Kozáčik: Na Lewandowskiho se připravit nedá. S italským koučem v reprezentaci budu mluvit anglicky

V českém fotbalu zažil slovenský brankář Matúš Kozáčik velké momenty. Největším úspěchem pro něj bezesporu bylo působení v Lize mistrů, kterou Plzni vychytal. Ač v Plzni stále působí jako trenér brankářů, přibral si další práci navíc. Přijal totiž nabídku a stal se členem realizačního týmu slovenské reprezentace. A nyní poskytl rozhovor slovenskému serveru Šport.sk.

Kozáčik: Na Lewandowskiho se připravit nedá. S italským koučem v reprezentaci budu mluvit anglicky

Právě Viktoria Plzeň, se kterou Kozáčik zažil krásné chvíle, nyní opakuje své největší úspěchy – zisk šestého mistrovského titulu a postup do základní fáze Ligy mistrů.

„Je to obrovský úspěch, protože to není úplně standardní. Vidíme i sami, jaké kluby jsou ve skupinové fázi Ligy mistrů a Plzeň v podstatě vyniká i tím, že je to asi nejmenší klub, který se tam dostal,“ řekl osmatřicetiletý bývalý brankář. „Z tohoto hlediska je to obrovský úspěch pro celý klub, fanoušky a určitě i český fotbal. Nebylo to přitom vůbec jednoduché, protože Viktoria má za sebou náročnou cestu přes těžké zápasy až do skupiny, a když se to nakonec podařilo, tak to bylo nesmírně cenné,” domnívá se rodák z Dolného Kubína.

„Samozřejmě, je to podložené i tím, že sezónu předtím se podařilo vybojovat mistrovský titul, protože bez toho by se předkola nehrála. I to byl enormní úspěch, protože naší konkurencí byly také velké kluby jako Sparta, Slavia Praha a ostatní, proti kterým hrajeme, takže je to o to cennější,” radoval se trenér brankářů kádru Michala Bílka.

„Zůstal jsem při tom, co mě vždy bavilo, takže mě to jednoznačně naplňuje a těší, protože jsem takto mohl zůstat nejen při Plzni, ale i při fotbale. Dělám to, co jsem dělal celý život a o to je to pro mě jednodušší. Navíc, takto můžu dále předávat i své zkušenosti,” vysvětlil Kozáčik pro slovenský sportovní server.

Jak připravit brankáře na hvězdy typu Lewandowski?

Je důležité však přiznat, že po losu koncem srpna, který Plzni přisoudil do skupiny C fotbalové giganty jako Barcelonu, Bayern Mnichov a Inter Milán, Matúše Kozáčika nečakalo nic jednoduchého. Z pozice kouče brankářů totiž musí připravovat svěřence na taková esa jako jsou Robert Lewandowski, Ousmane Dembélé, Ferran Torres, Leroy Sané, Sadio Mané, Thomas Müller, Edin Džeko či Lautaro Martínez. „Na něco takového lze připravit jen velmi těžko. Také nás i porazili vyšším rozdílem a kvalita je v těch týme obrovská,” narážel bývalý brankář na prohru Plzně 5:1 na půdě Barcelony, kde se Lewandowski prezentoval hattrickem.

„Je potřebné též uvést, Jindra Staněk jim dokázal pochytat hodně dalších příležitostí, takže se proti hvězdám Barcy ukázal v dobrém světle. Jsou to pro něho další cenné zkušenosti, které ho mohou posunout k ještě lepším výkonům,” pochválil gólmana Viktorie.

Sám Kozáčik se nyní nekoncentruje pouze na práci u západočeského klubu, ale je také členem slovesnkého národního týmu. Třiapadesátiletý italský trenér Francesco Clzona si totiž do svého realizačního týmu vybral jako spolupracovníka právě bývalého brankáře Západočechů. „Šel jsem do toho, protože jsem to chtěl vyzkoušet,“ přiznal se bývalý děvětadvacetinásobný slovenský reprezentant, který ale udělal definitivní rozhodnutí až po konzultaci s dosavadním trenérem brankářů slovenské reprezentace Semanem.

„Když mi řekl, že mi to doporučuje, tak jsem neváhal. Velmi mě to potěšilo, protože je to národní mužstvo a jsou tam další velké výzvy. Také budu moci spolupracovat i s našimi nejlepšími hráči a v mém případě brankáři,” těší se Kozáčik.

Toho láká i spolupráce s Francescem Calzonem: „Budu se moci obohatit o nové zkušenosti, které trenér Calzona a jeho tým načerpal v době své kariéry. Blíže budu mluvit s Francescem v době reprezentačního srazu,” dodala někdejší jednička slovenské reprezentace. A jak se s cizojazyčným realizačním týmem dohovoří? „Domluvíme se v angličtině. Myslím si, že to vůbec nebude problém,“ nebojí se.

Ousou: Budeme na Plzeň připraveni fyzicky i psychicky lépe než minule. Půjdeme za vítězstvím