Jsme průkopníci koučování, na které tu nikdo nebyl moc zvyklý, říká kouč Dynama Zápotočný. Jak se rozešel se Starkou?

Kdyby šlo všechno podle plánu, už dnes by ho čekal první zápas na lavičce Českých Budějovic. Pohárový duel Dynama s Hradcem Králové byl sice odložený, to však nemění nic na tom, že Tomáš Zápotočný odvedl v holportu s Markem Niklem za týden na jihu Čech kus poctivé práce. O svém novém angažmá se charismatický kouč rozhovořil pro eFotbal.cz. 

Jsme průkopníci koučování, na které tu nikdo nebyl moc zvyklý, říká kouč Dynama Zápotočný. Jak se rozešel se Starkou?

Začněme tím, jak moc náročné bylo pro vás rozhodnutí se z Příbrami vydat do Českých Budějovic?
Náročné to bylo samozřejmě hodně. Opustil jsem svou rodnou Příbram, navíc v situaci, kdy jsme vedli druhou nejvyšší soutěž. Nebylo to jednoduché. Šlo ale o přesun z druhé ligy do první. To bylo rozhodující. A musím říct, že po pár dnech v Dynamu jsme s Márou fakt nadšení.

Co všechno vás v novém klubu potěšilo?
Našli jsme tu vysoce profesionální prostředí. Od přístupu pana Koubka (majitele klubu) až po zázemí, regeneraci, tréninkové zázemí i práci všech kluků v kádru. Jsme fakt spokojení. Je vidět, že celé je to tady o stupínek výš. Podmínky k tréninkovému procesu jsou tu zkrátka o něčem jiném než na úrovni druhé ligy.

Jaký cíl před vámi vytyčil pan Koubek?
Podle majitele by Dynamo mělo patřit do středu tabulky první ligy. Zkrátka by mělo být někde kolem osmého místa, což si my s Markem plně uvědomujeme. V žádné případě ale nechci kritizovat práci svého předchůdce Jozefa Webera. Sám nesnáším, když někam přijde nový trenér a začne komentovat toho, co mužstvo vedl před ním. Tohle dělat rozhodně nebudu. My se budeme snažit odvést co nejlepší práci. S tím, že primárním cílem je samozřejmě záchrana.

Přestěhujete se z Příbrami do Českých Budějovic?
Ano. Myslím, že je to rozumné. Byla to i jedna z podmínek pana Koubka. Dynamo teď potřebuje trenéra, který to posune zase o kus dál. Někoho, kdo svou prací bude žít 24 hodin, jak se říká.

Jak však vnímáte to, že v Příbrami jste hráli o postup a teď vás čeká boj o záchranu?
Už jen možnost trénovat v nejvyšší soutěži je pro mě obrovská výzva. Životnost trenérů tady v Čechách všeobecně není dlouhá, s tím do toho jdete. Moc bych si přál, abychom to s Márou (Niklem) trochu zlomili a vydrželi tady delší čas. Uděláme pro to maximum. Doufám, že se nám bude dařit a odvedeme pro Dynamo to, proč si nás sem vybrali.

Jak se vám s Markem Niklem spolupracuje?
Myslím, že se skvěle doplňujeme. Oba jsme trochu jiní, fotbal vidí každý z nás vlastníma očima. Marek je větší introvert než já, to však není vůbec na škodu. Nemáme to rozdělané tak, že jeden z nás je hlavní a ten druhý asistent, na tohle si nehrajeme. Věřím, že svým způsobem jsme průkopníci koučování, na které tu nebyl nikdo zvyklý. Vážně věřím, že můžeme být úspěšní.

A jak podle vás dopadne Příbram? Zvládne postoupit o patro výš?
Pevně doufám, že ano. Budu jim moc držet palce. Odmalička jsem Příbramák, v tom klubu mám velký kus srdce. Co jsem někde slyšel, tým by měl převzít Dušan Uhrin mladší. To je hodně zkušený trenér, o Příbram tak nemám vůbec strach.

A jak šéf Příbrami Jaroslav Straka reagoval na váš odchod?
Nečekal to, byla to pro něj rána. Ale rozešli jsme se v dobrém, podali jsme si ruku. Nechtěl nám bránit v odchodu za lepším. Nemohu na něj říct křivého slova.

Blíží se přestupní období. Budete po vedení žádat posily i právě z Příbrami?
Nějaké hráče máme vytipované, bavili jsme se o nich i přímo s panem Koubkem. Jména však radši prozrazovat nebudu, aby nám je ještě někdo neodlákal.