MS v datech: Aktivní Mitrovič, brazilský motor Casemiro, Alisson 180 minut bez zákroku a střelec Fernandes

Devátý hrací den šampionátu v Kataru nabídl zápasy velkých favoritů a těžkých vah. Fanoušky ovšem potěšily hlavně první dva duely, od kterých se možná tolik nečekalo. Další díl Kataru v datech nabízí to nejzajímavější z druhého pondělí na 22. světovém šampionátu.

Šestigólová přestřelka na úvod

Srbové se proti Kamerunu stali prvním týmem na světovém šampionátu, který dokázal dát v nastavení první půle jakéhokoliv utkání dva góly. Když pak po jedné z nejpohlednějších akcí dosavadního průběhu turnaje zvyšoval útočník Aleksandar Mitrovič už na 3:1, vypadalo to na jasnou záležitost.

Útočník Fulhamu vypálil během zápasu celkem sedmkrát, žádná z jeho dalších tutovek se ovšem neujala, a tak přišel zákonitě trest na druhé straně, a to hned dvojnásobný.

Klíč k němu se jmenoval Vincent Aboubakar, kterého vytasil trenér Song v 55. minutě jako svoji tajnou zbraň, a bývalý útočník Porta nebo Besiktase se během krátké chvíle odvděčil gólem a přihrávkou.

Nádherný zápas tak skončil remízou 3:3 a Kamerun ukončil osmizápasovou šňůru porážek na mistrovství světa, která trvala od roku 2002.

Kudus jako klíč k úspěchu

Hráči Koreje v prvních třech poločasech na turnaji nevypálili ani jednou na bránu. Ve druhé půli proti Ghaně jim ovšem stačily jen necelé tři minuty na to, aby skórovali dvakrát. Bohužel pro ně to však bylo za stavu 0:2 pro Černé hvězdy a Ghana nakonec divoké utkání vyhrála především díky dvougólovému Mohammedu Kudusovi 3:2.

Korea byla v tomto duelu aktivnějším týmem a afrického soupeře předčila prakticky ve všech útočných statistikách. Připsala si navíc i pětatřicet centrů ze hry, čímž vyrovnala rekord šampionátu.

O tom, jak moc chtěl tým kolem národního miláčka Sona uspět, svědčí i průměrná pozice hráčů během utkání, kdy prakticky sedm z deseti Korejců v poli hrálo na útočné polovině. Na straně Ghany bychom napočítali jen tři.

Brazilský motor Casemiro

Brazilská fotbalová samba se dlouho tříštila o strojové tempo Švýcarů, kteří vsadili na poctivou obranu a dlouho jim tento plán vycházel. Po šestnáctém bezgólovém prvním poločasu na turnaji ukončil ofenzivní trápení Kanárků až v 83. minutě Casemiro.

Záložník Manchesteru United operoval proti Švýcarům tradičně na velkém prostoru, přesně tak jak od defenzivního štítu očekáváte a trochu přehlížený muž byl motorem Titeho družiny.

Brazílie neprohrála na světových šampionátech už sedmnáct utkání v základní skupině v řadě a počtrnácté za sebou postoupila do vyřazovací fáze turnaje. Na tom letošním zatím neobdržela ani gól a gólman Alisson se rozhodně nepředře.

Během dvou utkání nemusel vytáhnout ani jeden zákrok a i proto udržel dvě nuly. V porovnání s Polákem Szczesnym, který ke dvěma čistým kontům musel už devětkrát zabránit gólu, vypadá tento údaj poněkud úsměvně.

U všeho byl Fernandes

Čtvrté utkání dne pak rozluštilo tajenku o třetím týmu, který si po Francii a Brazílii zajistil postup ze skupiny. Je jím Portugalsko, které přehrálo Uruguay poměrem 2:0. Jihoameričané na turnaji stále čekají na první gól a podle mnohých černý kůň šampionátu je tak hodně za očekáváním. U všeho důležitého z pohledu Portugalců pak byl Bruno Fernandes.

Osmadvacetiletý špílmachr dal oba góly a i díky němu Portugalci vyhráli dva zápasy na mistrovství světa v řadě poprvé od roku 2006. Fernandes je aktuálně s bilancí 2+2 společně s Kylianem Mbappém navíc jediným hráčem, který byl namočený už do čtyř gólů.

Takový byl devátý hrací den v Kataru. Mimochodem byl zatím gólově nejbohatší, tak doufejme, že nás podobná nadílka čeká i v příštích dnech.

MS v datech: Nezvykle slabá čísla De Bruyneho, 2 kostarické dotyky, Kovačič jako Matthäus a Füllkrug à la Götze