Opět přichází rok Arsenalu, míní legenda Gunners Gilberto Silva

Arsenal vede v tabulce Premier League před Manchesterem City o pět bodů plus má jeden zápas k dobru. A očekávání fanoušků ohledně možnosti získat první titul od sezóny 2003-2004 začíná strmě narůstat. Redakce webu Flashscore si promluvila s jedním z pamětníků tohoto titulu, členem Invincibles, brazilským záložníkem Gilbertem Silvou.  

Opět přichází rok Arsenalu, míní legenda Gunners Gilberto Silva

Poté, co Gilberto Silva vyhrál v roce 2002 s Brazílií mistrovství světa v Jižní Koreji a Japonsku, udělal jeden z největších kroků své kariéry. Opustil Atletico Mineiro a za 4,5 milionu liber přestoupil do Arsenalu Arséna Wengera. Tam nejprve odmítl dres s číslem 6 klubové legendy Tonyho Adamse, získal si respekt fandů a brzy i Wengerovu důvěru. Během šesti sezón na tehdejším Highbury pak Gilberto Silva vyhrál dvakrát FA Cup, dvakrát Community Shield a především získal tu nejdůležitější výhru. V sezóně 2003/04 ovládl Arsenal Premier League. Gilberto Silva tak mluví se zkušenostmi člověka, který se zapsal do historie a získal naprostý respekt fandů Arsenalu. Ti jej dokonce poctili přezdívkou "Neviditelná zeď." A nyní je Gilberto Silva přesvědčen, že by to konečně mohl být opět rok Arsenalu.

"Arsenal konečně odvádí po mnoha potížích dobrou práci. Klub má nyní konzistentní tým, který se zformoval v průběhu času, sází na mladé hráče a Mikel Arteta odvádí vynikající práci," zhodnotil současnou situaci Gilberto  Silva v exkluzivním rozhovoru pro Flashscore. Bývalý hráč, který nyní žije v Portugalsku, chválí v první řaděl práci Mikela Artety a upozorňuje na jeho odolnost. “Změny ve filozofii práce anglického klubu se vždy dělají těžko. Arteta si dokázal v Arsenalu prosadit svou. Jako třeba že nemá smysl najímat hráče, aniž by jim byl poskytnut dostatečný čas a potřebná podpora," chválí Silva.

"Musíte mít nervy z oceli, abyste se vypořádali s vnějším tlakem - ze strany tisku a fanoušků - a dosáhli výsledku," vysvětluje bývalý kapitán Arsenalu a je přesvědčen, že právě teď by mohl nastat ten správný okamžik pro triumf londýnského klubu. Zdůrazňuje ale, že je nutno udržet koncentraci, a to zejména proto, že tlak na výsledky se začne kolo od kola zvyšovat.  "Doufám, že všechno půjde dobře. Arsenal vítěsztví potřebuje, aby se snížil dlouhodobý tlak. Tým typu Arsenalu potřebuje být mistrem."

Sám o své podpoře týmu nepochybuje. Jednou Gunner, navždy Gunner. Gilberto se tímto heslem pyšní. Klub mu leží na srdci a vzpomínky na zlaté časy ho nutí znovu prožívat svůj intenzivní vztah k severnímu Londýnu a velké bitvy na anglických hřištích. A rozpovídal se i o hrdosti, že měl ve své hráčské kariéře privilegium zvednout nad hlavu trofej za vítězství v  Premier League. Právě s Arsenalem. "Je to otázka mentality, silné mentality, toho, jak se musíte jako sportovec nastavit. Získat tituly s klubem, jako je Arsenal, je něco úžasného, fantastického. Lidé vás uznávají, váží si vás," tvrdí Silva. "Množství lidí, kteří mi posílají zprávy a prokazovat respekt, je velmi velké. Od té doby, co jsem přestal hrát, jsem měl možnost se na stadion mnohokrát vrátit a přijetí je vždy fantastické.”