Na titul bych si v tuhle chvíli tipnul Slavii. Sparta musí vrátit kotel na stadion, říká trenér Pulpit

Podzimní část ligy je v cíli a i vzhledem k nečekanému klopýtání Plzně na konci první půlky závodu bude před námi navýsost zajímavé jaro. Souhlasí s tím i známý trenér a fotbalový odborník Martin Pulpit. Jak vidí boj o titul i o záchranu? A jaký problém musí Sparta přes pauzu vyřešit? I o tom Pulpit mluvil v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Na titul bych si v tuhle chvíli tipnul Slavii. Sparta musí vrátit kotel na stadion, říká trenér Pulpit

Ukázalo se, že po náročném programu začal Plzni docházet dech?
Myslím, že to naznačoval i trenér Bílek. Plzeň nemá až tak široký kádr, k rotaci hráčů tam během sezony moc nedocházelo. Určitě se tak na klucích mohla na závěr podzimu projevit únava. Tím ale nechci podceňovat výkon Pardubic. Jejich motivace vytáhnout se na Plzeň, sehrát s ní dobrý výsledek, byla obrovská.

Celkově se Pardubice jevily v závěru podzimu dost slušně, naopak Zlínu se moc nedařilo. Očekáváte, že si během jara postavení v tabulce prohodí?
Ve Zlíně jsem byl, zachraňoval jsem ho v druhé lize. Z posledního místa jsem ho vytáhl skoro až na postupovou příčku. Ale jak už to tak u mě bývá, po sezoně mi poděkovali a byl jsem odejit. Jedním z mých asistentů tehdy byl i právě Honza Jelínek. Známe se, je mi líto, že teď musel skončit. Bohužel je však pravda, že výsledky Zlína v závěru podzimu dobré vážně nebyly. Souhlasím s vámi, že nejspíš právě tyhle dva týmy si to na jaře rozdají o to, kdo z nich se dokáže vyhnout přímému sestupu do druhé ligy.

Neměl by podle vás Zlín v zimě razantně posílit kádr?
V každém klubu by si měli budovat kádr podle toho, jak styl hry chtějí produkovat. Pardubice ani Zlín však rozhodně nepatří mezi ty bohatší, nějaké velké přestupové manévry se tam nikdy neroztáčely. Tak uvidíme, co se bude v zimě dít.

Jak v tuhle chvíli vidíte jarní boj o titul?
Je jasné, že si to o titul rozdají Plzeň, Slavia a Sparta. Myslím, že nás čeká fakt krásný boj. Nejhorší výchozí pozici má v tuhle chvíli Sparta, ale to se ještě může otočit. Kdybych si však měl teď tipnout, kdo to dotáhne až k prvnímu místu, řekl bych Slavii.

Jak se vám líbí Baník, jenž se hodně zvedl po příchodu Pavla Hapala?
Už za Pavla Vrby jsem říkal, že Baník by měl hrát mnohem výš, že svou kvalitou patří do horní poloviny tabulky. Myslím, že se to teď potvrzuje. Jsem moc rád, že nový trenér mužstvo zvedl a že se Baník pomalu dere směrem vpřed.

Ke skvělým výkonům se v Ostravě rozehrál srbský rychlík Srdjan Plavšič, jenž však smluvně patří Slavii. Skončí to podle vás tak, že se natrvalo přesune do Baníku, která za něj do Edenu pošle Ladislava Almásiho?
To záleží hlavně na hráčích a jejich manažerech. A samozřejmě na samotných klubech, zda při jednáních najdou společnou řeč. Faktem je, že Plavšič patří k nejlepším křídelníkům v lize, Almási je zase útočník, jenž umí střílet góly. Nedivím se, že je o něj zájem. Sám jsem zvědav, zda si kluby tuhle dvojici vymění či jak to vlastně dopadne.

A co říkáte na boj Sparty s tvrdým jádrem fanoušků? Je to krok správným směrem?
Podle mě by každý klub měl dělat maximum, aby lidé na tribuny chodili. Zvláště potom do kotle, bez těch nejhlučnějších fanoušků totiž není fotbal fotbalem. Teď je o to o tom určit mantinely, nastavit pravidla. Vedení Sparty by si mělo ale uvědomit, že zvlášť tomu nejtvrdšímu jádru fanoušků už může docházet trpělivost, že se tam může projevit frustrace. Chtějí konečně úspěch, svým způsobem si ho určitě zaslouží. Navíc když fandí klubu s tak obrovským rozpočtem. Někteří si možná ani neuvědomují, jak moc fanoušci fotbal prožívají, jak moc je trápí, když se nedaří. Sám jsem do kotle chodil a vím, že většina těch, co tam fandí, jsou normální lidé, s nimiž se dá mluvit. Základem všeho je komunikace. Pokud totiž kotel zůstane dál prázdný, nepomůže to nikomu. Ještě štěstí, že my na Bohemce tedy tenhle problém nemáme (usmívá se).

Kdo ale podle vás vydrží takový souboj déle? A je vůbec možné, aby Sparta hrála celé jaro doma bez kotle?
Možné je všechno. Pak se ale zeptejte samotných hráčů, jak se jim ta komorní atmosféra líbí. Uvidíte sám, co vám k tomu řeknou. Ne nadarmo se říká, že právě fanoušci mohou být někdy tím pověstným dvanáctým hráčem, ono to tak opravdu funguje. Teď je na Spartě, aby se s kotlem nějak dohodla a vrátila ho zpět na stadion. 

Sparta potřebuje posílit. Nehasil letícímu Vlkanovi nenaletěl a VAR Hocek už Plzni nepomohl