Chelsea se s délkou kontraktů rozjela, UEFA už hledá způsob, jak tuto díru v systému zacelit

Mudryk ze Šachťaru na osm let, Badiashile z Monaka na sedm, Fofana z Molde na šest. Chelsea svým posilám nabízí kontrakty délkou inspirované zámořskými soutěžemi.  

Chelsea se s délkou kontraktů rozjela, UEFA už hledá způsob, jak tuto díru v systému zacelit

UEFA už začala podle The Times hledat způsob jak odstranit mezeru v legislativě o finančním fair play, která týmům umožňuje umořovat přestupové poplatky při dlouhých hráčských smlouvách. Současný výklad pravidel umožňuje týmům rozložit všechny vynaložené přestupové poplatky na celou dobu trvání hráčské smlouvy. A právě tuto alternativu využil nový majitel Chelsea Todd Boehly, když nově podepisovaným hráčům začal nabízet bezprecedentně dlouhé kontrakty. 

Osm a půl letá smlouva Mychaila Mudryka je tak nejdelší v historii Premier League a umožňuje Chelsea rozložit dopad výdajů ve výši 80 milionů liber na tuto dobu, což je výrazně lépe zvládnutelné. Tento přístup se podle deníku The Times nelíbí konkurenci a řada klubů anglické Premier League vyjádřila znepokojení. UEFA tak má nyní zkoumat možnosti, jak omezit platnost smluv na maximálně pět let.

Toto nařízení už do jisté míry platí, když současná pravidla UEFA omezují kluby na nabízení pětiletých smluv. Ale jen v případě, že zákony dané země nepovolují delší smlouvy. V Anglii po brexitu nicméněí žádná pravidla tohoto typu neexistují, Chelsea tak maximálně využila svobody, která jí byla poskytnuta a vyhnula se limitům na přestupy implikované Fair Play Policy. UEFA nyní hledá způsob jak tuto možnost zavřít, a zvažuje pravidlo, podle kterého by se sumy za přestupy hráčů nemohly odepisovat déle než pět let. A to bez ohledu na podepsanou smlouvu. Na Chelsea to nicméně v případě hráčů které už podepsala nebude mít vliv.