Působení Artety má na Arsenal naprosto transformační dopad, obdivuje práci španělského kouče Gunners liverpoolský Lijnders

Když se Arsenal v nedávné době utkal s Liverpoolem, mezi Mikel Artetou a Jurgenem Kloppem to možná začalo vřít, z Anfield Road nicméně stále zaznívá maximální respekt vůči manažerovi Gunners.

Působení Artety má na Arsenal naprosto transformační dopad, obdivuje práci španělského kouče Gunners liverpoolský Lijnders

Gunners se i po pauze kterou vyplnilo mistrovství světa hřejí na špici Premier League, aktuálně s pětibodovým náskokem před druhým Manchesterem City, a jeho kouč Mikel Arteta dál sklízí pochvaly fotbalových odborníků. Za kvalitu s jakou během posledních tří let dokázal otočit kormidlem Arsenalu, který po odchodu Arsena Wengera dlouhodobě tápal. Jako poslední se do zástupu blahořečících postavil dlouholetý asistent Liverpoolu a podle mnohých budoucí trenér některého z velkoklubů, Pep Lijnders.

"On ten klub proměňuje. Od podlahy. Větší kompliment ve fotbale neexistuje," okomentoval Artetovu práci v Arsenalu pro poslední vydání respektovaného magazínu FourFourTwo Pep Lijnders. Ten v minulosti mimochodem prošel několika trenérskými kursy právě s Artetou. "Miloval jsem každou sekundu. Mikel a já jsme tehdy byli ve stejné pozici: on asistoval Pepu Guardiolovi, já Jurgenovi. Zvědavost a respekt - je mezi námi tolik podobností. Jsem šťastný za jeho cestu - jeho úspěch - a to i přesto že jsme konkurenti. Chci, aby se lidem, kterých si vážím, dařilo. Teda, samozřejmě, ne nutně proti nám,” dodává Lijnders.

Především v této sezóně Arteta sklízí záplavu chvály (mimo jiné od televizních expertů jako je Gary Neville, Rio Ferdinand nebo Gary Lineker) s jakou trpělivostí dokázal vypiplat mladý kádr Arsenalu v čele s Buyako Sakou a Martinem Odergaardem od bodu, kdy tento je schopen konkurovat mnohem zkušenějším, a na přestupovém poli řádově intenzivněji utrácejícím Manchesterům nebo Chelsea. Bude se Arteta v záři reflektorů hřát i na konci sezóny?