Vypočitatelně nevypočitatelný ročník Premier League aneb Anglický trávník v Hattricku

„Chelsea vyhodí čtvrt miliardy liber za posily a pak vyrazí Thomase Tuchela, Virgil van Dijk udělá za šest zápasů nového ročníku Premier League víc hrubých chyb, než za dvě sezóny dohromady, nebo Leicester, kterému došly sportovní nápady a zřejmě i peníze. Nejvyšší anglická fotbalová soutěž baví svou nevypočitatelností, kdy se zasvěcencům hroutí i ty poslední jistoty,“ píše se ve pravidelné rubrice Anglický trávník v říjnovém čísle magazínu HATTRICK epxert na Premier League Jiří Hošek z Canal+Sport. 

Vypočitatelně nevypočitatelný ročník Premier League aneb Anglický trávník v Hattricku

Ostrůvky stability se potápějí

Prodat ve Fantasy v minulé a předminulé sezoně Trenta Alexandera-Arnolda anebo Mohameda Salaha se v atraktivní virtuální hře Premier League rovnalo pošetilosti a bodové sebevraždě. Letos po pár kolech desítky tisíc manažerů nad liverpoolskými bombarďáky lámaly hůl a necítily se ani trošku provinile. Některé význačné ostrůvky stability v PL se jednoduše potápějí a není jisté, zda se staré pořádky naplno obnoví.    

Jasně, úplně každý, včetně těch největších hvězd elitní soutěže, má právo na slabší chvilku, zatmění, výpadek, říkejme tomu jakkoli. Korejec Son Heung-min, podle mnohých nejlepší zakončovatel v top evropských ligách, se několik kol nemohl trefit, byť jeho Tottenham celkem pilně sbíral body. Vidět velkého sympaťáka a neustále dobře naladěného „správňáka“ mrštit rozlišovákem o zem a máchat na lavičce po vystřídání frustrovaně rukama na všechny strany, byl krajně neobvyklý obrázek. 

Když jsme u nezvyklých scén, co jste říkali na dvaadvacet letních posil Nottinghamu? Dvě kompletní jedenáctky, které si jako hračky rozmazlenému dítěti koupil řecký magnát Evangelos Marinakis. Až se Forest odporoučí zpět do Championship, což se s každou další posilou, zvlášť, když se jmenuje Serge Aurier, zvětšuje, co asi řecký rejdař podnikne? 

Pošle po vzoru italské rodiny Pozzů, která je už léta rozkročená mezi Watfordem a Udinese, použitelné hráče ze střední Anglie do svého druhého fotbalového projektu, Olympiakosu Pireus? Ani by mě to nepřekvapilo.  

Nevypočitatelné verdikty sudích

V množině nevypočitatelných prvků, které tvoří letošní Premier League, nechybějí bohužel ani sudí a jejich často nevypočitatelné verdikty. Ani ti nejzkušenější televizní komentátoři vlastně při pohledu na opakované záběry sporných situací nevědí, co diváctvu sdělit. 

Ne, že by neměli dost materiálu, aby si udělali názor. Jenom často finální stanovisko bývá jiné, než co se zdají ukazovat televizní záběry a jaká je filozofie komise rozhodčích, s níž se před sezonou i členové novinářské obce seznámili.    

All Star Game? „Americký“ nápad

Nový majitel Chelsea Todd  Boehly si zase o titulky ostrovních sportovních tiskovin řekl svým neortodoxním návrhem, že by si Premier League zasloužila svou All Star Game, například ve formátu Sever proti Jihu. Nápad, z něhož odkapává tuk severoamerických hamburgerů, asi nejhlasitěji sepsul Jürgen Klopp, který se majitele Chelsea na dálku zeptal, jestli by nechtěl rovnou Harlem Globetrotters. Podle Kloppa Boehly zapomíná, že severoamerické sporty mají dlouhatánské pauzy po skončení sezóny a hráči si nějaký ten zápas navíc užijí. 

Německý manažer pochybuje o tom, že by se vůbec našel vhodný termín pro takové utkání, nemluvě o tom, jaké by to asi bylo, kdyby si měli přihrávat fotbalisté Manchesteru United a Liverpoolu nebo na sebe měli hráči Arsenalu radostí naskákat na skórujícího Harryho Kanea. 

Premier League se v mnoha ohledech nechává NFL, NBA nebo MLB inspirovat, ale tomuto plánu krátkodobě moc šancí nedávám. Na druhou stranu, do řetězce nevyzpytatelných událostí v nejvyšších patrech anglického ligového fotbalu by All Star Game docela zapadala a taková stanice Sky Sports sice nad myšlenkou taky ohrnula nos, ale současně její experti dali dohromady návrhy, jak by v takovém zápase momentálně mohly vypadat základní sestavy Severu a Jihu. Fanoušek Premier League, který před startem současného ročníku upadl do kómatu, se třeba za pár let po svém procitnutí nebude stačit divit. 

Celý článek Jiřího Hoška si můžete přečíst v jeho pravidelné rubrice Anglický trávník v říjnovém čísle magazínu HATTRICK, které je právě na trhu.