Zhodnocení sezóny Liverpoolu: Daleko za možnostmi, s velkým potenciálem

Sezóna top anglického fotbalu je po finále FA Cupu definitivně ukončena, Premier League už týden spí. Web Flashscore se tak začal probírat “letošními” osudy dvaceti týmů na vrcholu pyramidy anglického klubového fotbalu. Liverpool je na řadě první.  

Zhodnocení sezóny Liverpoolu: Daleko za možnostmi, s velkým potenciálem

Než Reds v sezóně 2022/23 poprvé kopli do míče, řada lidí je viděla jako největšího konkurenta City a jasného kandidáta na špičku soutěže. Svěřenci Jurgena Kloppa nicméně zahájili sezónu bídně (zřejmě vyčerpaní z náročné sezony 2021/22 - v níž odehráli celkem 63 zápasů ve všech soutěžích)  a z prvních šesti zápasů Premier League získali pouhých devět bodů z 18 možných. Pak sice okázalé srpnové vítězství Reds nad Bournemouthem v poměru 9:0 dalo fandům falešný pocit naděje, že se tým dokáže vyšplhat výše (v posledních čtyřech letech Liverpool pokaždé končil Premier League s pomyslnou medailí), před mistrovstvím světa byl tým na šestém místě s 28 body a ani po restartu to nebylo lepší. Na konci ledna navíc vypadl z obou národních pohárů. Až na konci sezóny se tak Liverpool konečně začal podobat svému dřívějšímu já a nasbíral body, které jej vrátili do boje o Evropu. Nakonec z toho byla Evropská liga.

Když se to vezme kolem a kolem, mohou to Reds považovat za určité štěstí. Daň za získání potenciálu v podobě proběhnuvší rekonstrukce kádru. A zároveň jako příslib do budoucna. Klopp loni v létě doplnil kádr prvního týmu o tři jména, přičemž nejvýznamnější akvizicí byl Darwin Nunez. Přestup Fabia Carvalha tehdy proběhl trochu pod radarem, ale dvacetiletý mladík v této sezoně zaujal dvěma góly ve 13 vystoupeních. Devatenáctiletý pravý obránce Calvin Ramsay zatím v dresu Liverpoolu v Premier League nedebutoval, ale dvakrát se představil v jiných soutěžích a vypadal nadějně. Zranění, které utrpěl v únoru, ho vyřadilo ze hry do konce sezony. Existuje naděje, že se oba mladíci v budoucnu stanou pevnou součástí týmu. 

V zimě pak oživování kádru, ze kterého již loni v létě zmizel třeba Mané, očekával se odchod Firmina a především záloha stále intenzivněji vypadala na velkou přestavbu, pokračovalo. Kloppovi se podařilo zajímající se konkurenci vvfouknout Codyho Gakpa a čtyřiadvacetiletý útočník se v prvních zápasech v červeném dresu blýskl a v závěru sezony předvedl několik působivých výkonů - sedm ligových gólů a několik asistencí. Naopak záloha dál šlapala vodu, když ani přivedení Arthura Mela z Juventusu neposkytlo potřebný impuls.

To že Liverpool skončil pátý je sice neúspěch, ale nemusí to být tak dramatické, jak by se mohlo zdát. Reds prostě doplatili na předchozí vyčerpávající sezónu a volnější program Evropské ligy pro příští sezónu by mu mohl dát prostor k rekonvalesci a čas na přestavbu. Pokud se Kloppovi podaří přestavět zálohu, kde létají jména s velkým potenciálem (Ugarte, Mount, Caicedo, MacAllister), mohou mít Reds potenciál vrátit se do naprosté špičky. Sám Klopp působí, že po nepříliš povedené sezóně nechce nic více!