Brentford loupil na půdě Southamptonu, Brighton uspěl v konfrontaci s Crystal Palace

Hráči Brentfordu zvítězili v dohrávce sedmého kola Premier League na stadionu posledního Southamptonu 2:0 a poskočili na osmou příčku tabulky. Na 10. ligové výhře Bees v ročníku měl největší podíl jejich nejlepší střelec Ivan Toney, jenž ve 32. minutě vstřelil po hezky nacvičeném rohovém kopu vítěznou branku. Saints tak nedokázali navázat na dva po sobě jdoucí bodové zisky a prohráli třetí vzájemný duel v řadě.

Southampton - Brentford 0:2
Branky: 32. Toney, 90.+7 Wissa

Kromě napínavé přetahované o titul nabízela anglická nejvyšší soutěž i neuvěřitelně vyrovnaný boj o záchranu. Mnohými odepisovaný Southampton v posledních čtyřech utkáních obdržel jedinou branku a bodoval například na Old Trafford. Nadále ho však trápila ofenziva. Svatí vstřelili v celém ročníku 20 gólů, jen o pět méně vsítil sám elitní kanonýr hostů Toney. V minulém kole ovšem na stadionu Evertonu neskóroval a Brentford přišel o 12 zápasů trvající sérii neporazitelnosti.

Obě mužstva od počátku utkání ukazovala velké nasazení. Hráči si aktivně nabíhali, ale velké šance nepřicházely. Až ve 21. minutě mohl skórovat Bryan Mbeumo, ke kterému se odrazil míč na hranici malého vápna. Křídlo Bees ovšem nedokázalo překonat Gavina Bazunua. Lépe se ve stejné pozici vedlo Toneymu, když si naběhl na prodloužený balon po rohovém kopu a z bezprostřední blízkosti se nejlepší střelec Včel nemýlil. Po zbytek poločasu dokázali hosté kontrolovat výsledek.

Hned na začátku druhé půle mohl srovnat Ché Adams poté, co se k němu odrazil míč. Pokus z malého vápna ovšem neprošel přes blok těl. V 63. minutě se k přímému kopu z větší vzdálenosti postavil James Ward-Prowse a ve své oblíbené disciplíně se pokusil o nádhernou branku. Anglický šikula však těsně minul. Stejně jako v prvním, tak i ve druhém poločase dokázali Bees bez problémů kontrolovat hru a soupeři nic nedovolili. V poslední minutě navíc ještě po samostatném úniku rozhodl o vítězství Yoane Wissa, který se trefil přesně k tyči.

Southampton odmítl možnost odlepit se z poslední příčky tabulky a nezískal ani bod. V příštím kole už 18. března přivítá Tottenham. Doma bude tentýž den hrát také Brentford, který vyzve Leicester.

Brighton - Crystal Palace 1:0
Branka: 15. March

Fotbalisté Brightonu porazili v dohrávce osmého kola Premier League na svém hřišti Crystal Palace 1:0. Vstup do utkání se lépe povedl hostům, Racci ale soupeřův nápor ustáli a sami v 15. minutě udeřili zásluhou Solomona Marche, který se trefil ve druhém zápase za sebou. Další šance domácích pak dobrými zákroky zneškodnil čerstvě 19letý Joe Whitworth, jenž se stal nejmladším brankářem nastoupivším v anglické nejvyšší soutěži od roku 2005. Ofenziva Orlů ale na výkon gólmana nenavázala, a londýnský celek tak nevyhrál už 11. ligový duel v řadě.

Když se teprve před měsícem potkaly oba celky v rámci ligové sezony poprvé, zrodila se v Londýně remíza 1:1 i přesto, že Orli tahali celý duel za výrazně kratší konec. Převaha Brightonu se opět dala čekat i z toho důvodu, že na svého soupeře měl 12bodový náskok, bojoval o evropské poháry s několika zápasy k dobru, nebo také proto, že celek z hlavního města v novém kalendářním roce stále ani jednou nezvítězil.

Crystal Palace ale na negativní bilance vůbec nemyslelo a hned přebralo iniciativu. Ještě před 10. minutou mohli jít hosté do vedení. Odsonne Édouard po nátlaku z rohových kopů však hlavičkoval těsně vedle levé tyče a vzápětí Michael Olise narazil na připraveného brankáře. Nevyužité šance potrestal na sklonku úvodní čtvrthodiny March, který obléká dres Racků již 10. sezonu po sobě. Zkušeně si pohlídal hrozbu ofsajdového postavení a diagonálou do pravého dolního rohu překonal Whitwortha. Od té doby až do konce prvního poločasu domácí spíše hlídali svůj těsný náskok a další velkou příležitost diváci neviděli.

Mladičký gólman hostů si spravil chuť jen pár minut po začátku druhé půle, vynikajícím zákrokem totiž zasáhl proti střele Pervise Estupiňána a zabránil Rackům, aby uletěli na dvoubrankový rozdíl. Brighton nevyvedlo z tempa ani krátké přerušení způsobené výpadkem části osvětlení na stadionu. Whitworth si reputaci napravil ještě více zásahem po vyložené šanci Alexise Mac Allistera v 66. minutě. Argentinskému záložníkovi nestačila velká razance ani dobrý směr hlavičky. Zákroky brankáře hostů ale nebyly podpořeny vstřeleným gólem ze strany spoluhráčů a při své prvoligové premiéře si ke čtyřem zákrokům připsal těsnou prohru.

Brighton potvrdil roli jasného favorita a zvítězil. Kvůli odloženému zápasu se znovu vrátí do akce až 1. dubna, kdy přivítá Brentford. Crystal Palace se už 19. března představí na hřišti Arsenalu.