Haaland že je fenomenální? Kane by na hrotu útoku City měl stejná čísla, míní Shearer

Erling Haaland má v Premier League za sebou teprve devět zápasů a už nastřílel 15 gólů. Dalších pět dal třeba v Lize mistrů, celkem jeho bilance činí 28 branek v 21 zápasech za City. Bezprecedentní?  Ne tak rychle.  

Haaland že je fenomenální? Kane by na hrotu útoku City měl stejná čísla, míní Shearer

Harry Kane by na hrotu útoku City mezi Fodenem a Mahrezem, před de Bruynem, Rodrim a Gundoganem měl stejná čísla jako nezastavitelná kometa začátku sezóny Erling Haaland. Napsal to ve svém sloupku pro web The Athletic legendární Alan Shearer, jehož gólový rekord vstřelených gólů v jedné sezóně Guardiolův střelecký “objev” ohrožuje a nejspíš - pokud i jen vzdáleně udrží nastolené tempo - překoná. Podle Shearera je zásadní kvalita a podpora, kterou má Haaland k dispozici na konci akcí City. 

“Ve Spurs Harry musí chodit hlouběji, což dělá docela rád, aby se spojil se Sonem. Erling to nedělá - zapojení do hry ho tolik netrápí. Chce jen tu jednu příležitost. A pak další. A další. Nemusí dělat další věci, protože kreativita je jinde. Zatímco v Tottenhamu ta kreativita - určitě ze středu pole - není vždycky,” napsal Shearer pro The Athletic a pro podporu svého tvrzení přidal i statistiky očekávaných gólů (xG) obou střelců.  V této sezóně je Haalandovo xG v Premier League zatím 9, zatímco Kane měl dát 6,1 gólu. Haalandův nepenaltový xG na jednu střelu je podle Shearera  0,22, zatímco Harryho 0,15. “Stručně řečeno, Harry má méně kvalitních šancí než Erling. Kdybyste ale Kanea zařadili do týmu City, povzbuzovali by ho spíše k tomu, aby se více zdržoval nahoře, než aby chodil do hloubi pole a zapojoval se do hry, výsledky by byly jiná,” dokončuje Shearer.

Kolik gólů by Kane dával v Guardiolově souboru se po krachu loňských námluv už asi nikdy nedozvíme. Stejně tak je možné, že Shearerův sloupek je částečně motiván jakýmsi nacionalistickým “boostem,” který chce dát klíčovému útočníkovi anglické reprezentace pře katarským Mundialem. Jeho text nicméně naznačuje, že - minimálně podle jeho názoru - je Haalandova produktivita vedle jeho neodiskutovatelných osobních kvalit z velké části způsobena superkvalitou “logistického řetězce” City a jeho možnosti soustředit se na jedinou věc: zakončování.