TOP 6 největších osobností v historii mistrovství světa? Messiho ani Ronalda mezi nimi zatím nenajdete

Největší počet účastí na světových šampionátech má čtyřlístek Antonio Carbajal, Lothar Matthäus, Gianluigi Buffon a Rafael Márquez, s tím, že všichni jmenovaní si zahráli na pěti vrcholných turnajích a již brzy k nim přibude také Cristiano Ronaldo. Mezi největšími osobnostmi v historii mistrovství světa však žádná ze zmíněných ikon nefiguruje, protože v tomto případě zahrnuje náš seznam například trojnásobného držitele zlata Pelého, nebo nejlepšího střelce Miroslava Kloseho (16).

DIEGO MARADONA (Argentina), 1982, 1986, 1990 a 1994, 21/8

Pro jedny fotbalový génius, pro druhé ďábel. Diego Maradona proslul nejen svým uměním, díky němuž je mnohými považován za nejlepšího fotbalistu všech dob, ale také opakovanými skandály.

Jeho premiérový šampionát ve Španělsku 1982 dopadl kvůli vyloučení za brutální faul neslavně, turnaj v Mexiku 1986 ho naopak zastihl v životní formě. Kousky "božského Diega" včetně nezapomenutelného slalomu přes celé hřiště ve čtvrtfinále s Anglií dovedly Argentince až na vrchol.

Přestože o čtyři roky později už tolik nezářil, z Itálie si odvezl stříbro. Do třetice vedl ofenzivní záložník či útočník argentinské mužstvo jako kapitán i na MS 1994 v USA, kde ale jeho účinkování předčasně ukončil pozitivní dopingový nález.

Na MS 2010 byl trenérem "modrobílých", ve čtvrtfinále rozdrtili jeho svěřence Němci. Předloni v 60 letech zemřel.

Foto: Profimedia