za silného kandidáta na ligový titul, i když zdaleka ne za favorita. Těmi hlavními jsou stále Manchester City, který usiluje o rekordní čtvrtý titul v řadě, a Arsenal, který rovněž jako Man Utd působivě posílil. Nicméně poté, co se zbavili chyb De Gey a pokusili se přidat další góly na druhé straně hřiště, jsou Rudí ďáblové v tak dobré pozici, jak jen mohou být, aby vážně zatlačili na dva týmy, které v minulé sezóně skončily nad nimi.

Klíčové pro Ten Haga bude zajistit, aby jeho hráči dokázali zlepšit svou formu proti těmto dvěma - a zbytku velké šestky (sedmičky včetně Newcastlu) - na venkovních hřištích. V minulé sezóně totiž v  šesti venkovních zápasech proti "velké sedmičce" nedokázal Man Utd ani jednou vyhrát a zároveň utrpěl několik ostudných porážek. Konkrétně na Etihadu inkasovali šestkrát, Liverpool je na Anfieldu pokořil dokonce 7:0 a ani trojka od Arsenalu nebyla lichotivým výsledkem. Při prohře v St. James Parku to ani remízy s Chelsea a Tottenhamem nezachránily. V této oblasti se tak  musí Man Utd výrazně zlepšit. A pokud by se jim to podařilo, mělo by to obrovský dopad na jejich postavení v lize. Na druhé straně je totiž jejich forma na Old Trafford vynikající - vyhráli proti všem ostatním týmům "tradiční velké šestky" a remizovali 0:0 s Newcastlem.

Pro nadcházející sezónu tak fanoušci budou očekávat pokrok. A je na ten Hagovi a jeho spolupracovnících, aby ho dosáhli. Titul je asi pro United stále ještě vysoko, ale mohli by o něj přinejmenším vážně bojovat a udržet si v průběhu sezóny konzistentní výkony, čímž by těm nad sebou dali skutečný důvod k obavám. Prioritou by též mohly být trofeje v jiných soutěžích, které by Man Utd navrátily zašlou slávu, a bylo by také dobré, kdyby v sezoně dostávalo smysluplnou minutáž více mladých talentů, jako jsou Amad Diallo, Kobbie Mainoo a Alvaro Fernandez. Pak by United mohla čekat nejen dobrá sezóna, ale i dobrá budoucnost jako celek.