Mizerný úvod Chelsea do sezóny? Za odvoláním Tuchela stojí něco jiného

Před týdnem se londýnská Chelsea rozloučila s německým stratégem Thomasem Tuchelem. Devětačtyřicetiletý manažer měl být odvolán na základě nepřesvědčivých výsledků, které podtrhl nezdar v Lize mistrů proti Dinamu Záhřeb (0:1). Americký majitel Chelsea Todd Boehly ale nyní dle vyjádření agentury Reuters přišel s překvapivým vyjádřením dávající celé věci diametrálně odlišný náhled.

Mizerný úvod Chelsea do sezóny? Za odvoláním Tuchela stojí něco jiného

Tuchel pracoval na Stamford Bridge od ledna roku 2021, kdy u kormidla nahradil Franka Lamparda. Po několika měsících dovedl Blues k triumfu v Lize mistrů, na který poté navázal v Superpoháru a na mistrovství světa klubů. V nové sezóně se však Chelsea příliš nedařilo a londýnský klub vyhrál v šesti úvodních kolech Premier League pouhé tři zápasy.

V táboře Chelsea dochází v posledních měsících k velkým změnám. Po dlouholeté nadvládě ruského majitele Romana Abramoviče převzala otěže skupina investorů vedená spolumajitelem basketbalových Los Angeles Lakers a baseballového klubu Los Angeles Dodgers Toddem Boehlym. Nakonec se jednalo o částku 4,25 miliardy liber (119,89 miliard korun), kterou musel nový vlatník zaplatit. A jak se nyní ukazuje, jeho pohled na budoucnost a vize se nesetkaly s myšlenkami německého kouče, který byl proto nahrazen Grahamem Potterem z Brightonu.

Na Stamford Bridge zřejmě již několik týdnů panovala napjatá atmosféra, přestože směrem ven informace neprosákly. „Když převezmete jakýkoliv podnik, musíte se ujistit, že jste v souladu s lidmi, kteří podnik provozují,“ komentoval Boehly důvod svého rozhodnutí odvolat Tuchela. Jeho slova padla na konferenci vedoucích představitelů SALT v New Yorku při dotazu na objasnění celé situace.

„Tuchel je evidentně extrémně talentovaný a někdo, kdo měl v Chelsea velký úspěch. Ale naší vizí pro klub bylo najít manažera, který by s námi chtěl spolupracovat. Realita našeho rozhodnutí byla taková, že jsme si nebyli jisti, že Thomas viděl stejně, jako jsme to viděli my. Nikdo nemá pravdu nebo se nemýlí, jen jsme neměli společnou vizi budoucnosti. Nešlo o Záhřeb, bylo to opravdu o společné vizi toho, jak chceme, aby Chelsea vypadala,“ nechal se slyšet Boehly, který také poukázal na důvody, které k tomuto kroku vedly.

Názorový rozkol pramenil především v otázce přístupu k rozvoji hráčů od prvního týmu až po mládežnickou akademii. „V Chelsea je potřeba zbořit spoustu zdí. Dříve první tým a akademie opravdu nesdíleli data, nesdíleli informace o tom, odkud pocházejí nejlepší hráči, takže naším cílem bylo dát dohromady tým s akademií, s prvním týmem, s přírůstkovými kluby, které chceme získat a rozvíjet, to vše musí být dobře namazaný stroj,“  doplňoval osmačtyřicetiletý miliardář.

Jak bylo z jeho slov patrné, klub si okamžitě zamiloval i díky fanouškům, kteří patří v Premier League k těm nejlepším na světě. „Když něco takového zažijete, nemyslím si, že to dokážete nalézt i jinde. Možná bych to mohl přirovnat k americkému vysokoškolskému fotbalu, ale v Anglii je to až za hranicí vášně. Fotbal je tu náboženstvím,“ uzavřel Boehly.