Osmifinále v Kataru: Oranjes postupují na úkor USA, Messi pomohl zdolat Austrálii

Reprezentanti Nizozemska porazili USA 3:1 a jsou prvními čtvrtfinalisty mistrovství světa v Kataru. Výběr trenéra Louise van Gaala se v pátek utká o postup do semifinále buď s Argentinou, nebo Austrálií. Jejich vzájemný souboj je na programu dnes od 20:00 SEČ.

Osmifinále v Kataru: Oranjes postupují na úkor USA, Messi pomohl zdolat Austrálii

"Oranje" si rozhodující náskok vypracovali už v prvním poločase, kdy se po přihrávkách Denzela Dumfriese trefili Memphis Depay a Daley Blind. V 76. minutě snížil střídající Haji Wright, ale o pět minut později uklidnil evropský celek Dumfries.

Nizozemci od loňské porážky v osmifinále Eura od českého týmu neprohráli 19. utkání za sebou a na světovém šampionátu zvládli třetí osmifinále po sobě. Při poslední účasti na turnaji v roce 2014 získali bronz. Jejich maximem je stříbro z let 1974, 1978 a 2010.

Spojené státy na MS uspěly v jediném z pěti osmifinále (v roce 2002). Jejich největším úspěchem nadále zůstává třetí místo z prvního šampionátu v roce 1930.

Američané už ve třetí minutě mohli jít vedení, brankář Noppert ale levou nohou zastavil Pulisicovu střelu. Naopak Nizozemci se z první šance nemýlili a po povedené kombinační akci v 10. minutě skórovali. Dumfries přihrál do vápna na zcela osamoceného Depaye a útočník Barcelony střelou k tyči nedal Turnerovi příležitost zasáhnout. Depay se 43. trefou osamostatnil na druhém místě v historickém pořadí nejlepších nizozemských střelců. Na prvního Van Persieho mu schází sedm gólů.

Dlouho se pak žádné šance nerodily, ale před odchodem do šatny Nizozemci navýšili náskok po podobné akci. Dumfries další přihrávkou našel v šestnáctce Blinda a záložník Ajaxu přízemní ranou překonal Turnera.

Zkraje druhé půle se po rohovém kopu dostal míč k Reamovi, americký stoper ale z malého vápna ideálně nezakončil a neoslavil gólově 50. reprezentační start. Vzápětí si na opačné straně dal málem vlastní branku jeho parťák z obrany Zimmerman, jenže gólman Turner balon vyrazil. McKennie poté přestřelil nizozemskou branku, Depayův pokus vytáhl Turner nad. Americký brankář si poradil i s ranou střídajícího Koopmeinerse zpoza vápna.

V 75. minutě Depay zpětnou přihrávkou "namazal" míč dalšímu příchozímu hráči z lavičky Wrightovi, který obehrál Nopperta a vystřelil, radost z gólu mu ale včasným odkopem překazil Dumfries.

Za okamžik se ale Wright dočkal, poté co se vložil do přihrávky Pulisice a kuriózním zakončením přehodil Nopperta. Američané zvýšili úsilí, jenže naděje na vyrovnání jim vzal Dumfries. Hráč milánského Interu si naběhl na Blindův centr a z voleje na vzdálenější tyč dal výsledku konečnou podobu.

"Oranje" neprohráli s USA v pátém ze šesti vzájemných utkání, v předchozích případech šlo vždy o přípravné duely.

Nizozemsko - USA 3:1 (2:0)

Branky: 10. Depay, 45.+1 Blind, 81. Dumfries - 76. Wright. Rozhodčí: Sampaio - Boschilia, Pires (všichni Braz.) - Gallo (video, Kol.). ŽK: Koopmeiners, F. de Jong (oba Niz.). Diváci: 44.846.

Nizozemsko: Noppert - Timber, Van Dijk, Aké (90.+3 De Ligt) - Dumfries, De Roon (46. Bergwijn), F. de Jong, Blind - Klaassen (46. Koopmeiners) - Gakpo (90.+3 Weghorst), Depay (82. Simons). Trenér: Van Gaal.

USA: Turner - Dest (75. Yedlin), Zimmerman, Ream, Robinson (90.+2 Morris) - Adams - Musah, McKennie (67. Wright) - Weah (67. Aaronson), Ferreira (46. Reyna), Pulisic. Trenér: Berhalter.

Argentina udolala Austrálii, Messi oslavil gólem 1000. zápas

Hráči favorizované Argentiny udolali Austrálii 2:1 a stali se druhými čtvrtfinalisty mistrovství světa v Kataru. Úřadující vítězové jihoamerického šampionátu si v pátek zahrají o postup do semifinále s Nizozemskem, které dnes porazilo Spojené státy 3:1.

Argentince v Rajjánu poslal do vedení ve 35. minutě kapitán Lionel Messi a stylově oslavil 1000. utkání v profesionální kariéře. Pětatřicetiletý hvězdný útočník ve vyřazovací fázi MS skóroval poprvé a na katarském turnaji potřetí. Krátce po změně stran zvýšil Julián Álvarez. Osmifinále v 77. minutě zdramatizoval vlastní brankou Enzo Fernández, ale na senzaci Australané nedosáhli.

Outsideři v úvodu výborně bránili a Argentinu k ničemu nepouštěli. Messi ale ve 35. minutě využil jedinou šanci prvního poločasu. V šestnáctce převzal míč a umístěnou přízemní střelou překonal brankáře Ryana. Sedminásobný držitel Zlatého míče devátou trefou na MS předčil legendárního Diega Maradonu, víc branek má z Argentinců na kontě už pouze Gabriel Batistuta (10).

Messi z tisícovky soutěžních zápasů od října 2004 odehrál 169 za argentinskou reprezentaci, 778 za Barcelonu a 53 za současný tým Paris St. Germain. Během této doby zaznamenal 789 gólů proti 129 různým soupeřům. K tomu rodák z Rosaria přidal 338 asistencí.

Nezáživný zápas pokračoval i v úvodu druhé půle. Messi se dostal k další střele, ale tentokrát Ryana nepřekonal. Australský gólman však v 57. minutě zariskoval při rozehrávce, Álvarez mu sebral míč a střelou do prázdné branky na chvíli favorita uklidnil. Útočník Manchesteru City na turnaji skóroval podruhé.

Argentincům se cesta za hladkým vítězstvím nečekaně zkomplikovala v 77. minutě, kdy Fernández tečoval do vlastní branky Goodwinovu střelu. Vzápětí mohl po individuální akci vyrovnat Behich, ale střídající obránce Lisandro Martínez jeho pokus na poslední chvíli zblokoval.

"Albiceleste" měli v závěru velký tlak i šance. Náhradník Lautaro Martínez po Messiho přihrávce v jasné pozici vypálil nad břevno, útočník Interu Milán poté v dalších šancích v nastavení neprostřelil Ryana. Jeho protějšek Emiliano Martínez těsně před koncem Argentině zachránil vítězství, když vychytal střídajícího Kuola.

Australským maximem na mistrovství světa zůstává osmifinále, kde "Socceroos" vypadli i před 16 lety. Argentina na letošním šampionátu po úvodní šokující porážce 1:2 se Saúdskou Arábií zvítězila třikrát po sobě.

Argentina - Austrálie 2:1 (1:0)

Branky: 35. Messi, 57. Álvarez - 77. vlastní Fernández. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Irvine, Degenek (oba Austrálie). Diváci: 45.032.

Argentina: E. Martínez - Molina (80. Montiel), Romero, Otamendi, Acuňa (72. Tagliafico) - De Paul, Fernández, Mac Allister (80. Palacios) - Álvarez (71. Lautaro Martínez), Messi, Papu Gómez (50. Lisandro Martínez). Trenér: Scaloni.

Austrálie: Ryan - Degenek (72. Karacic), Souttar, Rowles, Behich - Leckie (72. Kuol), Baccus (58. Hrustic), Mooy, McGree (58. Goodwin) - Duke (72. Maclaren), Irvine. Trenér: Arnold.