Proč odložili duel Plzeň-Brno, když šlo posunout výkop? Postup mistra do LM koeficient nezlepší, spíš naopak

V sobotu 20. srpna se měl od 16 hodin v rámci 4. ligového kola hrát ligový šlágr Viktoria Plzeň-Zbrojovka Brno. Tedy duel českého mistra s nečekaným lídrem tabulky. Hrát se ovšem nebude, vedení Ligové fotbalové asociace (LFA) ho na žádost viktoriánů (vzhledem k jejich zápasu play off Ligy mistrů s Karabachem) odložilo na neurčito. Přitom šlo ligové utkání pouze odložit o pár hodin – z 16.00 na 20.45 nebo 21 hodin. 

Proč odložili duel Plzeň-Brno, když šlo posunout výkop? Postup mistra do LM koeficient nezlepší, spíš naopak

Minulý týden vydala LFA tuto zprávu:

„Na žádost plzeňské Viktorie došlo k rozhodnutí o odložení ligového utkání, které bylo naplánováno na sobotu 20. srpna s výkopem od 16.00 hodin. Důvodem je středeční úvodní utkání play off Ligy mistrů, které Viktoria sehraje v ázerbajdžánském Baku proti FK Karabach v boji o postup do nejprestižnější světové klubové soutěže.

Viktoria využila příslušných ustanovení v Rozpisu celostátních soutěží, protože doba mezi koncem středečního utkání v Baku a začátkem sobotního utkání v Plzni by byla kratší než 72 hodin. Termín odvetného utkání v Plzni navíc UEFA stanovila již na úterý 23. srpna a ligové utkání Plzeň-Brno by tak ani nemohlo být operativně přeloženo na neděli 21. srpna, protože mezi soutěžními zápasy musí být dodržena minimální prodleva tři dny,“ řekl Tomáš Bárta, výkonný ředitel LFA.

Cyklus „středa-sobota-úterý“ odpovídá Rozpisu soutěží

Ano, v Rozpisu se píše o tom, že účastníci evropských klubových soutěží jsou oprávněni zažádat o stanovení jiného začátku utkání tak, že výkop nejbližšího mistrovského utkání bude stanoven nejdříve za 72 hodin po skončení utkání na hřišti soupeře a 60 hodin po skončení utkání na domácím hřišti. Řídící orgán soutěže nicméně žádost schválí pouze v případech, kdy požadavek nebude v rozporu s mezinárodním kalendářem FIFA, nebo termínovou listinou Poháru FAČR. 

Ovšem také je v Rozpisu uvedeno, že mezi jednotlivými soutěžními utkáními (ligová, národního poháru, evropských klubových soutěží) je stanoven následující cyklus:  středa – sobota – úterý. Tedy přesně ten, který nyní čeká Viktorii Plzeň v dvojzápasovém duelu s Karabachem. 

Utkání v Ázerbájdžánu začíná ve středu v 18.45 hodin našeho času, to znamená, že skonči někdy před 20.45. Takže přesně podle Rozpisu se mohl jen posunout výkop o pět hodin – na 20.45 nebo na 21 hodin. Zástupci O2 TV Sport by to jistě uvítali a změnili své sobotní schéma hlavních televizních střetnutí na 16 a 21 hodin nebo na 19 a 21 hodin. Takhle museli místo šlágru kola hledat neadekvátní náhradu v podobě zápasu Baník Ostrava-Teplice. 

„Náhradní termín ligového utkání Plzeň – Brno bude stanoven řídícím orgánem soutěže dodatečně,“ píše se ve zprávě LFA. Čeká se tedy, jak si viktoriáni v LM povedou. 

Může se to opakovat, kvůli MS se hraje LM s krátkými intervaly

Mohou tím ale vzniknout další potíže. 

Uvědomili si funkcionáři z vedení LFA (mimochodem kontroverzní majitel plzeňského klubu Adolf Šádek je místopředsedou LFA),  že kvůli listopadovému a  prosincovému MS 2022 v Kataru končí letos základní skupiny LM výjimečně už 2. listopadu? A že se tedy jejich šest kol hraje v rychlém tempu a že mezi 1. a 2. kolem, 3. a 4. kolem a 5. a 6. kolem jsou jen týdenní odstupy, a že se tedy viktoriáni mohou do podobné situace dostat znovu, a to dokonce opakovaně? 

Navíc v utkání LM končí zpravidla až před 23. hodinou. To se budou ligové zápasy Plzně opětovně odkládat? 

Body do koeficientu dělají Češi v EL a EKL, nikoli v LM

„Dvojzápas s Karabachem považujeme za důležitý jak z klubového hlediska, tak i směrem ke koeficientu, který je stěžejní pro celý český fotbal, proto jsme o tuto možnost požádali,“ prohlásil  mluvčí Viktorie Václav Hanzlík pro klubový web. Tak tenhle argument s „posvátnou kárvou“ jménem národní koeficient jsem čekal, i když bych jej raději vůbec nepoužíval. 

Za postup do základní skupiny Ligy mistrů je totiž sice nějaký bonus, ale jinak české týmy v těžké konkurenci Champions League těžce vybudovaný národní koeficient v posledních letech spíše ničí. Což se stalo například v sezoně 2019/2020 v případě pražské Slavie. Všichni sice básnili o vyrovnaných bitvách červenobílých s Barcelonou, Interem Milán a Borussií Dortmund. Jenže příspěvek do koeficientu? Pouhé dva bodíky, jinak poslední místo ve skupině a absence v jarním play off evropských pohárů. Zatímco v sezonách 2018/2019, 2020/2021 a 2021/2022 slávisté nadělali svými postupy do čtvrtfinále Evropské ligy a Evropské konferenční ligy mnohem více bodů.

V tom ročníku 2019/2020 částečně tkví i to, proč nyní Češi hrají v Evropě jen se čtyřmi týmy, proč kvalifikace LM absolvuje jen mistr atd. České kluby zlepšují koeficient v EL a EKL, nikoli v LM. Zapomeňme už na to, že postup do Ligy mistrů vylepšuje český pohárový koeficient, je tomu přesně naopak.

Ano, řekněme si to na rovinu, stamiliony z LM by mohly zadlužené Viktorii Plzeň a jejímu majiteli pomoci v jejich neutěšené finanční situaci. Což ale, pragmaticky řečeno, plzeňské konkurenty v čele se Spartou a Slavií nijak zvlášť těšit nemusí.

Slavii loni odklad nepomohl

Jinak podobně jako Plzeň měla v minulé sezoně odložené utkání také Slavia. Pražané se před rokem v srpnu coby tehdejší český šampion zdrželi kvůli problémům s letadlem při návratu z úvodního utkání 3. předkola Ligy mistrů v Budapešti proti Ferencvárosi a domácí zápas 3. ligového kola proti Olomouci odehráli až na konci října. Moc jim to ale nepomohlo,  s maďarským soupeřem v kvalifikaci LM vypadli po porážce 0:2 venku a vítězství 1:0 doma. 

Slávističtí fandové pak odklad ligového utkání s Olomoucí kritizovali s tím, že se místo odpočinku potřebovali slávisté na začátku nové sezony spíš sehrát…

Příhodova komise v pasti: „Proti Plzni penalta nebyla, Hradečák fauloval.“ A proč se tedy nepískal útočný faul?!