Nejzajímavější momenty 1. kola skupin světového šampionátu v Kataru

Zápis Cristiana Ronalda do historie, dvojí metr při posuzování penaltových zákroků, řešení milimetrových ofsajdových situací i dlouhé nastavování jak v prvním, tak ve druhém poločasu. O tom všem už bylo napsáno poměrně dost. Co ale dalšího nabídlo úvodní kolo skupin světového šampionátu v Kataru?

Bez červené karty
Úvodní kolo základních skupin se překvapivě obešlo bez červené karty. Přitom na začátku šampionátu tvrdil šéf komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina, že tvrdé zákroky budou trestány přísněji. Tvrdších zákroků sice velké množství nebylo, ale několik červených karet uděleno být mohlo. Pro srovnání, před čtyřmi lety v Rusku byly v základní skupině k vidění tři červené karty, před osmi lety v Brazílii hned devět.

Čtyři bezgólové zápasy
V Rusku se rozhodně bylo na co dívat. Za celé mistrovství světa se odehrál jediný zápas, ve kterém nepadla branka. Stalo se tak v základní skupině C, kdy si body po bezbrankové remíze rozdělily reprezentace Francie a Dánska. V roce 2014 bezgólových zápasů bylo v základní skupině sedm, další dva přišly v play-off. V Kataru se ale zatím až na výjimky hraje poměrně defenzivně, především v prvních poločasech. A po prvních zápasech už máme hned čtyři klání, která branku nenabídla.

Last minute branky
Tento jev samozřejmě souvisí s pořádnou porcí nastavených minut. Obecně je za last-minute branku považován gól, který byl vstřelen po čase 85:00. Ty byly k vidění hned ve čtyřech případech a padlo jich celkem šest. Další tři góly zaznamenali hráči v rozmezí 80:00 – 84:59.

Jako první se v injury-time prosadil Jack Grealish, v tomtéž utkání jej následoval Mehdi Taremi. Za Nizozemce v deváté minutě nastavení skóroval Davy Klaassen, Španělsko deklasovalo Kostariku i díky trefě Carlose Solera z 90. minuty a ve druhé minutě nastavení skóroval i Álvaro Morata. Jako poslední se takto prosadil Osman Bukari z Ghany, jeho branka k bodům nevedla.

Senzační otočky Saúdské Arábie a Japonska

Naprostou senzací jsou prohry Argentiny a Německa od Saúdské Arábie, respektive Japonska. Na Saúdskou Arábii byl vypsán předzápasový kurz 33, na Japonce 8,1. Favorité sice zvládli úvodní poločas, po pauze ale o vítězství přišli. A nechceme ani vědět, jaké v té době musely být na outsidery kurzy. Nuže, dalo se solidně zabezpečit.

Giroud vystřelil na branku. A dorovnal Henryho

Vzpomínáte na úspěšný šampionát Francie z před čtyř let? Tak vězte, že hlavní útočník mistrů světa v Rusku ani jednou nevystřelil na branku a logicky tak nevstřelil jedinou branku. Jedním dechem ale rozhodně dodejme, že pro svůj národní tým odvedl pořádný kus černé práce. V Kataru neměl být útočníkem číslo jedna ani náhodou, přednost měli Karim Benzema i Christopher Nkunku. Oba ale ze hry na poslední chvíli vypadli a Giroud se tak znovu dostal do základní sestavy.

A tentokrát už střílel. Austrálii složil dvěma góly a vyrovnal rekord Thierryho Henryho v počtu reprezentačních branek. Je navíc velmi pravděpodobné, že ještě v Kataru dosáhne na dvaapadesátou branku, kterou Henryho definitivně překoná.

Eriksen s kapitánskou páskou

Všichni si dobře pamatujeme na úvodní utkání Dánska při evropském šampionátu v loňském roce proti Finsku. V závěru první půle zkolaboval Christian Eriksen a na hřišti musel být oživován. Výrazně při tom pomáhal i kapitán dánské reprezentace Simon Kjaer. Vše dopadlo nadmíru dobře a oba se opět sešli na velké akci.

Proti Tunisku sice Dánové nezvítězili, po hodině hry ale došlo ke krásnému momentu. Střídající dánský kapitán totiž svou pásku předal právě Eriksenovi.

Lewandowski a jeho „světové“ trápení
Robert Lewandowski je vynikajícím kanonýrem, o tom netřeba pochybovat. Jakmile ale přijede čtyřiatřicetiletý útočník na světový šampionát, je problém. Polský forvard absolvoval své první mistrovství světa před čtyřmi lety v Rusku.

Proti Senegalu, Kolumbii a Japonsku odehrál plných 270 minut, střelecky se ale neprosadil. V Kataru hraje Lewandowski dost možná svůj poslední světový šampionát, a je možné, že zůstane bez jediné vstřelené branky. Obrovskou šanci měl v úvodním utkání proti Mexiku, v 58. minutě ale neproměnil penaltu a jeho „světové“ trápení je tak stále realitou.

Suárez, Núňez a Son? Bez střely poprvé ve 21. století
Darwin Núňez, Luis Suárez a poté také Edinson Cavani, na opačné straně Heung-Min Son či Ui-Jo Hwang, bývalý kanonýr Bordeaux. To je značná ofenzivní síla, která by měla přinést spoustu branek.

To se ale ve vzájemném utkání mezi Uruguají a Jižní Koreou nestalo – a co víc, k vidění nebyla jediná střela mezi tři tyče. Něco takového světový šampionát v novém tisíciletí nepamatuje

Vynucená střídání/nasazování nedoléčených hráčů
Dalo se to očekávat. Náročná sezóna je teprve ve své polovině a na světovém šampionátu je tedy náchylnost ke zranění vyšší. To se potvrdilo už v prvním kole základních skupin.

Čtyři hráči museli hřiště opustit už v první půli (Alireza Beiranvand, Salman Al Faraj, Thomas Delaney a Lucas Hernández) a zdravotní potíže si ze svých zápasů odnesli i Harry Kane, Harry Maguire, Nikola Vlašič, Neymar, Abdou Diallo, Cheikhou Kouyaté, Noussair Mazraoui, Yasser Al Shahrani a Danilo.

Hned pro tři hráče šampionát skončil – Delaney (Dánsko), Al Shahrani (Saúdská Arábie) a Hernández (Francie). Do základních skupin už by neměli zasáhnout Neymar, Vlašič a Danilo.

Na opačné straně se hned na úvod našlo několik hráčů, kteří si přinesli zdravotní potíže již z dřívějška, ale do utkání svých zemí nakonec nastoupili.

Z předchozího průběhu sezóny měli zranění James Maddison, Kyle Walker, Hugo Guillamón, Filip Kostič, Memphis Depay a Heung-Min Son. Právě posledně dva jmenovaní ale v prvních zápasech nastoupili. Son od první minuty, Depaye potřeboval kouč Louis van Gaal od 62. minuty.

Famózní trefa Richarlisona
Gólem úvodního kola skupin mistrovství světa je zcela jednoznačně zásah Richarlisona v utkání mezi Brazílií a Srbskem. Útočník anglického Tottenhamu zaznamenal obě branky duelu, především ta druhá ze 73. minuty ale stála za to.

Po přihrávce šajtlí od Juniora Viníciuse si Richarlison zpracoval míč a nůžkami jej parádně poslal za bezmocného Milinkoviče-Saviče. Richarlison tak potvrdil, že akrobatická zakončení mu skutečně jdou.