Preview Liverpoolu: Oživení Reds cílí na návrat na špici

Liverpool má za sebou rozpačitou sezónu 2022/23, nicméně do té nové vstupují jeho fandové se střízlivým optimismem. Web Flashscore se ve své předsezónní analýze podíval na šance, silné stránky i slabiny týmu Jürgena Kloppa.  

Preview Liverpoolu: Oživení Reds cílí na návrat na špici

Začátek minulé sezóny měl v Liverpoolu k ideálu daleko, po mistrovství světa v Kataru se nicméně Reds přeci jen podařilo navázat několika působivými výkony a v závěru sezony dokonce uhráli sérii jedenácti zápasů bez porážky. Nuzný začátek je nicméně vyšel draho, přičemž Klopp a spol. za to zaplatil - sezonou bez fotbalové Ligy mistrů. Ale dost o nedávné minulosti, co rok 2023/24? Reds momentálně procházejí přechodnou fází a jejich potenciál je těžko k přečtení.

Liverpool udělal několik vážně míněných tahů, když podepsal Alexise Mac Allistera, Dominika Szoboszlaie a nakonec i Moisese Caiceda, čímž do značné míry přestavěl - po odchodu bývalého kapitána Jordana Hendersona a brazilského tvrďáka Fabinha - zálohu. Zásadně. Reds nicméně stále chybí stabilita ve středu obrany. Řada oblíbenců z Anfieldu - jmenovitě Joe Gomez a Joël Matip - totiž je zdravotně poněkud “nestabilních” a nelze na ně spoléhat po celou dlouhou sezonu. S ohledem na to by měl být další střední obránce, ideálně s preferencí levé strany, který by doplnil Virgila van Dijka, další prioritou personálu Reds před uzavřením okna.

Vzhledem k výrazným odchodům Hendersona, Fabinha, Roberta Firmina, Jamese Milnera a několika dalším čerstvým mezerám v kádru potřebuje Liverpool fazónu a značný příspěvek od svých opor. Ne, že by se doposud nečinili. Alisson Becker a Mohamed Salah jsou dva obrovské důvody, proč se poslední sezónu do jisté míry podařilo zachránit. Podle čísel společnosti Opta byl brazilský gólman v minulé sezóně nejúspěšnějším hráčem Premier League, co se týče zabránění gólům, zatímco egyptský útočník si připsal 31 gólových participací. Důležitost pokračujících výkonů klíčových hráčů je ještě zřetelnější, když se zamyslíme nad pravděpodobným startem Kloppovy zálohy v nové sezoně. Mac Allister a Szoboszlai jsou bezpochyby prvotřídní profesionálové, ale německý manažer projevuje zálibu v tom, že svým novým hráčům dopřává čas na usazení.

Vzhledem k tomu, že se Henderson a Fabinho rozhodli prodat své řemeslo v Saúdské Arábii a efektivně tak trhli kobercem pod nohama svého dnes již bývalého šéfa, zdá se nepravděpodobné, že nejnovější přírůstky Liverpoolu budou mít k dispozici tento adaptační luxus. Mac Allister, Szoboszlai či Caicedo budou muset být ve velkém podpořeni svými novými spoluhráči. Salah, Trent Alexander-Arnold, Diogo Jota i novější hvězdy Luis Diaz, Darwin Nunez a Cody Gakpo budou muset od začátku hrát na svém topu. Velkou roli budou hrát i mladí záložníci Curtis Jones (22), Harvey Elliott (20) a Stefan Bajcetic (18), kteří všichni tři zapůsobili v barvách celku 2022/23 - stejně jako sedmnáctiletý křídelník Ben Doak, jenž se před sezónou skvěle uvedl.

Vzhledem k tomu, že v nadcházející sezóně není na kartách Liga mistrů, včetně výletů do zahraničí na návštěvu evropských gigantů, jako jsou Bayern Mnichov a Real Madrid, bude mít Liverpool větší flexibilitu. Pod vedením nového kapitána Van Dijka tak bude cílem Reds zajistit si v nadcházející sezóně návrat do Ligy mistrů, zároveň ale vyloučen není ani pokus o zisk titulu. Nicméně Manchester City zůstává favoritem a Arsenal s United v přestupovém období vylepšily své týmy, takže tlak na Anfieldu by mohl být relativně nízký. Jak se s tím Klopp, Salah a spol. popasují?