Premier League by proti potenciálním novým vlastníkům Liverpoolu nebo Manchesteru United nezasáhla

V anglické Premier League jsou na prodej dva nejtradičnější kluby z tradičních. V rozmezí několika měsíců dali američtí majitelé na trh jak Liverpool tak  Manchester United. A celá Anglie teď žije tím, kdo tyto kolosy koupí.

Premier League by proti potenciálním novým vlastníkům Liverpoolu nebo Manchesteru United nezasáhla

Premier League neplánuje podle informací webu 90min zasáhnout ve smyslu, že by zabránila případným investicím ze Saúdské Arábie do Manchesteru United nebo Liverpoolu. Oba kluby jsou podle nedávných informací na prodej, když se Fenway Sports Group a rodina Glazerů rozhodli z nejvyšší anglické soutěže stáhnout a oba týmy jsou - krom jiných zájemců - velmi intenzivně spojovány se zájmem investorů z Arabského poloostrova. 

Tito potenciální majitelé jsou na ostrovech přitom považováni, vzhledem k nedemokratickému charakteru režimů v Saudské Arábii a spol. za kontroverzní. A když saudskoarabský suverénní investiční fond loni přebíral Newcastle, čelil vedle protestů části fanoučků zdlouhavému právnímu procesu, aby prokázal, že skupina vedená saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem (který je faktickým vládcem země) nemá žádné (sic!) vazby na vládu země. Premier League nakonec rozhodla, že žádné takové propojení neexistuje, a prodej Newcastlu schválila.

Toto rozhodnutí bylo považováno za velmi kontroverzní a na Premier League se od tohoto momentu snášejí otázky ohledně její ochoty schválit prodej saúdským investorům. Přičemž mnozí kvůli špatnému stavu lidských práv v této zemi požadují, aby jim bylo zakázáno podávat jakékoli budoucí nabídky na převzetí. Saudové jsou nicméně jen jedním ze zájemců o anglické kluby, ve spekulacích anglických médií se vyskytují další zájemci o “fotbalové rodinné stříbro” jako je třeba nejbohatší Brit Jim Ratcliffe nebo americká společnost Apple.