Nejvyšší brankář světa Holý o čtvrté anglické lize: Se vším respektem podmínky jsou tu lepší než v průměrném českém ligovém týmu

Kdysi chytal v lize za Zlín, v reprezentační osmnáctce nastupoval třeba s Pavlem Kadeřábkem. Nebo s jistým Davidem Balažovičem. "Dneska ho najdete pod jménem David Balda, změnil si ho, když šel z Ostravy na zkušenou do Anglie. Začal pracovat pro hráčskou agenturu World in Motion a vlastně mě sem dostal," vypráví gólman čtvrtoligového Carlisle Tomáš Holý (31), jehož tak zastupuje stejná firma jako třeba nynějšího brankáře Arsenalu Aarona Ramsdalea. Holý už sedm let působí v nižších anglických soutěžích, kde udivuje svou výškou. Jeho 206 centimetrů z něj podle mnoha zdrojů činí aktuálně nejvyššího gólmana světa.

Nejvyšší brankář světa Holý o čtvrté anglické lize: Se vším respektem podmínky jsou tu lepší než v průměrném českém ligovém týmu

Jaký je vlastně život fotbalisty ve čtvrté anglické lize? Vystačíte si s penězi z fotbalu, nebo potřebujete civilní zaměstnání?

"Živím se jen fotbalem, podmínky tu jsou dost podobné, jaké mají kluci v průměrném českém ligovém týmu, možná i o chloupek lepší. Se vším respektem. A svým způsobem je to tady v tomhle ohledu i klidnější, peníze chodí, jak mají. To v Česku občas nedorazily i pár měsíců. Jinou práci mít nemusím. Nezajistím se sice hraním do konce života, ale na nájem a živobytí to krásně vystačí. Taky podle toho vypadá příprava, i ve čtvrté lize trénujeme čtyřikrát týdně. Ačkoliv nikdy dvoufázově. V sobotu zápas, ve středu a v neděli máme volno."

Jací jsou vlastně v takových soutěžích hráči? Teenageři na začátku kariéry se snem o Premier League, odložení veteráni plus ti, kteří berou fotbal jen jako zábavu?

"U nás je mix toho všeho. Ale neřekl bych, že je to nějaký odpad. Teď k nám přišel mladý kluk na hostování z Crystal Palace. To je hráč! Když se podívám na League One, soutěž nad námi, je tam jeden velký klub za druhým. Ipswich, Charlton, Portsmouth, Sheffield Wednesday, Bolton, Derby County… Všude tam byli zvyklí hrát Premier League, strávili desítky let v Championship. Ipswich před rokem angažoval trenéra Kieranu McKennu z Manchesteru United, kde dělal asistenta Mourinhovi i Solskjaerovi, pracoval s těmi nejlepšími hráči, s Ronaldem, s Pogbou… A snaží se elitní styl fotbalu aplikovat v League One. Ipswich má průměrné držení míče přes 70 %, nicméně mu to je víceméně k ničemu, protože mu to zápasy prostě nevyhrává. V těchhle soutěžích se praktikuje přímočarý fotbal, žádných 300, 400 přihrávek jako v Premier League."

Podle vašich slov to skoro zní, jako kdyby byla pomalá…

"No, v uvozovkách se dá říct, že je to takový pochoďák. Ale ty uvozovky zdůrazňuju! Vím, že tam kluci naběhají spoustu kilometrů, z toho značnou část ve sprintu. Občas dostaneme statistiky, abychom si nemysleli, že to tam borci odchodí. Vůbec ne. Ovšem může to tak na oko působit. Třeba když drží míč stopeři s brankářem, málokdy je soupeř napadá. Protože ví, že když udělá taktickou chybu a z toho bloku jim utečou, je tam taková kvalita, že to dokáží týmy zahrát na dva doteky a můžou nastalé situace využít. U nás v soutěži taková úroveň není, proto útočníci napadají gólmany a stopery jako smyslů zbavení a nutí je k dlouhým odkopům."

 

Přesto ve vaší lize působí reprezentanti. Velšané měli dokonce dva hráče na nedávném mistrovství světa…

"Vidíte a z české ligy tam nebyl nikdo… Hodně lidí se mě pořád ptá na srovnání obou soutěží. Můj pocit je takový, že kvalita League Two je zhruba srovnatelná se spodní polovinou české nejvyšší soutěže, v těch klubech by se někteří kluci odsud v pohodě chytili."

Přesto to asi nebude úroveň, se kterou byste se spokojil…

"Mám ambice jít výš a ještě výš. Pro mě je jasný cíl postoupit do League One a moje osobní meta je zkusit si zahrát Championship. Od nás z Carlisle nikam neutíkám, jsem tu spokojený, navíc jsem si tu našel nádherný byt, ze kterého bych se nerad stěhoval. (směje se) Ale reálně si nemyslím, že Carlisle má na to jít o dvě ligy výš (aktuálně mu chybí bod na příčku zajišťující přímý postup do League One – pozn. aut.), to už by potřebovalo investice do hráčů a podobně. Spíš by musela být z mé strany další sezona natolik povedená, že by se ta šance naskytla. Od nás z ligy do Championship v létě pár gólmanů odešlo, úplně nemožné to není."

V roce 2018 se dokonce v anglických médiích psalo o vás a možném zájmu Arsenalu, kam zrovna přišel kouč Unai Emery. Prý vás tehdy opravdu sledoval coby možnou trojku. Jak to tehdy bylo?

"Ani já úplně nevím, jenom mi tehdy někdo poslal odkaz na článek. Četlo se to krásně, ale byl jsem nohama na zemi. Říkal jsem, co by asi tak Arsenal, který si může pořídit kohokoliv, dělal s gólmanem jako já… Mohla to být nějaká taktika agentů vytvořit něco podobného, aby se zvýšil zájem o daného hráče. Jasně, měl jsem tehdy v Gillinghamu slušné období, nicméně nikdo z Arsenalu se mnou nikdy nemluvil, ani agent mi nic neříkal."

Přesto jste si proti klubům z Premier League zachytal, dokonce v soutěžním zápase…

"S Gillinghamem jsme před čtyřmi lety hráli FA Cup doma proti Cardiffu, to byl pro mě jediný ostrý střet s elitou. Zvítězili jsme 1:0, to byla neskutečná euforie! Potom jsem nastoupil v přípravě na poločas proti Tottenhamu na jejich nádherném novém stadionu a něco přes hodinu proti West Hamu. To bylo ještě za Ipswich a Suk (Tomáš Souček) mi dával gól hlavou. Neodhadl jsem balón, trochu jsem na něj pak nadával. (usmívá se) Známe se dobře, hráli jsme spolu na Žižkově, když tam tehdy přišel na hostování ze Slavie. Mám ještě v telefonu takovou krásnou fotku, snad ze zápasu v Karviné, kdy sbírám centr, chudák Suk se ohýbá v pase a já ho musím přeskakovat…"

Ipswich byl vlastně největší klub, za nějž jste na ostrovech chytal. Mistr Anglie z roku 1962…

"S ním bylo do Championship nejblíž, po podzimu 2019 jsme vládli lize, měli jsme nějakých pět, sedm bodů náskok na druhé místo. Nedostávali jsme skoro góly. Po Vánocích jsme si však bohužel mysleli, že se soupeř budou porážet sami, navíc trenér změnil náš herní styl a přestalo to fungovat. Nakonec jsmeskončili snad desátí."

 

V Anglii působíte už sedmou sezonu. Jaký máte vlastně v zemi nyní status? Berou vás ještě jako cizince?

"Byl jsem tu dlouhou dobu před Brexitem, po třech letech tady jsem si zažádal o status občana. Následovaly dva roky přípravné fáze, teprve pak jsem se mohl ucházet o plnohodnotné občanství. Vyplnil jsem další papír, předložil jsem důkazy, že jsem zaměstnaný, mám příjem… A krátce po Brexitu jsem občanství získal, oficiálně jsem vedený jako občan Anglie. Přitom neznám nikoho, kdo by se s angličtinou trápil tak jako já." (směje se)

Zase vám určitě otvírala dveře vaše mimořádná výška, nebo ne?

"Máte pravdu. Zvlášť v těch nižších soutěžích se u gólmana hodí. Třeba teď v týdnu jsme hráli proti Hartlepoolu, to je tým složený z vysloveně velkých hráčů. Stopeři, útočníci, dokonce ve druhém poločase přišel obrovský střední záložník. Mají hru postavenou na dlouhých míčích, všechno okolo půlící čáry létalo do vápna. Do soubojů, do vzduchu. Obecně je tady hodně centrů do šestnáctky, standardek, dlouhých autů, moje postava se z toho důvodu mohla líbit, jsem v tomhle směru docela užitečný."

Potkal jste vůbec na hřišti někdy někoho vyššího?

"Nikdy! Nicméně nedávno jsem zaregistroval, že odněkud ze šesté ligy si z nějakého nepochopitelného důvodu, a to nejen pro mě, druholigový Huddersfield koupil útočníka, který je stejně vysoký jako já. A obratem ho poslal do Wimbledonu, k nám do soutěže."

Je očekávaným předpokladem, že vaše postava je pro gólmana výhodou. Kdy to ale pro něj může být naopak?

"Třeba při hře nohama. Možná bych se intenzivním tréninkem dostal i do toho, abych byl dobrý do konstruktivní rozehrávky, vždycky mě bavilo nohama hrát. Ale na to, co já potřebuju, jsem s tímhle v pohodě. Taky je pro mě složitější poskládat tělo, pokud jde střela po zemi okolo mě. Oproti menším, hubenějším, lehčím gólmanům jsem možná trochu těžkopádnější, pomalejší, zkrátka ne tak mrštný. Přece jen mají o 20, 30 kilo méně než já. Zase ale nedisponují takovou silou v soubojích, při centrech, nezaberou v brance tolik místa. Handicapy, o kterých jsem povídal, doháním komunikací, kterou považuju za svou silnou stránku. Snažím se mluvit neustále. Čím víc toho okecám, ořvu a klukům pomůžu s orientací, kde mají hráče, tím míň práce potom mám."

Celkem paradox vzhledem k tomu, že jste měl s angličtinou problémy…

"Na hřišti ani tak ne, to spíš ve věcech jako zařizování v bance, nebo ze začátku i v kabině. Základní pokyny na hřišti jsem se naučil hned. Musel jsem. Měl jsem štěstí, že v Gillinghamu byl jeden starší, zkušený gólman, neskutečný profesionál. Takže když byl při různých cvičeních na tréninku v bráně a já měl v tu chvíli volno, sedl jsem si za bránu a poslouchal jsem, co hráčům před sebou říká. Od prvního dne jsem měl seznam základních pokynů."

Zpátky k té vaší postavě. Byla vám někdy na obtíž?

"Pokaždé, když projdu dveřmi! (směje se) A na hřišti? Vzhledem k tomu, jak jsem veliký, si spousta spoluhráčů i soupeřů nebo trenérů myslí, že chytím úplně všechno. A že to musím chytit. Jenže ono to tak jednoduché není. Občas mě zamrzí, že když dostanu gól, lidi mi začnou spílat: Má 206 centimetrů a nic nechytí! Ovšem největší hrůzu mám z něčeho jiného."

Povídejte…

"Bojím se situace, že vyběhnu do tmy, útočník se mě rozhodne přehodit, já pro ten lob budu couvat, oči jen na míči, v jeden moment pro něj vyskočím a hlavou si křápnu o břevno. Z toho mám normálně noční můry! Mě už se to totiž kdysi dávno v Česku stalo… A pořád to cítím, jako by se to přihodilo teď. Nepříjemná záležitost…"

Pojďme k příjemnějším věcem. Vývojáři populární počítačové hry FIFA vás dlouhodobě vedou jako nejvyššího hráče, který je v ní k dispozici…

"Díky tomu jsem točil i jedno zajímavé video na Youtube. A to se samotným ChrisemMD, který je v Anglii obrovským pojmem. Jeho videa tu odebírají miliony lidí, živí se tím. Já přitom neměl ani šajn, kdo to je, nejsem člověk, který by tímhle žil nebo tenhle styl práce uznával. On si mě našel právě díky hře FIFA. A tak se svým kámošem kopali 100 střel na jejího nejvyššího gólmana. Dali mi sice celkem asi jen osm gólů, čtyři každý, ale jeden naprosto z říše snů. Právě ten Chris vystřelil takovou šibenici, kterou už nikdy v životě nezopakuje. Neskutečný gól! Měl jsem k míči sice asi tak daleko jako do Premier League, ale pak jsem říkal, že to by byla i škoda chytat. To jsou góly pro lidi."

Jaké jste měl na video ohlasy?

"Když se ten klip dostal ven, chodily mi stovky zpráv, lidi z toho byli úplně vyřízený. Pro některé jsem tím, že jsem to video s ním mohl natočit, dokonce ztělesnil takový sen, který se z nějakého důvodu stal skutečností. Dělal spoustu fotbalových videí, třeba jak trénoval pod Artetou v Arsenalu, nebo s Kevinem de Bruynem, dokáže se dostat na ten nejvyšší level. To stejné video jako se mnou točil i třeba s Benem Fosterem (někdejším gólmanem anglické reprezentace – pozn. aut.). Kdekoliv teď hraju, nepamatují si mě jako nejvyššího hráče, ale jako toho gólmana z videa s ChrisemMD…"