Preview: Brighton - Manchester City. Seagulls jsou jen krůček od vysněné pohárové Evropy

Evan Ferguson se dvěma góly postaral o vítězství 3:1 nad už jasně sestupujícím Southamptonem, a Brighton si tak dva zápasy před koncem Premier League (PL) zajistil premiérovou účast v evropských pohárech v sezoně 2023/24. Už jen jeden bod zajistí to, že danou evropskou soutěží bude Evropská liga, ačkoli k tomu, aby ho ještě Aston Villa předstihla, by bylo zapotřebí dvou porážek Brightonu a obrovského počtu inkasovaných branek.

Preview: Brighton - Manchester City. Seagulls jsou jen krůček od vysněné pohárové Evropy

Brighton - Manchester City

Středa, 21:00 - Amex Stadium (Brighton)

Rozbouřený Amex Stadium může svěřence Roberta De Zerbiho povzbudit k dalším úspěchům po solidní desetizápasové domácí formě v PL (7-1-2), nicméně střet s Manchesterem City, který usiluje o treble, stačí k tomu, aby v srdci všech příznivců vyvolal obavy. Brighton prohrál všechny kromě jednoho vzájemných duelů v PL od svého postupu (1-0-10) a remízou nemusí utkání skončit ani tentokrát, vždyť Brighton v posledních pěti kolech střídá výhry a prohry (3-0-2).
 
V sobotu to byla dvojitá smršť velkých momentů v PL, protože Nottingham Forest potvrdil své přežití výhrou 1:0 nad Arsenalem, ale možná ještě důležitější bylo, že zároveň potvrdil třetí titul City v PL v řadě! Pep Guardiola se nyní snaží upevnit své místo mezi nejlepšími manažery všech dob a získat nepolapitelný treble, avšak před velkými finále FA Cupu a Ligy mistrů ho čekají ještě dva zápasy v PL.
 
Cityzens v posledním domácím ligovém zápase sezony porazili Chelsea 1:0 a nyní jim zbývá získat čtyři body, aby skončili nejlepší i v tabulce venkovních utkání. Získání těchto bodů však není zdaleka jisté, protože zatímco City vyhráli každý z posledních pěti výjezdů v PL, nedokázali vyhrát pět ze svých šesti venkovních ligových zápasů proti soupeřům z první osmičky (1-2-3).
 
Koho sledovat: Ferguson z Brightonu si o víkendu ještě více upevnil pozici nejlépe střílejícího teenagera v PL této sezony, když dal nejméně dvakrát více gólů než jeho nejbližší soupeř (G6). Co se týče City, Julián Álvarez v neděli vstřelil 100. soutěžní domácí gól City v této sezoně a vzhledem k tomu, že tři z jeho předchozích čtyř ligových gólů padly na cestách, bude doufat, že to s větším množstvím herního času ve zbytku ligové sezony dokáže ještě vylepšit.
 
Zajímavost: Brighton (42 %) a Manchester City (50 %) patří mezi tři nejlepší celky PL, pokud jde o skórování v obou poločasech.