Potřebuji dobít energii, bojovat o postup, říká Pulpit o angažmá v divizi. V čem vidí Priskeho rezervy?

V české nejvyšší soutěži vedl ostravský Baník, Sigmu Olomouc, Příbram i Viktorii Žižkov. K tomu má za sebou spoustu zápasů ve druhé lize, v aktuální sezoně však vede divizní Vysoké Mýto. A je tam naprosto spokojený. Proč si respektovaný trenér Martin Pulpit vybral právě tuto štaci a jaký názor má na Spartu?

Potřebuji dobít energii, bojovat o postup, říká Pulpit o angažmá v divizi. V čem vidí Priskeho rezervy?

„Ve Vysokém Mýtu jsem moc spokojený. V létě jsem řešil nabídky i z vyšších soutěží, ale nechtělo se mi zase hrát jen o záchranu. Vycítil jsem, že po pěti letech potřebuji změnu, bojovat o postup, dobít energii. Takže jsem tady a svého kroku nelituji. Když budete dělat tak náročné zaměstnání jako já, a to už nějakých 20 let, dojdete do bodu, kdy budete potřebovat vzpruhu,“ řekl Pulpit v rozhovoru pro eFotbal.

Za cíl si dal postup do třetí nejvyšší soutěže. A pevně věří, že za jistých okolností se mu podaří ho splnit. „Mužstvo máme kvalitní, v soutěži všechny přehráváme, jen se hrozně trápíme v koncovce. Ani z vyložených šancí nejsme často schopni vstřelit branku. Když ale přivedeme dva nové hráče, kteří budou schopni skórovat, tak věřím, že to bude hodně dobré,“ pousmál se uznávaný odborník, který mezi českou elitou odkoučoval hned 65 zápasů.

Na co nejvíc si musel zvyknout v soutěži o tři patra níž? „Určitě na to, že hráči tady samozřejmě chodí ještě do práce. Ze svých nároků jsem ale nic neslevil. Klukům jsem slíbil, že jim budu dělat takový servis, jako jsem dělal v první nebo druhé lize,“ prohlásil Pulpit, který měl vždy nálepku horkokrevnějšího trenéra. „Já si ale nemyslím, že bych byl nějak moc impulzivní. Jen mi vždycky vadilo, když někdo nehrál před divákem na sto procent,“ vysvětlil populární kormidelník.

I když teď trénuje jen divizi, vrcholový fotbal sleduje samozřejmě dál. A to včetně české nejvyšší soutěže, z níž to Plzeň znovu dotáhla až do Champions League. „Nepřekvapilo mě to. I když ještě na jaře byl trenér Bílek kritizovaný za způsob, kterým jeho mužstvo hraje, já mu vyjadřoval podporu. Všechno totiž podřídil tomu, aby přišel úspěch, čímž de facto zachránil celý klub. Viktoria všechno vsadila na postup do evropských pohárů, což se nakonec podařilo,“ poznamenal vášnivý fanoušek milánského Interu, který v úterý zvítězil v Doosan Aréně 2:0. Tedy přesně tím výsledkem, který on před zápasem predikoval.

Zatímco Viktoria se může měřit s giganty, taková Sparta čeká na účast v Lize mistrů dlouhých 17 let. Navíc i v aktuální sezoně jsou její výsledky značně nevalné, o čemž svědčí nelichotivá série čtyř remíz v řadě. V dlouhodobé mizérii tedy mančaft pokračuje i pod dánským koučem Brianem Priskem, jenž mužstvo převzal v létě.

„Trenér Priske jistě umí hráče připravit skvěle fyzicky. Co se ale týče herního pojetí a taktiky, tam u něj vidím určité rezervy. Ale nedávám to za vinu jen jemu. Podle mě by Sparta měla mít smysluplnější složení střední záložní trojice. Vyloženě tam chybí kreativní hráč, navíc když teď trenér přešel na rozestavení 4-4-2. Nejsem si jistý, zda ve středu zálohy najde tak kvalitní dvojici, aby dokázala přehrát tutéž formaci soupeře. Zvlášť když ten tam proti ní bude většinou hrát ve třech,“ konstatoval Pulpit.

Kdy se tedy podle něj dokáže Sparta vrátit zpátky k vrcholu? „Až změní typologii některých hráčů na určitých postech. Vidím to tak, že i když je mužstvo dobře připraveno, typologicky není složeno moc dobře,“ uzavřel.